Cropix specijal.Zagreb, 200225.Glumac Marko Petric.Foto: Vedran Peteh/CROPIXFOTOGRAFIJU USTUPIO RTL ZA ILUSTRACIJU INTERVJUA U PRILOGU OBZOR PETKOM. ZABRANJENO DALJNJE KORIŠTENJE!!!
Vedran Peteh/RTL
28.2.2025., 10:30
MARKO PETRIĆ

Svaki glumac u sebi nosi lepezu različitih likova

Radni dan mi ponekad traje 14-15 sati. Ne želim da ovo zvuči kao samosažaljenje jer kad sam bio malen, maštao sam o ovome, a sada to živim

Nakon što je gledateljima otkriveno da je Ana ubila profesora Edu, nove intrige zavukle su se među likove RTL-ove serije “Sjene prošlosti”. Među likovima koji tvore zaplete novih epizoda je i Miro, čovjek iz studentskih dana glavnih junaka serije. U ulogu Mire stao je Marko Petrić, s kojim razgovaramo o njegovoj novoj ulozi, posebnostima serije i drugim pojedinostima koje ga okružuju.

Marko, priključili ste se ansamblu “Sjena prošlosti”. Miro, lik koji tumačite u seriji, proračunan je tip koji dolazi začiniti nove epizode. Kako biste okarakterizirali svoj lik i kako ste ga stvorili?

- Ovo mi je prvi put da ulazim u snimanje koje je već uhodano, u seriju koja ima izuzetnu gledanost. Tako da sam zahvalan kolegama što su mi već pripremili teren i napravili sjajne uloge. Miro je tipični narcis. Fiksira se na jednu stvar i spreman je potrošiti godine samo da je dobije. Manipulativan je i ne preza ni pred čim da ostvari svoj naum. Glavne karatkeristike njegovih obrazaca ponašanja su mirnoća i hladnokrvnost.

Česta novinarska pitanja su da opišete atmosferu na setu i kako protječu snimanja, no kako ste atmosferu, snimanje i ekipu doživjeli vi koji ste se pridružili timu koji već dugo vremena radi na seriji? Koliko vam je trebalo da se “zagrijete”?

- Većina ekipe koja je iza kamere kolege su koji su radili i “San snova”. Tako da se prilično dobro poznajemo, jer smo tijekom tog procesa praktično postali TV obitelj. Prvih nekoliko scena mi je bilo vrlo neobično jer su isti ljudi oko mene, a ja igram nešto sasvim drugo. Osjećao sam se kao kad ti roditelji dođu na informacije, sve je O.K., al’ situacija nije ista kao kad smo doma, ha-ha-ha. Ali vrlo brzo sam se uhodao u sasvim drukčiji lik.

Televizijska publika pamti vas kao Zvonimira iz serije “San snova”. I sami ste bili kazali kako su Zvonac i Miro potpuno oprečnih karaktera. Je li vam s glumačke strane drago što možete utjelovljivati različite karaktere, da niste ukalupljeni u jedan izraz?

- To i jest poanta zašto volim ovaj posao. Mogućnost da tumačim različite priče i karaktere. Mislim da svaki glumac u sebi nosi lepezu različitih likova, samo je pitanje hoće li dobiti šansu pokazati ih. Produkcija RTL-a mi je zbilja dala ogromno povjerenje jer sam dosad na TV-u uvijek tumačio manje-više iste, stereotipne likove. Trenere, instruktore joge, jednodimenzionalne zaljubljene mlade Werthere. Producenti RTL-a Danijel Ivoš i Iva Grahor su u tom smislu riskirali i dali mi šansu. Prvo Zvonca, ekscentričnog pripadnika zlatne mladeži, lakomislenog, ali dobrodušnog. Zatim Miru, mračnog manipulatora. Npr. u kazalištu sam zaista igrao različite likove, od onih najpoznatijih poput Romea, Tesle, Peera Gynta do potpunih antijunaka kao Ognjena u predstavi “Moderni oblici patnje”.

Bi li se Marko Petrić radije družio s Mirom ili Zvoncem?

- Velika šansa je da se to druženje ne bi dogodilo jer ne dijelimo iste vrijednosti. Ali definitivno bih savjetovao Zvoncu da nikad ne ulazi u poslove s Mirom. A Miri da ne posuđuje lovu od Zvonca.

I kao Zvonimir i kao Miro na setu RTL-ovih serija prati vas suradnja s kolegicom Arijom Rizvić.

- A zaboravljate na Maju i Filipa iz serije “Drugo ime ljubavi” te na naše rivalstvo u “Zvijezde pjevaju” 2020. - corona edition? Šalu na stranu, Arija je stvarno superkolegica. Kad snimam scene s njom, znam da će sve biti u redu. Organizirana je, profesionalna i uvijek spremna na zezanciju.

Cropix specijal.Zagreb, 200225.Glumac Marko Petric.Foto: Vedran Peteh/CROPIXFOTOGRAFIJU USTUPIO RTL ZA ILUSTRACIJU INTERVJUA U PRILOGU OBZOR PETKOM. ZABRANJENO DALJNJE KORIŠTENJE!!!
Vedran Peteh/RTL

Povrh televizijske svakodnevice, član ste kazališta Gavella. Kako kombinirate televizijske angažmane s kazališnom svakodnevicom i koje naslove trenutno izvodite na daskama?

- Ključ je u dobroj komunikaciji termina. Intenzivno je, ali i izvedivo. Radni dan mi ponekad traje i 14-15 sati. Ne želim da ovo zvuči kao neko samosažaljenje jer kad sam bio malen, maštao sam o ovome, a sada to živim. Trenutačno smo u procesu proba za predstavu “Cyrano de Bergerac”, u režiji Ace Popovskog, čiju estetiku i kazališnu poetiku obožavam, Cyrana igra sjajni Ozren Grabarić, Roksanu izvrsna mlada kolegica Lara Nekić, koja se upravo sprema za L.A., jer je film Nebojše Slijepčevića u kojem igra nominiran za Oscara, a ulogu Christiana igra izvrstan mladi glumac Kristijan Petelin. Jako me vesele te probe i mislim da bi predstava mogla biti jako uspješna. Od ostalih predstava igram “Moderne oblike patnje” Dine Vukelić, u režiji Darija Harjačeka.

Pamtimo vas i kao kandidata emisije “Ples sa zvijezdama”. U našem razgovoru otprije godinu i pol dana kazali ste mi kako vas je, između ostalog, ples učinio boljim glumcem. Kako se nastavio vaš suživot s plesom?

- S obzirom na to da mi je supruga plesačica i koreografkinja, te su nedavno ona i brat otvorili Plesnu školu Walme, ples mi je itekako velik dio života. Iako, moram priznati, u posljednje vrijeme više slušam o plesu nego što zapravo plešem, zbog obaveza. Ali kad završimo probe i snimanje, uložit ću nešto više vremena u svoje plesno znanje.

Povrh plesa, na koje druge načine održavate tjelesnu fromu?

- Osim treninga ili dva tjedno u teretani, dva-tri puta tjedno treniram muay thai u Muay Thai Academy dvorani na Ravnicama, pod vodstvom Sandrina Starčevića. To me zaista ispunjava jer je to toliko kompleksna vještina, zahtijeva veliku predanost, koncentraciju i snagu volje. Moram pohvaliti i mlade borce iz tog kluba poput Šimuna Damjanovića i Jana Vidulina, koji se upravo vratio iz Tajlanda s dvije pobjede prekidom. I sve nas učinio ponosnima.

Budući da je ovo intervju za naš televizijski prilog, koja su vam omiljena TV lica, nevezano uz to kojom se televizijskom formom bave, i zašto?

- Zapravo ima puno zanimljivih TV lica, npr. Zoran Šprajc, jer je britak, inteligentan i s malo riječi kaže puno, Ivan Šarić, jer je duhovit, multitalentiran i sposoban, Danijela Trbović, jer je brzomislena i šarmantna.

I za kraj, kada ne proizvodite televizijski program, uz koji se TV sadržaj opuštate u slobodno vrijeme?

- Nemam baš vremena za TV, ali posljednje što sam gledao bila je serija “From”, i vidio sam da je došla nova sezona serije “Bijeli lotos”, pa ću, kad uhvatim vremena, i to pogledati.