
Bojkota nije bilo: Učenici nezadovoljni, ali su bili na nastavi
Bojkota nastave u srednjim školama, najavljenog za petak preko društvenih mreža, a koji je trebao pokazati nezadovoljstvo novim sigurnosnim mjerama uvedenim nakon tragedije u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko, u Osječko-baranjskoj i Vukovarsko-srijemskoj županiji nije bilo. "U petak, 7. veljače, ni u jednoj od 30 srednjih škola na području Osječko-baranjske županije nije zabilježen veći izostanak učenika od uobičajenog, dakle bojkota u školama na području OBŽ-a nema", rekli su nam iz Kabineta župana OBŽ-a, u kojem su u suradnji sa svim ravnateljima i ravnateljicama srednjih škola pratili najavu bojkota. Informaciju za Vukovarsko-srijemsku županiju potvrdila nam je Jadranka Mustapić Karlić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje.
Konkretno, srednjoškolci se protive zaključavanju školskih vrata na odmorima. Smatraju da ih se time nepotrebno zatvara u školu, ograničava sloboda kretanja i stvara osjećaj zatvora umjesto sigurnoga obrazovnog okruženja. Prošloga su mjeseca srednjoškolci iz Sinja pokrenuli peticiju protiv zaključavanja vrata i ograničavanja kretanja. Njihov je stav da zaključavanje škola ne čini obrazovne ustanove sigurnijima.
Roditelj osječkog srednjoškolca iz jedne od gradskih gimnazija rekao nam je da se poziv na bojkot proširio na TikToku, a neki su ga učenici namjeravali iskoristili kao izgovor kako bi si produžili vikend. I sam je vidio, kaže, kako se u razrednoj grupi večer prije dopisuju i dogovaraju hoće li doći u školu. Ipak, u petak ujutro njegov se sin s ostatkom svog razreda normalno pojavio u školi jer nitko od njih nije želio dobiti neopravdane sate.
U đakovačkoj Gimnaziji Antuna Gustava Matoša, kaže njezin ravnatelj Zlatko Mrkić, disciplinirano se pridržavaju mjera koje proizlaze iz Protokola o zaključavanju zgrade i drugim odredbama. Kaže, učenici đakovačke Gimnazije to su prihvatili.
- Isto tako, upoznati smo s organizacijom nekih prosvjeda na tu temu, ali naši učenici nisu trenutačno za to, no jasno im je kakva je situacija. Svi mi očekujemo omekšavanje Protokola – da se nastava po tom pitanju nekako drukčije organizira, mogli bi nekako slobodniji biti. S proljećem stiže i ljepše, toplije vrijeme, pa će se tada vidjeti kako, u tim uvjetima kada ljudi žele biti više na otvorenome, to funkcionira - kaže Mrkić.
Ravnatelj Gimnazije u Đakovu, koja ima 302 učenika, kaže kako su učenici svoje stavove o ključanju zgrade rekli na Vijeću učenika.
- I mi to generalno mislimo – da to nije pravo rješenje, no dok je takav Protokol na snazi, mi ga se uredno pridržavamo. Jer, nitko u sustavu ne misli da je to baš najbolje rješenje. Problem je zapravo daleko širi – kako takve mjere provoditi u smislu natjecanja, nedavne Noći muzeja, nekih predavanja i sl. Takvim mjerama u tim situacijama mi, učenici prikraćeni smo - poručuje Mrkić.
I među učenicima vinkovačke Srednje strukovne škole ima nezadovoljstva mjerom zaključavanja škole. Smatraju da ona nije rješenje koje će pomoći, ali joj se prilagođavaju.