
Marina Logarušić, predsjednica HSP-a
Pomladit ćemo stranku, a cilj je jasan - povratak parlamentarnog statusa
HDZ je godinama umrtvljivao desnicu s njezinim pristankom. Svi koji uđu u koaliciju s HDZ-om brzo postaju potrošna roba
Od veljače ove godine prvi je put na čelu Hrvatske stranke prava u 160 godina postojanja i od obnove njezina rada 90-ih godina prošlog stoljeća žena - Marina Logarušić, marketinška stručnjakinja zaposlena u Kazališno-koncertnoj dvorani "Ivana Brlić-Mažuranić" u Slavonskom Brodu, gdje je rođena i gdje živi. Među pravašima je od 2004. godine. O tome kako je biti žena na čelu HSP-a i kako planira vratiti stranku na nacionalnu razinu Marina Logarušić nam je otvoreno govorila jer, kako i sama kaže, nema nažalost prilike često nastupati u medijima.
Dio članstva nije se slagao s tim da žena vodi HSP?
- Bilo je pojedinih komentara da na čelu stranke, iz koje je proizišao HOS, ne može biti žena. Ali i dužnosnici i članovi stali su uz mene vrednujući moj prethodni rad. Izabrana sam jednoglasno, no budući da sam najavila pomlađivanje i odmak od HDZ-a na lokalnoj i državnoj sceni, nekolicina pojedinaca medijski me pokušala diskreditirati te su dan ili dva nakon stranačkog Sabora u medije izišli s konstrukcijom kako sam nezakonito izabrana i prijavili stranku Ministarstvu pravosuđa te tako blokirali rad stranke do okončanja postupka. Nakon potvrde Ministarstva da su i izbori i izborni proces protekli po zakonu, ti pojedinci napustili su stranku, što najviše govori o njima i njihovim motivima. Naravno da taj period nije bio ugodan i da nepravda boli, ali deseci poziva podrške koju sam na dnevnoj bazi dobivala nisu dopuštali da klonem duhom.
Što je presudilo da dobijete potporu članstva?
- Istina je da u HSP-u većinu članova čine muškarci, mahom hrvatski branitelji. Mome izboru doprinijelo je to što sam obnašajući dužnost glavne tajnice bila zadužena za rad s lokalnim organizacijama tako da članstvu nisam bila nepoznata i većina je znala kako radim. Odmah nakon potvrde izbora obišla sam s članovima Predsjedništva teren i razgovarala s članstvom. Predstavili smo svoju viziju rada, naravno, na tragu onoga što smo u kampanji i govorili. Potporu imamo, ali ne želim se oslanjati na to, već ću nastaviti raditi i boriti se za stranku. Naš cilj je jasan, to je povratak na nacionalnu političku scenu, odnosno parlamentarni status. Svjesna sam da to nije lak cilj i da puno, puno treba raditi. Mogu samo reći da ću dati sve od sebe da uspijemo.
HSP je stranka koja je nedvojbeno bila važan čimbenik u stvaranju demokratske i slobodne Hrvatske, no već dugo je nema na političkoj sceni.
- Ne samo da je HSP nestao s nacionalne političke scene već su svakim novim izbornim ciklusom neke nove desne stranke zauzimale HSP-ovo prazno mjesto. Činjenica je, međutim, da se HSP unatoč tome ipak održao na lokalnoj razini, a te nove stranke uglavnom su bljesnule i nestajale. Primjer je Domovinski pokret. Svi koji uđu u koaliciju s HDZ-om vrlo brzo postaju potrošna roba. To se davno dogodilo i nama. Kada su kola krenula nizbrdo, oni koji su gledali vlastitu korist jako brzo su našli svoja mjesta u drugim strankama. Neki članovi otišli su za dužnosnicima, a većina se pasivizirala. Često su pasivni članovi najveći kritičari rada stranke. Iskoristit ću nogometni žargon pa ću reći da je tribina najglasnija. No ja sam pak ponosna na one koji su, bez obzira na sve, ostali i koji dalje vjeruju u pravašku ideologiju i koji su i na ovim lokalnim izborima pokazali da HSP ima svoje birače. Ali i, što je puno važnije, da HSP može ostvariti daleko bolje rezultate.
Završili su izbori. Gdje je HSP danas?
- Unaprijed smo najavili da nećemo u koaliciju HDZ-om i bili smo spremni na to da nećemo ostvariti onaj broj mandata koji bismo ostvarili da smo to učinili. Nismo parlamentarna stranka i naše se financije ne mogu mjeriti s financijama stranaka koje to jesu. U većini županija izišli smo na izbore u suradnji s strankama Most, DOMiNO i Hrvatskim suverenistima, a u Ličko-senjskoj županiji samostalno. Sve mandate naši su članovi izborili vlastitim radom i zalaganjem i u ovom trenutku točno znamo koliko vrijedimo. Svoje predstavnike imamo u skupštinama Brodsko-posavske, Požeško-slavonske, Sisačko-moslavačke, Primorsko-goranske, Splitsko-dalmatinske i Dubrovačko-neretvanske županije. Ostvarili smo vijećničke mandate gotovo u cijeloj Hrvatskoj. U Splitu smo ponovno potvrdili vijećnički mandat. S obzirom na okolnosti koje su prethodile izborima te na činjenicu da smo s pripremama i pregovorima mogli krenuti tek u veljači nakon potvrde Ministarstva, zadovoljni smo ostvarenim rezultatima.
Sljedeće tri godine nema redovitih izbora, kako planirate iskoristiti to vrijeme?
- Na posljednjoj sjednici Predsjedništvo je raspustilo sve lokalne organizacije. Odluka se nije temeljila na rezultatima lokalnih izbora, već na Statutu, prema kojem se najkasnije šest mjeseci od lokalnih izbora moraju održati izbori unutar organizacija. Djelujemo gotovo u svim županijama i imamo više od sto podružnica. Nastavit ćemo vrlo ozbiljno raditi na jačanju stranke i povratku birača, ali i na povratku mladih članova i pozicioniranju HSP-a na političkoj sceni. HSP napokon mora jasno zauzeti stav o tome za što se zalaže i koje mjesto na političkoj sceni zauzima, a onda jasno komunicirati svoj program.
Desnica je danas u Hrvatskoj podijeljena i svakim se izbornim ciklusom još više dijeli. Kako danas prema vašem mišljenju izgleda taj desni politički spektar?
- Smatram da je HDZ godinama umrtvljivao desnicu s pristankom te iste desnice. Dovelo je to do razočarenja birača koji ne izlaze na izbore. Tu činjenicu trebamo shvatiti ozbiljno jer narod bez nade u bolje sutra je kao stado ovaca za beskrupulozne političare. n