
Ilustracija
Pirotehničar izgubio život u bivšem vojnom skladištu
Arsov: Do sada je u Hrvatskoj smrtno stradalo više od 45 pirotehničara
Matej Robić, pirotehničar koji je radio u hrvatskoj tvrtki za razminiranje DOK-ING Razminiranje d.o.o., smrtno je stradao u eksploziji koja se dogodila u četvrtak u bivšem vojnom skladištu u Oštarijama kod Ogulina.
Iz Ravnateljstva civilne zaštite kratko su izvijestili kako je u 11.06 karlovačka policija zaprimila dojavu od nadzornika Hrvatskog centra za razminiranje da je u prostoru bivšeg vojnog kompleksa u Oštarijama prilikom razminiranja smrtno stradao pirotehničar zbog aktiviranja nepoznate eksplozivne naprave.
Zahtjevan teren
- Obitelji i kolegama stradalog pirotehničara upućujemo izraze iskrene sućuti i podrške u ovim teškim trenucima - poručili su iz Ravnateljstva.
Sućut obitelji izrazili su i Mario Iveković, predsjednik Novog sindikata Hrvatske, te sindikalni povjerenik za sektor razminiranja Angel Arsov.
- Prije svega izrazio bih sućut obitelji i doista ne znam što bih više mogao u vezi s ovom tragedijom dodati. Svi koji su ga poznavali, kažu da je bio dobar i korektan čovjek. Do sada je u Hrvatskoj smrtno stradalo više od 45 pirotehničara - rekao je Angel Arsov i podsjetio na smrtno stradanje dvoje pirotehničara krajem veljače 2023. godine. Tada je pri čišćenju polja od mina u ličkom mjestu Čanak na lokaciji Vrlet - Skokovi u eksploziji na mjestu nesreće poginula 35-godišnja pirotehničarka, a njezin 44-godišnji kolega preminuo je u kolima Hitne pomoći na putu u bolnicu.
Smrtno stradali Matej dugogodišnji je pirotehničar i navodno se namjeravao tim poslom baviti do kraja godine. Bio je djelatnik jedne od 19 tvrtki koje su radile na području vojnog kompleksa Oštarije. Na zahtjevnom terenu svakog dana bude pedesetak pirotehničara sa 16 pasa. Razminiranje je započelo u ožujku, a do sada je razminirano 59 posto područja. Pri tome je pronađeno oko 16.000 raznog vrsta streljiva i oko 2000 eksplozivnih sredstava.
Na Matejevu Facebook profilu prijatelji se opraštaju od njega, a jedna je prijateljica ostavila poruku: "Trebao si me poslušati kad sam ti rekla da više ne radiš taj posao. Rekao si neće mene, već 13 godina mi nije ništa, a u dvanaestom mjesecu je gotovo s razminiranjem. Počivaj u miru, prijatelju, čuvali te anđeli. Život je tak nepravedan. Bože, zašto uzimaš dobre ljude?" stoji u oproštajnoj poruci prijateljice.
Prijatelji su se oprostili od njega i na Facebook profilu grupe "Pirotehničari i razminiranje". "Jutros, obavljajući svoj časni posao, poginuo je pirotehničar Matej Robić, laka mu hrvatska zemlja, čuvali te anđeli. Mata, nek' ti je slava i hvala za sve što si napravio za ovu državu", napisao je jedan njegov prijatelj.
Upozorenje
Vojarna u kojoj se tragedija dogodila nije u upotrebi od listopada 1991. godine, kada je bivša JNA minirala bivšu vojarnu i uništila tadašnje najveće skladište oružja i streljiva. U veljači 2014. godine na tom je području smrtno stradao muškarac koji je skupljao sekundarnu sirovinu, a još jedan je bio ozlijeđen. Nakon te nesreće oglasilo se tadašnje Ministarstvo prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine koje je na svojim službenim stranicama objavilo da je bivše vojno skladište jasno označeno kao opasno od mina i zabranjen mu je pristup.
- Bivše vojno skladište Oštarije je nekretnina kojom raspolaže Državni ured za upravljanje državnom imovinom od listopada 2013. godine. Navedena nekretnina još je u listopadu 2012. godine bila jasno označena od Hrvatskog centra za razminiranje čiji su djelatnici na ulaz postavili oznake (table) koje upozoravaju da u navedenom prostoru postoji velika opasnost od minsko-eksplozivnih sredstava. Djelatnici Centra redovito provode nadzor nad postavljenim oznakama i o opasnim područjima obavještavaju policijske uprave i općine. Navedeno područje izrazito je opasno jer jer je riječ o bivšem skladištu i okolnoj šumi u kojima se nalazi velika količina neeksplodiranih topovskih granata različitog kalibra, minobacačkih mina i veliki broj drugih eksplozivnih sredstava. Površine na kojima su uočene veće količine granata većih kalibara vidljivo su, ne tako davno, prekopavane, vjerojatno uz pomoć stroja, kako bi se pronašlo što veći broj granata, a sa svih uočenih granata skinuti su bakreni prstenovi - izvijestili su iz tada iz tog Ministarstva.
Iz tjednog plana rada i realizacije razminiranja Hrvatskog centra za razminiranje za razdoblje od 16. do 22. lipnja može se iščitati da se radi o vojno-skladišnom kompleksu veličine 1.865.870 četvornih metara, a realizirano je 721.955 kvadrata, radovi su u tijeku te je ondje bilo pet tvrtki i 37 pirotehničara.