
Tomo Medved i Penava
Penava dobiva novu titulu, Medvedu ostaje proračun
Premijer Plenković: Medved ostaje operativno zadužen za komunističke žrtve
Ivan Penava ostat će potpredsjednik Hrvatskog sabora, tri DP-ova ministra Ante Šušnjar, Ivan Šipić i David Vlajčić ostaju u Vladi, nema nikakvih promjena, i to je najvažnija poruka, izjavio je u srijedu premijer Andrej Plenković. Nema, dakle, sumnje da je njemu glavno bilo da Penava ne dođe u Vladu, i u tome je Plenković uspio. Premda je postizborni dogovor HDZ-a i Domovinskog pokreta bio da Penava u ovo doba postane potpredsjednik Vlade, Plenković ga je onemogućio uz objašnjenje da to ne dolazi u obzir jer je njegova stranka sada za četiri zastupnika slabija nego u vrijeme potpisivanja koalicijskog sporazuma. DP je i danas ključan za održavanje Vlade, nje ne bi bilo u slučaju da joj osam zastupnika Domovinskog pokreta uskrati podršku, ali politički onemoćali Penava nije imao snage suprotstaviti se premijerovu tumačenju da on ne može više biti potpredsjednik Vlade.
Sve je usuglašeno
Financijski je to za njega možda čak i bolja opcija jer kao potpredsjedniku Sabora mjesečna plaća mu je 5650 eura i upitno je bi li toliko imao ako bi prešao u Banske dvore.
Plenković je potvrdio i da je usuglašeno sve u vezi s povjerenstvom koje će voditi Penava, a bavit će se žrtvama zločina nakon završetka Drugog svjetskog rata. Premijer je pristao osnovati to tijelo za svog koalicijskog partnera, a iz njegovih riječi jasno je da će ono biti uglavnom paradnog karaktera i da će Ministarstvo hrvatskih branitelja i ubuduće biti zaduženo za pronalaženje i ekshumaciju posmrtnih ostataka žrtva komunističkog terora. Iz Plenkovićevih izjava može se lako zaključiti da on smatra da ovakvo povjerenstvo uopće nije potrebno, jer se, uostalom, njime sugerira da je on nezadovoljan radom Tome Medveda i da mu stoga šalje Penavu kao pojačanje. No premijer nije mogao baš u svemu odbiti Penavu, ipak mu o njemu ovisi Vlada, pa se složio s tim povjerenstvom, računajući valjda da od njega, doduše, neće biti koristi, ali ni štete. Medved zna da mu Penava neće biti nikakva konkurencija u poslu oko komunističkih zločina, premda sve to skupa ostavlja dojam kao da on dosad nije bio dovoljno angažiran na otkrivanju grobnica i zbrinjavanju posmrtnih ostataka pogubljenih pripadnika oružanih snaga NDH, pa mu stiže pomoć lidera DP-a.
Naravno, predsjednik Vlade ne može izravno javno reći da Penavino povjerenstvo neće ničemu služiti, i izjavio je da će se ono "intenzivnije baviti lociranjem, identifikacijom, pa i premještajem posmrtnih ostataka žrtava nakon Drugog svjetskog rata, žrtava Bleiburga i križnih puteva, onime što još uvijek nama kao društvu kolektivno ostaje kao zadaća". Ali Plenković je naglasio da "posebno cijeni goleme napore koje je proteklih godina na toj temi napravilo Ministarstvo hrvatskih branitelja predvođeno Tomom Medvedom, brojne su lokacije na kojima su pronađeni posmrtni ostaci žrtava nakon 1945."
- Inicijativa za novo povjerenstvo je iz Domovinskog pokreta, ali mi na tome već radimo. Upravo je prije jedan dan održan sastanak povjerenstva Hrvatske i Slovenije o toj temi - istaknuo je predsjednik Vlade.
Šef Kluba zastupnika DP-a Ivica Kukavica najavio je da će Penava "nakon 80 godina mraka i svega onoga što se događalo u poratnoj Hrvatskoj četrdesetih godina, kosti svih tih Hrvata koje su diljem Austrije i Slovenije vratiti u Hrvatsku".
Žrtve komunizma
No baš je na sastanku hrvatsko-slovenskog povjerenstva, između ostalog, postignut dogovor o tome da Hrvatska "preuzme ekshumirane posmrtne ostatke iz masovnih grobnica na području Slovenije za koje je nedvojbeno utvrđeno da pripadaju hrvatskim žrtvama". Nema tu, znači, naročitog prostora za Penavu, od njega Plenković očekuje tek "primjeren obol". S tim da će mu se povjerenstvo morati potpuno osloniti na administrativne kapacitete Vlade.
- To povjerenstvo neće imati zaposlenih ni vlastiti proračun, nego potporu Tajništva Vlade u svojim aktivnostima, a operativni nositelj ovih poslova i dalje će biti nadležna uprava u Ministarstvu hrvatskih branitelja - pojasnio je Plenković. Gotovo identična je situacija bila kada je Vlada 2017. osnovala Vijeće za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima, na čelu kojeg se nalazio akademik Zvonko Kusić. Administrativne, stručne i tehničke poslove nužne za rad tog Vijeća obavljao je Ured predsjednika Vlade. Kukavica je tvrdio da će povjerenstvo biti "operativno tijelo", ali premijer ga je, eto, nešto kasnije demantirao. Ako ništa drugo, Penava će dobiti priliku da se s pozicije predsjednika povjerenstva za Bleiburg zauzima za utemeljenje Muzeja žrtava komunizma, na kojem je DP inzistirao tijekom prošlogodišnjih pregovora s HDZ-om o formiranju Vlade.