
Moguć štrajk u obrazovanju
Tri sindikata u obrazovanju i znanosti - Nezavisni sindikat znanosti i visokog obrazovanja (NSZVO), Nezavisni sindikat zaposlenih u srednjim školama (NSZSŠH) i Školski sindikat Preporod - ponovno su Vladi zaprijetila štrajkom, nezadovoljni činjenicom da nisu uspostavili željeni socijalni dijalog. Točan termin u kojem bi se trebao održati štrajk upozorenja i modalitete održavanja štrajka objavit će idući tjedan, a spremni su ga provesti do kraja ako postupak mirenja koji mu po zakonu prethodi ne urodi plodom. U sindikatima su nezadovoljni time što se izmjene Uredbe o koeficijentima, na kojima već dugo inzistiraju, ne naziru, a neravnopravnost među nekim pozicijama definiranim tom uredbom i dalje je na snazi.
“Tako se događa da sudac Vrhovnog suda ima 20 posto veću plaću u odnosu prema čelniku najvećeg znanstvenog instituta u Hrvatskoj. Ti nam disbalansi smetaju, a ima niz takvih primjera, i zbog toga želimo da se Uredba o koeficijentima otvori”, poručio je s konferencije za novinare Matija Kroflin, predsjednik NSZVO-a.
Iako se za Uredbu o koeficijentima po zakonu ne može štrajkati, kao ni na temelju granskih kolektivnih pregovora koji su u tijeku, sindikalni vođe tvrde kako njihov štrajk neće biti nezakonit, jer će ga temeljiti na nezadovoljstvu osnovicom plaće, koju je njihovo sindikalno članstvo u prosincu odbilo potpisati. Kako ova tri sindikata nisu potpisnici dodatka Temeljnom kolektivnom ugovoru u državnim i javnim službama, to im - kažu - daje pouzdanu pravnu osnovu za štrajk. “Napravili smo sve, naš idući korak može biti samo štrajk. Njegovu nam zakonitost nitko neće moći osporiti”, poručio je Željko Stipić, predsjednik Preporoda, te podsjetio da su se učitelji i profesori u velikom postotku izjasnili protiv potpisivanja dodatka TKU. Stipić podsjeća da se radi o velikoj sindikalnoj snazi, jer ova tri sindikata okupljaju oko 30.000 članova, ili 60 posto svih zaposlenih u sustavu obrazovanja i znanosti. Lj. B. M. n