Za izazivanje požara u zgradi Vjesnika osumnjičena dvojica 18-godišnjaka
Zbog izazivanja požara u zgradi Vjesnika policija je državnom odvjetništvu kazneno prijavila dvojicu 18-godišnjaka i predala ih pritvorskom nadzorniku.
Policija je u petak izvijestila da 18-godišnjake teretei za teška kaznena djela protiv opće sigurnosti“, a u vezi kaznenog djela "dovođenje u opasnost života i imovine opće opasnom radnjom ili sredstvom".
Prvoosumnjičeni je, kako navode, u ponedjeljak 17. studenoga oko 21.50 sati na Slavonskoj aveniji zajedno s drugoosumnjičenim 18-godišnjakom došao do zgrade Vjesnika gdje su zajedno preskočili ogradu.
Nakon toga su, zajedno s još jednim maloljetnikom ušli su u zgradu te se popeli na 15. kat gdje ih je dočekalo dvoje maloljetnika.
Policija sumnja da je prvoosumnjičeni izazvao tako što je u hodniku upaljačem zapalio kartonsku kutiju s papirom, a nakon čega je drugoosumnjičeni također zapalio papir iz kutije i odbacio ga „uslijed čega je ubrzano došlo do širenja požara na okolne prostorije, čime je počinjena materijalna šteta velikih razmjera”.
Nakon provedenog kriminalističko istraživanja osumnjičeni su predani pritvorskom nadzorniku te je kaznena prijava podnesena nadležnom državnom odvjetništvu, kažu u policiji.
Dodaju i da za dvojicu osumnjičenih nisu zabilježena prethodna kriminalistička istraživanja.
Nakon ispitivanja osumnjičenih državno odvjetništvo će odlučiti hoće li protiv njih pokrenuti istragu i zatražiti istražni zatvor.
Maloljetnik osumnjičen za požar u Vjesniku u lisicama doveden u DORH
Ranije u petak s lisicama na rukama mladić koji je osumnjičen za podmetanje požara u zgradi Vjesnika doveden je u prostorije DORH-a u pratnji policije.
Kako je riječ o maloljetnoj osobi njegovo lice je zasjenjeno na svim fotografijama.
Zagrebačka policija prethodno je izvijestila kako je dosadašnjim kriminalističkim istraživanjem bilo obuhvaćeno nekoliko mlađih osoba, od kojih je jedna uhićena.
Prvi čovjek MUP-a Davor Božinović kazao je kako su neke informacije već izašle u javnost o istrazi.
S obzirom na broj osoba koje su izravno i neizravno uključene, možemo uključiti tu roditelje maloljetnika, ali nisu samo maloljetnici. Većina su bili maloljetnici, a osobe koje su punoljetne spadaju u kategoriju mlađih punoljetnika”, napomenuo je.
Na novinarsko pitanje je li bilo više punoljetnih osoba odgovorio je: “Više od jedne osobe”. Potvrdio je i da među osobama koje istražuje policija nisu samo one muškog spola.
Ministarstvo o požaru zgrade Vjesnika: Nema milijunskih gubitaka u odšteti
Iz Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine poručili su u petak da je zgrada Vjesnika osigurana kao poslovna zgrada te su, uz detaljno pojašnjenje iznosa premije osiguranja, odbacili navode o mogućem velikom gubitku u odšteti u milijunima eura.
Odlučno odbacujemo medijske napise da je Vjesnik osiguran kao stambena zgrada i da bi zbog toga država mogla izgubiti milijune, istaknuli su iz Ministarstva. Nakon što je u velikom požaru izgorjela zgrada Vjesnika, medijske napise danas je opovrgnuo i potpredsjednik Vlade i resorni ministar Branko Bačić.
Objasnili su da je zgrada Vjesnika osigurana u Croatia osiguranju (CO) više od 10 godina, da se polica osiguranja uredno obnavljala, posljednji put prije dva mjeseca, kao i da se odnosi na cijeli kompleks Vjesnika – uključujući neboder, aneks i okolne zgrade u površini nešto manjoj od 45 tisuća metara četvornih, a između ostaloga, pokriva i štetu nastalu od požara.
Iz Ministarstva su napomenuli da su iz Croatia osiguranja, prilikom davanja ponude i određivanja visine same premije i osiguranja, bili upoznati s činjenicom da je riječ o poslovnoj zgradi.
„Ističemo ujedno kako je ugovorenim iznosom osiguranja od 53.548.894,05 eura osiguran rizik od požara do iznosa 1.195 eura/m2. Naravno, iznos odštete odredit će se nakon procjene oštećenja”, priopćili su.
Dalje su objasnili da je policu osiguranja ugovorio Upravitelj zgrade - tvrtka BMD d.o.o. iz Sesveta u ime svih suvlasnika zgrade Vjesnika i Croatia osiguranja, a nomenklatura, dodali su, ovdje ne čini nikakvu razliku - u polici je navedena 'stambena' zgrada jer je ugovaratelj stanoupravitelj, no zgrada Vjesnika osigurana je po istim uvjetima kao i druge poslovne zgrade u Zagrebu.
Kako su naveli, kod obnove osiguranja u ovoj godini osigurana vrijednost povećana je sa 7,5 milijuna eura na 53,5 milijuna eura „jer je povećana i osigurana kvadratura”. „Novom policom dodatno je osiguran cijeli kompleks Vjesnika tj. uključeni su dijelovi koji do tada nisu bili osigurani”, precizirali su iz Ministarstva.
„Povećan je i iznos osiguranja po kvadratnom metru na način da je maksimalna vrijednost isplate odštete umjesto na dotadašnjih 500 eura/m2 povećana na 1.195 eura/m2. Slijedom svega navedenoga, za suvlasnike zgrade, od kojih je u većinskom vlasništvu i država s udjelom od 64 posto, nema gubitaka u odšteti s obzirom da je iznos osiguranja jasno definiran policom i zgrada je osigurana kao poslovna”, naglasili su iz Ministarstva.
Tu je činjenicu, kažu, potvrdila i sama osiguravajuća kuća. „Naime, Croatia osiguranje je potvrdilo da je šteta već prijavljena. Poručuju da će isplatiti sve štete u pokriću, u skladu sa zakonskim rokovima nakon očevida i utvrđivanje uzroka požara, a nakon što policijski i stručni očevidi završe”, stoji u priopćenju.