









U lipnju novi štrajk, moguć produžetak školske godine
Najavljene tužbe protiv Fuchsa i Piletića i prijava Međunarodnoj organizaciji rada
Ne damo se gaziti! Ne damo se gaziti! - skandiralo je oko pet tisuća učitelja, nastavnika, pomoćnika u nastavi, profesora, tehničkog i pomoćnog osoblja u školama, koliko ih se jučer u organizaciji triju obrazovnih sindikata okupilo na Trgu bana Jelačića tražeći korekciju koeficijenata i drukčiji odnos države prema obrazovanju i znanosti. Izviždali su ministra znanosti i obrazovanja Radovana Fuchsa, tražili njegovu smjenu, a brojni su transparenti u rukama prosvjednika nosili ministrovu i premijerovu sliku. "Gluplja nacija, lakša manipulacija", "Što si bez stručnog znanja? Ministar obrazovanja!", "Dok Fuchs spava, nama se krše prava", "Ministri, vlado, kad će bula? Radim ko mula za koeficijent - nula", poručili su brojnim transparentima, gdje su se mahom tražili veći koeficijent i bolji tretman sustava obrazovanja. Sindikalni su vođe na prosvjedu najavili tužbe protiv ministara Fuchsa i Piletića, prijavu protiv Hrvatske Međunarodnoj organizaciji rada zbog miješanja Vlade u djelovanje sindikata, a jučer je najavljen i novi štrajk u obrazovanju i znanosti, i to u lipnju, na samom kraju školske godine.
- Već od ponedjeljka krećemo s konzultacijama o našem sljedećem koraku, a taj sljedeći korak bit će štrajk - najavio je s prosvjeda Željko Stipić, šef Preporoda. Prosvjednike su podržali građani Zagreba, ali ne u tolikoj mjeri da bi masa, kao na nekim prosvjedima, zaustavila tramvajski promet na glavnom trgu. "Trg je pun", vikalo se unatoč tome s govornice, a skandiralo iz publike.
Paralelni svjetovi
- Nečija jednokratna povišica je daleko veća od moje mjesečne plaće. Nekome za preživjeti treba 4160 eura, a nekima je dosta 1456 eura. Mi živimo u nekom paralelnom svijetu. Gledam svoje spremačice, koje to nisu. Peru WC-e, hodnike, čiste okoliš, a sada su, po novome, i zaštitari, i to za koeficijent 1,06! Za plaću malo veću od minimalca, za samo 755 eura neto - poručila je Mladenka Bilobrk, računovotkinja u OŠ Kamešnica kraj Sinja s 45 godina radnog staža. "Radila bih i nakon 65., ali nažalost ne može se računovodstvo jedne škole voditi sa 65 godina, ali Ministarstvo obrazovanja bez problema može i sa 73", poručila je, aludirajući na visoku dob aktualnog ministra.
Sindikalni su čelnici pak ponovili svoje zahtjeve i zamjerke vladajućima. "Naša borba nije od jučer, već više od godinu dana tražimo redefiniranje koeficijenata, izuzeće od ocjenjivanja i odgodu modularne nastave", podsjetio je šef Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama, Zrinko Turalija.
- Ministar koji nije odradio svoj posao, Radovan Fuchs, na pitanje sindikata za odgodu reforme izjavio je "pa neće valjda sindikati kreirati obrazovnu politiku". Nije mu stalo do mišljenja zaposlenih ni do kvalitetne reforme, a tom istom reformom pokušao je trgovati da kupi socijalni mir pred izbore", ustvrdio je Turalija i na opće odobravanje poručio: "Ne dajmo se gaziti, jer ako nas zgaze, zgazit će i sve ostale građane. Ovaj premijer voli sve kontrolirati, ne dajmo mu!"
Matija Kroflin, glavni tajnik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, ustvrdio je da prosvjetari nisu manji europejci od premijera Plenkovića, "ali njegova Europa nije baš k'o naša Europa. U našoj Europi sindikati su neovisni, u njoj Vlada ne smije lagati svojim građanima, a Vlada mjesecima bezočno laže da se s nama savjetovala o koeficijantima i da je zaslužna za rast plaća", poručio je Kroflin.
Fuchs: Manipulacije
Na optužbe s prosvjeda odmah je izvanrednom konferencijom za novinare reagirao ministar Fuchs, ponavljajući brojke koje govore u prilog velikom postotnom rastu plaća u prosvjeti u posljednjih 10-ak godina. Požalio se da s čelnicima obrazovnih sindikata ne može komunicirati, jer se služe prijetnjama i ucjenama, a spreman bi, kaže, bio dati ostavku kad bi to riješilo problem odnosa triju sindikata i Vlade. Rekao je kako je reforma strukovnog obrazovanja pripremana godinama, a sada sindikalnii čelnici "bezobrazno" izjavljuju da su bili spremni njome trgovati. "Ako imate sugovornika koji ovako izvrće teze, i dobre namjere predstavlja kao argument da reforma ne valja, to je ispod svake razine javnog komuniciranja"; kazao je Fuchs. Ako se reforma ne provede, doći će do viška nastavnika, upozorio je te dodao kako sumnja u to da sindikati zavaravaju svoje sindikalno članstvo, koje nije svjesno da će plaće rasti za još tri posto ove godine te da slijede pregovori o rastu osnovice u 2026. Postavio je i pitanje raspodjele sindikalnog novca i visine primanja sindikalnih čelnika, o kojoj se u javnosti ništa nije čulo.
- Ako bi moja ostavka riješila sve njihove probleme, ako oni povuku sve svoje zahtjeve, a premijer me smijeni, nemam ništa protiv. Ali s obzirom na to kako se ponašaju, i kako pregovaraju - nema šanse, kazao je Fuchs.
Ako dođe do novog štrajka, za posljedice će, poručuje, biti krivo isključivo vodstvo sindikata koje manipulira brojkama.
- Produžetak školske godine apsolutno je na stolu, a vidjet ćemo što će u sljedećim akcijama napraviti sindikalni lideri - zaključio je ministar Fuchs.