








/Galerija/ Našička viteška priča: Želimo pokazati bogatstvo baštine i viziju budućnosti
Posjetitelji su mogli svjedočiti autentičnim prikazima života u srednjem vijeku – od borbi vitezova do tradicionalnih obrta
Našička viteška priča i ove je godine vratila taj kraj u doba vitezova, plemenitih dama i epskih dvoboja. Ta jedinstvena manifestacija, smještena na padine templarske crkvice sv. Martina u Martinu pokraj Našica, oživljava bogatu srednjovjekovnu prošlost našičkog kraja viteškim borbama, povijesnim radionicama, srednjovjekovni, sajmom i scenskim nastupima.
Organizator te lijepe povijesne priče su Grad Našice i Turistička zajednica grada, a prvoga dana u sklopu manifestacije posjetitelji su mogli svjedočiti autentičnim prikazima života u srednjem vijeku – od borbi vitezova do prikaza tradicionalnih obrta, glazbe i hrane toga doba. Središnji događaj bio je viteški turnir na kojem su se najbolji borci sukobili u borbi za čast i slavu. I ove godine Našičku vitešku priču pohodio je velik broj viteških udruga sudionica, Streličarska udruga "Knez Domagoj" Donji Miholjac, Vitezovi Vranski, Red vitezova zlatnog hmelja, Udruga Streličari Krvavog Mosta, Udruga Anno domini, Udruga sv. Juraj, Povijesna plesna skupina Kontea, Viteški red sv. Nikole, Udruga vitezova Zlatne kune, Red vitezova Ružice grada, a gošća na ovogodišnjoj manifestaciji bila je pripovjedačica bajki Margareta Peršić.
- Grad Našice ove godine slavi svoj 796. rođendan, a simbol te bogate povijesti je i martinska crkva, izgrađena još u 13. stoljeću. Ona nije samo arhitektonski dragulj nego i svjedok vremena i kulture, jedina templarska crkva tog tipa sačuvana u Republici Hrvatskoj. Ovom pričom želimo istaknuti bogatstvo naše baštine, ali i pokazati našu viziju budućnosti. Naša strategija razvoja grada Našica usmjerena je i na demografsku obnovu i želimo da ova priča dopre do cijele Hrvatske, jer smo ponosni na našu kulturu – rekao je gradonačelnik Krešimir Kašuba.
Posebnu pozornost privukla je interaktivna radionica i pripovijedanje Margarete Peršić, koja je djecu na zanimljiv i edukativan način upoznala s temama vezanima uz srednji vijek. U programu su nastupile i Našičke mažoretkinje Dora, koje su svojim nastupom upotpunile svečani ugođaj događaja. U večernjim satima slijedio je koncert svjetski poznate violončelistice Ane Rucner i bubnjara Marka Duvnjaka, čiji je nastup dodatno pridonio svečanom ozračju manifestacije i privukao brojnu publiku.
- Ta priroda, taj mir u ovom okruženju Našica nešto je posebno, nešto što smiruje. Hvala Gradu i Turističkoj zajednici što su me i ove godine pozvali, uživala sam, a vjerujem da smo se svi zajedno lijepo zabavili – rekla je Ana Rucner. Subotnja priča završila je velikim i jedinstvenim vatrenim showom. Nedjelja je bila posvećena djeci, uz brojne radionice, igre i animacijski program, koji je privukao i mališane i njihove roditelje.