Osijek, 04. 09. 2025, Županijski sud u Osijeku. Privođenje Roberta Reder, osumjičen za ubojstvo žene u Tenju.snimio GOJJKO MITIĆ
GOJKO MITIĆ
5.9.2025., 10:20
ODVJETNIŠTVO SE OGLASILO O ZLOČINU

Zločin u Tenji: Točno vrijeme ubojstva žene za sada nije poznato

Do podizanja optužnice Roberto R. može biti najviše šest mjeseci u istražnom zatvoru

Nakon što je u četvrtak Robertu R. (52) određen jednomjesečni istražni zatvor zbog teškog ubojstva supruge Maje C. R. (44), Županijsko državno odvjetništvo oglasilo se o slučaju. Odvjetništvo navodi kako je 52-godišnjak suprugu ubio "tijekom vremena od početka kolovoza do početka rujna 2025. na području Osječko-baranjske županije". Ni u ovom priopćenju nema nikakvih detalja o tome kako se ubojstvo dogodilo ili eventualni motiv, ali ni dob osumnjičenika.

Podsjetimo, nakon ispitivanja 52-godišnjaka, u četvrtak ujutro, Županijsko državno odvjetništvo u Osijeku podnijelo je prijedlog sucu istrage Županijskog suda u Osijeku za određivanje istražnog zatvora zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, opasnosti od ponavljanja djela i radi neometanog odvijanja kaznenog postupka za kazneno djelo za koje je propisana kazna dugotrajnog zatvora, a okolnosti počinjenja su posebno teške. Sudac istrage prihvatio je prijedlog državnog odvjetništva i odredio istražni zatvor protiv osumnjičenika po predloženim zakonskim osnovama.

Vladimir Burić, odvjetnik 52-godišnjaka, prije Robertova privođenja na sud, u četvrtak oko 18 sati, rekao je da se njegov branjenik do tog trenutka pred istražiteljima branio šutnjom, a savjetovat će mu da tako i dalje nastavi. Prema Zakonu o kaznenom postupku istražni zatvor određen rješenjem suca istrage ili vijeća može trajati najdulje mjesec dana od lišenja slobode. Zbog opravdanih razloga sudac istrage na prijedlog državnog odvjetnika može produljiti istražni zatvor, i to prvi put za još najviše dva mjeseca, a zatim za kaznena djela iz nadležnosti Županijskog suda, kao što je u ovom slučaju, ili kad je to propisano posebnim zakonom, za još najviše tri mjeseca.

Ukupno trajanje istražnog zatvora do podizanja optužnice, računajući i vrijeme uhićenja i pritvora, ne može prijeći šest mjeseci, osim ako zakonom nije propisano drukčije. Nakon podnošenja optužnice istražni zatvor može trajati do pravomoćnosti presude, a nakon pravomoćnosti presude, najdulje do pravomoćnosti rješenja o upućivanju na izdržavanje kazne zatvora.

Nakon podizanja optužnice, u rješenju o istražnom zatvoru sud svaka dva mjeseca, do izricanja nepravomoćne presude ispituje postoje li zakonski uvjeti za daljnju primjenu prethodnog rješenja o istražnom zatvoru. Do donošenja presude prvog stupnja istražni zatvor može trajati najdulje do tri godine ako se, kao u slučaju 52-godišnjaka, za kazneno djelo može izreći kazna dugotrajnog zatvora.

Sada je na istražiteljima da u najviše šest mjeseci pokušaju prikupiti što više dokaza u ovom slučaju. Nakon podizanja optužnice uslijedit će i psihijatrijsko vještačenje 52-godišnjaka kako bi se doznalo u kakvom je psihofizičkom stanju bio u vrijeme izvršenja kaznenog djela.

MALO INFORMACIJA

Malo je službenih informacija o zločinu koji je šokirao javnost, a sve informacije kojima raspolažu mediji dolaze od susjeda iz ulice u kojoj je par živio. U srijedu oko podne Roberto R. je s lisičinama na rukama doveden u kuću u Tenji, a u 16.54 policija je poslala kratku poruku da je “uhićena osoba koja se dovodi u vezu s kaznenim djelom koje se progoni po službenoj dužnosti”. Istoga dana u 20.27 poslali su poruku da je uhićena osoba privedena pritvorskom nadzorniku zbog teškog ubojstvo ženske osobe. Inače, 52-godišnjak je 2. kolovoza prijavio nestanak supruge, a njezin je profil u Nacionalnoj evidenciji nestalih osoba objavljen dva tjedna poslije. Za sada se ne zna komu pripadaju pronađeni dijelovi tijela te se provodi DNK vještačenje.