NAŠICE - Umjetno jezero Lapovac, površine oko 80 hektara, glavno i najposjećenije izletište Našičana, srpanj 2014.Autor: SNJEŽANA FRIDL

ilustracija

SNJEŽANA FRIDL
2.7.2025., 12:09
TRAGEDIJA NA LAPOVCU

Osječanka se utopila u jezeru na dijelu gdje je kupanje zabranjeno

Sedamdesettrogodišnja Osječanka utopila se u akumulacijskom jezeru Lapovac, pokraj Markovca Našičkog. Nesretni slučaj dogodio se prilikom kupanja u zoni jezera gdje je to zabranjeno, u utorak oko 17.30. Nakon saznanja za utapanje očevid su obavili operativci Policijske uprave osječko-baranjske, Policijska postaja Našice.

- Njezino je tijelo po nalogu Županijskog državnog odvjetništva u Osijeku prevezeno u Klinički bolnički centar, gdje će na Klinici za patologiju i sudsku medicinu biti obavljena obdukcija - doznajemo iz Policijske uprave osječko-baranjske.

Ove godine već je zabilježeno više utapanja u Hrvatskoj. Početkom lipnja zagrebačka policija izvijestila je o utapanju 52-godišnjeg muškarca u Vrbovcu Samoborskom u jezeru Trebež. Na kupanje je došao s 37-godišnjakom kako bi se okupali. Nakon ulaska u jezero i plivanja 37-godišnjak je izišao iz jezera, a 52-godišnjak je nestao. Ronioci su pronašli njegovo beživotno tijelo. Krajem lipnja u Santa Marini u Istri utopio se 77-godišnjak, u zagrebačkom jezeru Bundek utopio se 34-godišnjak, a na kupalištu u Sisku utopio se 17-godišnjak.

U protekle dvije godine u Hrvatskoj se dogodilo 255 utapanja, prošle godine 128, a godinu prije 127. U njima su smrtno stradale 233 osobe. Još pet osoba teško je ozlijeđeno, a šest lakše. Kako doznajemo iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, prema podatcima Svjetske zdravstvene organizacije, utapanje je treći vodeći uzrok nenamjernih ozljeda u svijetu s udjelom od sedam posto. Najviša stopa utapanja je među djecom od 1 do 4 godine, a slijede djeca od 5 do 9 godina. U razmaku od mjesec dana prošlog ljeta utopilo se dvoje djece. U kolovozu se jednogodišnje dijete utopilo u dječjem bazenu u dvorištu kuće u Vukovaru, a 18. srpnja na bazenima u Velikoj utopilo se 12-godišnjak.

Iz policije upozoravaju kupače na potencijalne opasnosti i savjetuju kako se ponašati na kupalištima.

- Ne plivajte najmanje jedan sat nakon obroka - jedna od najčešćih pogrešaka, koju čine mnogi među nama, jest ulazak u vodu nakon obroka; ne plivajte ako ste konzumirali alkohol - upravo je konzumiranje alkohola jedan od glavnih čimbenika rizika od utapanja, i mladih i odraslih osoba. Ne ulazite vrući u vodu - to je jedna od čestih pogrešaka koju čine mnogi od nas, da nakon dužeg boravka na suncu ulazimo u vodu kako bismo se osvježili i rashladili. Uvijek treba postupno ulaziti u vodu, dati organizmu priliku da se pripremi i prilagodi, bez obzira na to koliko je more, ili neka druga vodena površina, toplo. U suprotnom, naše će tijelo u dodiru s hladnom vodom doživjeti šok. Ne skačite u vodu nepoznate dubine jer su moguća ozbiljna ozljeđivanja - savjetuju iz zagrebačke policije, na čijem se području u deset godina dogodilo 25 utapanja.

Iz policije apeliraju na građane da za kupanje koriste ponajprije uređena kupališta koja su pod nadzorom, a ne rijeke, jezera ili šljunčare koji nisu uređeni za kupanje i nisu pod nadzorom stručnih službi. Rijeke su najopasnije jer su protočne, imaju često virove, usjeke i mijenjaju svoj tok. Jezera imaju nagle promjene dubine i temperature, odnosno voda na površini jezera je toplija, a u dubini hladnija. Velik je problem kupačima ponekad i raslinje o koje se zapletu, pa se zbog panike do koje može doći mogu i utopiti.