(From L) Croatia's Prime Minister Andrej Plenkovic, Germany's Chancellor Friedrich Merz and Former Prime Minister of Italy Enrico Letta talk ahead of a working session during the Informal EU Leaders' Retreat at the Alden Biesen Castle, in Rijkhoven on February 12, 2026. (Photo by NICOLAS TUCAT/POOL/AFP)
AFP
2.3.2026., 16:10
NOVO ISTRAŽIVANJE

Selidba u istočnu Europu nosi sve manje koristi njemačkim kompanijama

Njemačke tvrtke koje sele proizvodnju u istočnu Europu imaju problema s nedostatkom kvalificirane radne snage, niskom razinom automatizacije i skokom troškova rada, utvrdila je u istraživanju Strategy&, konzultantska podružnica PwC-a.

Motiv za istraživanje bila su veća ulaganja njemačkih tvrtki u istočne susjede u uvjetima visokih cijena energije u matičnoj zemlji i troškova rada 30 posto viših od prosjeka EU-a.

Njemački poslovni čelnici počeli su u proteklim godinama seliti proizvodnju iz Kine u susjedstvo, a najpopularnije lokacije bile su između 2015. i 2024. Poljska i Češka.

Njihova su se očekivanja nižih troškova izjalovila, zaključak je istraživanja, uz napomenu da troškovi rada u istočnoj Europi rastu otprilike tri puta snažnije od produktivnosti.

Manjak kvalificirane radne veći je pak 16 posto nego u matičnoj Njemačkoj, uz utrostručene cijene energije u proteklih pet godina.

Proizvodna lokacija više ne može biti jedini 'adut' direktora u jačanju konkurentnosti, zaključuje autor istraživanja Michael Weiß.

Selidba u azijske zemlje donosi pak niže troškove i bolje uvjete, utvrdila je savjetodavna tvrtka.

Energija je u brojnim azijskim zemljama, od Kine do Malezije, puno jeftinija nego u Europi, utvrdili su.

Prosječne plaće u Kini niže su pak deset posto nego u Njemačkoj, a produktivnost je u kratkom roku naglo poboljšana zahvaljujući bržoj automatizaciji i raširenoj upotrebi robota, dok u Njemačkoj stagnira, pokazalo je istraživanje.