Zagreb, 24.6.2025 - Konferencija za medije KBC Zagreb. Foto Hina/ Dario GRZELJ/ dag
Hina
25.6.2025., 11:16
Uhićeno više osoba

Korupcija u zdravstvu: Na meti istražitelja natječaj za nabavu antibakterijskih filtara za vodu

Osam osoba uhićeno je zbog sumnje na korupciju vezanu uz javnu nabavu u zdravstvu u u akciji koju je po Uskokovu nalogu u srijedu provela policija.

Prema neslužbenim informacijama, među uhićenima je glavna referentica za javnu nabavu u KBC-u Zagreb, potom prof. dr. sc. Ana Budimir, predstojnica Kliničkog zavoda za kliničku i molekularnu mikrobiologiju te bolnice, i Matija Herceg, direktor tvrtke AirMed Solutions. Doznajemo i kako bi istraga mogla obuhvatiti i osobe na višim položajima u zagrebačkom Rebru.

Uskok je samo kratko izvijestio kako se akcija provodi "na području Zagreba, Šibenika, Crikvenice i otoka Paga u odnosu prema više osoba za koje se osnovano sumnja da su počinile koruptivna kaznena djela vezana uz nezakonita pogodovanja u javnoj nabavi u sustavu zdravstva".

- Uskok će nakon ispitivanja osumnjičenika donijeti odluku o daljnjem postupanju u predmetnom slučaju, o čemu će pravodobno obavijestiti javnost - izvijestili su kratko iz Uskoka.

Kratko priopćenje objavilo je i Ravnateljstvo policije u kojem, između ostalog, navode kako se provodi kriminalističko istraživanje kojim je obuhvaćeno više osoba zbog sumnje da su počinile koruptivna kaznena djela. Policija je izvijestila i da su hitne dokazne radnje obuhvatile "pretrage doma i drugih prostorija, a nakon dovršetka kriminalističkog istraživanja policijski službenici predat će osumnjičene osobe pritvorskom nadzorniku, a protiv njih će podnijeti kaznenu prijavu Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta".

Istražitelji, kako neslužbeno doznajemo, sumnjaju da je dr. Budimir navodno namjestila natječaj za nabavu antibakterijskih filtara za vodu tako da uvjeti natječaja pogoduju tvrtki Airmed Solutions. Riječ je filtrima koji su stavljeni na slavine nakon incidenta s legionelom u toj bolnici prošle godine, kada su tri bolesnika preminula od zaraze tom bakterijom. Zauzvrat je navodno dobila putovanje u Pariz i novu ogradu oko kuće. Procijenjena vrijednost tog mita je 10.000 eura. Navodno su tajne mjere nadzora Uskoka kojima su prikupljeni dokazi trajale čak godinu dana.

- Imamo nultu toleranciju na to, nema mjesta korupciji u zdravstvu. Većina naših djelatnika radi savjesno. Siguran sam da će državna tijela u cijelosti istražiti sve činjenice, mi ćemo surađivati - rekao je na izvanrednoj konferenciji za novinare Fran Borovečki, ravnatelj Rebra. Nije, međutim, htio govoriti o tome tko je i koliko je osoba uhićeno u bolnici.

- Učinit ćemo sve što je u našoj moći da KBC Zagreb, kao vodeća zdravstvena ustanova u zemlji, bude ogledni primjer u svim aspektima, što uključuje i transparentnost nabave - dodao je Borovečki rekavši kako je bolnica predala policiji sve što je od nje zatraženo.

- Postavili smo jasne postupke što se tiče javne nabave i držimo se novih naputaka Ministarstva zdravstva, prije svega oko istraživanja tržišta i osiguravanja sljedivosti nabave. Revizija zasad nije došla, ali sve aktivnosti koje Ministarstvo poduzima mi podržavamo - dodao je čelnik Rebra.

HRSTIĆ: NULTA TOLERANCIJA NA KORUPCIJU

Iz Ministarstva zdravstva osudili su u srijedu svaki oblik koruptivnog ponašanja. “Ustrajemo u cilju da zdravstvo bude prostor nulte tolerancije na korupciju”, izjavila je ministrica. Zanimljivo je podsjetiti na činjenicu da je Hrstić na početku mandata donijela pravilnik o kategorizaciji medicinsko-tehničke opreme kojim je prag nabave za koju je potrebna suglasnost njezina ministarstva podignut sa 100.000 na milijun eura. Argumentirala je to reduciranjem papirologije i ubrzanjem procesa javne nabave. “Apsolutno je nemoguće da prođe ispod radara neka nabava. Sva nabava koja ide iz državnog proračuna mora dobiti suglasnost u Ministarstvu prije pokretanja samog procesa”, poručila je tada.

Podsjetimo da je ministrica zdravstva Irena Hrstić pri preuzimanju dužnosti najavila da Ministarstvo započinje reviziju postupaka javne nabave, uz naglasak na one nabave koje su odobrili Ministarstvo i upravna vijeća bolnica, osobito u slučajevima potencijalno upitnih cijena. Također je najavljeno i formiranje interne radne skupine pod vodstvom ministrice te slanje uputa bolnicama za reviziju nalaza Državnog ureda za reviziju iz 2022. Međutim, iz Ministarstva zdravstva još nema informacija o započetim aktivnostima, odgovornim osobama, rokovima i eventualnim nalazima revizije. Glede kontrole javnih nabava prije njezina mandata, ministrica Hrstić više je puta izjavila kako u toj kontroli "nisu pronađene veće nepravilnosti".Prema službenim podacima Državnog ureda za reviziju iz 2022., utvrđeni su brojni problemi u sustavu javne nabave u zdravstvu. Između ostaloga otkrivena je velika razlika između planiranih i realiziranih nabava. Planovi su iznosili oko 12,4 milijarde kuna, a realizirano je tek 6,5 milijardi kuna. Utvrđen je nedostatak dosljednog izvješćivanja, a neke ustanove, poput KBC-a Rijeka, nisu podnijele statistička izvješća. Također, u pojedinim bolnicama, poput slavonskobrodske Opće bolnice "Dr. Josip Benčević", utvrđene su nepravilnosti u provođenju nabava.