
Učinite plemenito djelo: javite ako vidite perisku
Akcija ministarstva traje cijelu godinu, ali je najaktualnija tijekom ljeta
U sklopu akcije "Jeste li vidjeli plemenitu perisku?", koju provodi od 2020. godine, Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije poziva javnost da dojavi lokacije na kojima su opažene žive jedinke ovog najvećeg mediteranskog školjkaša i, nažalost, kritično ugrožene vrste na globalnoj razini.
Vrijedne nagrade
- Ako opazite plemenitu perisku, potrebno je provesti kratku provjeru kako biste utvrdili je li živa. To se može učiniti na način da se iznad periske nježno prođe rukom kroz morsku vodu, pri čemu će se ona, ako je živa, zatvoriti. Pritom je vrlo važno perisku ne dirati. Treba naglasiti i da uspravna ljuštura ne znači da je jedinka živa. Naime, i do trećina ljušture plemenite periske zakopana je u podlogu, pa je čest slučaj da, iako prazna, ostane uspravna u sedimentu, dajući dojam da je živa sve dok je djelovanje morskih struja i valova ne polegne na dno. Skrećemo pažnju da nije rijedak slučaj da se u praznoj ljušturi, koja ostaje uspravno stajati u sedimentu duže vrijeme nakon uginuća, nastane kamenice, koje također reagiraju na podražaj, što može dovesti do zabune da se radi o živoj perisci - poručuju iz ministarstva, čija je akcija aktualna tijekom cijele godine, no njezino značenje najviše dolazi do izražaja u ljetnim mjesecima, kada je povećana mogućnost uočavanja morskih organizama u njihovu prirodnom staništu.
Informacije o opažanju žive plemenite periske moguće je dojaviti preko online obrasca ili na e-mail adresu u Ministarstvu zaštite okoliša i zelene tranzicije vrste@mzozt.hr. Opažanja je moguće prijavljivati i preko platforme iNaturalist (preko aplikacije za mobilne uređaje ili desktop verzije https://www.inaturalist.org), koja je povezana s BioAtlasom - Atlasom bioraznolikosti Hrvatske. Najvredniji dojavljivači bit će nagrađeni promotivnim materijalima, a svaki dojavljivač potvrđeno žive jedinke plemenite periske imat će čast dati joj ime! Tako su raniji dojavljivači dali imena poput "Nova nada" na području Omiša ili "Pia" na području Nina. Također, dojavljivači potvrđenih živih jedinki bit će nagrađeni obiteljskom ulaznicom za Nacionalni park Brijuni, Park prirode Telašćica, Aqaurium Pula, JU Kamenjak, Posjetiteljski centar Kanal sv. Ante ili Centar za posjetitelje Modra špilja - Biševo, ovisno o želji dojavljivača.
Lani više od 300 dojava
Kako navode iz ministarstva, u 2024. godini zaprimljeno je više od 300 dojava o opažanjima plemenite periske, od čega je potvrđeno 15-ak živih duž Jadrana. Tijekom kolovoza na pergolarima uzgajališta školjki "Platforma 22" kraj Šibenika bile su pronađene juvenilne jedinke koje su u rujnu preseljene u more. U planiranju i provedbi preseljenja sudjelovalo je više partnerskih institucija u provedbi očuvanja periske: Zavod za zaštitu okoliša i prirode Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije - nacionalni koordinator provedbe aktivnosti očuvanje periske, JU Priroda Šibensko-kninske županije, JU Park prirode Telašćica - koordinator provedbe aktivnosti na srednjem Jadranu, JU Nacionalni park Brijuni - koordinator provedbe aktivnosti na sjevernom Jadranu, Hrvatski veterinarski institut i Sveučilište u Zadru, uz pomoć gospodina Iglića iz ronilačkog kluba Sveti Roko te gospodina Kovača iz uzgajališta Platforma 22. Ova akcija prvo je preseljenje juvenilnih jedinki plemenite periske u more u sklopu projekta "Očuvanje plemenite periske (Pinna nobilis) u Jadranskom moru".
Sve zaprimljene dojave moguće je pregledati na Bioportalu (http://www.bioportal.hr/gis/), gdje su dostupni podaci koji su dosad prikupljeni u suradnji sa znanstveno-stručnom zajednicom te zainteresiranom javnošću. Ministarstvo zaštite okoliša i zelene tranzicije ovim putem još jednom zahvaljuje svim građanima koji kroz sve ove godine, od kada traje akcija, ustrajno pomažu u očuvanju plemenite periske.