epa11546858 A picture taken with a drone shows wheat being harvested at a farm near Cambridge, Britain, 12 August 2024. According to the Energy and Climate Intelligence Unit (ECIU) think tank, climate change is impacting key crops such as potatoes and wheat, through heat, drought and floods, pushing up prices and threatening food security. In Britain, the favorable weather during the summer has helped crop conditions to recover, following an unusually wet period in the beginning of the year. EPA/NEIL HALL žetva polje
EPA
14.5.2025., 20:28
POLJOPRIVREDNA POLITIKA

Jednostavnija plaćanja i zahtjevi o okolišu, bolje potpore u vrijeme kriza

Kako bi se pojednostavila zajednička poljoprivredna politika (ZPP) i povećala konkurentnost poljoprivrednika, Europska komisija u srijedu je predstavila opsežan paket mjera usmjerenih na administrativno opterećenje, kontrole, provedbu, odgovor na krizu i potrebe za ulaganjima u tom sektoru. Kako je priopćeno iz EK-a, izmjenama bi se moglo uštedjeti do 1,58 milijardi eura godišnje za poljoprivrednike i 210 milijuna eura za nacionalne uprave, a plaćanja, određeni zahtjevi i krizni alati bili bi fleksibilniji i jednostavniji za upravljanje.

Poljoprivrednici diljem EU-a podliježu strogim administrativnim obvezama koje često ne odražavaju stvarno stanje na terenu. Komisija sada predlaže ciljana rješenja nizom konkretnih zakonodavnih promjena na temelju operativnog iskustva i opsežnih povratnih informacija dionika i država članica. Kako je priopćeno iz hrvatskog Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, dio novih mjera Europske komisije predložile su Hrvatska i Slovenija.

Komisija navodi kako su pojednostavljeni programi plaćanja za male poljoprivrednike. Godišnje paušalno plaćanje, odnosno jednokratna godišnja isplata, povećat će se s 1250 na 2500 eura za male poljoprivrednike. "Svrha je tih plaćanja za male poljoprivrednike promicanje uravnoteženije raspodjele potpore, jačanje vitalnosti ruralnih područja u kojima mala poljoprivredna gospodarstva imaju ključnu gospodarsku ulogu i smanjenje administrativnog opterećenja za poljoprivrednike i nadležna tijela. Ti će poljoprivrednici biti izuzeti i od određenih pravila o okolišu (uvjetovanost), a mogu imati koristi od plaćanja kojima se nagrađuje ekološki prihvatljiva poljoprivreda", navodi EK.

Pojednostavljeni su i zahtjevi glede okoliša i kontrole. Primjerice, automatski će se smatrati da certificirana ekološka poljoprivredna gospodarstva ispunjavaju neke od okolišnih zahtjeva EU-a za financiranje. Za neke od zahtjevnijih zahtjeva poljoprivrednici mogu imati koristi od poticaja za zaštitu tresetišta i močvarnih područja. Ta će im potpora pomoći i u usklađivanju s nacionalnim pravilima koja nadilaze standarde EU-a.

Kako bi se smanjilo administrativno opterećenje kontrola, kontrole će se pojednostavniti upotrebom satelita i tehnologije. Osim toga uvest će se novo načelo: samo jedna kontrola na terenu godišnje po poljoprivrednom gospodarstvu.

Poljoprivrednici EU-a pogođeni prirodnim katastrofama ili bolestima životinja dobit će bolju potporu zahvaljujući novim kriznim plaćanjima dostupnima u okviru strateških planova u okviru ZPP-a te fleksibilnijim i pristupačnijim alatima za upravljanje rizicima.

Malim poljoprivrednicima bit će lakše dobiti financijsku potporu s pomoću nove jednostavne mogućnosti financiranja kojom se nudi paušalni iznos do 50.000 eura kako bi se poboljšala konkurentnost njihovih poljoprivrednih gospodarstava. Nacionalne uprave dodatno će se poticati na razvoj interoperabilnih digitalnih sustava. U skladu s načelom "izvješće jednom, upotrijebi više puta" poljoprivrednici će svoje podatke morati dostaviti samo jednom, preko jedinstvenog sustava. 

BRŽA POMOĆ

“Ovo je važan korak prema administrativno učinkovitijem ZPP-u. Posebno nas veseli što je Europska komisija uvažila hrvatsku i slovensku inicijativu za bržu i učinkovitiju pomoć našim poljoprivrednicima u kriznim situacijama”, izjavio je David Vlajčić, ministar poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. “Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva pozdravlja novosti koje donosi prijedlog uredbe te ističemo kako će Hrvatska nastaviti aktivno sudjelovati u zakonodavnim procesima na razini EU-a, s ciljem zaštite interesa svojih poljoprivrednika i daljnjeg pojednostavljenja administrativnih procedura”, priopćeno je iz Ministarstva.