
Berlinale će otvoriti svjetska premijera njemačkog “Svjetla”
Berlinale je politički festival, oduvijek je bio, baš kao
što je u tkivo Berlina utkana politika, kaže Tricia Tuttle
Svjetskom premijerom njemačke drame "Svjetlo" ("Das Licht") Toma Tykwera u četvrtak, 13. veljače, počinje 75. izdanje Međunarodnog filmskog festivala u Berlinu.
Druge kulture
Do 23. veljače na popularnom će Berlinaleu biti prikazano više od dvije stotine filmova iz čitavog svijeta, a u glavnom je natjecateljskom programu 19 naslova, uključujući i nove filmove Richarda Linklatera ("Plavi mjesec"), Hong Sangsooa ("Što ti priroda govori"), Michela Francoa ("Snovi") i Radu Judea ("Kontinental '25"), o kojima smo već pisali.
Od ostalih naslova u konkurenciji pozornost privlače kineska triler-drama "Djevojke na žici" o samohranoj majci koju nakon ubojstva narkodilera progoni mafija; američka humorna drama "Da imam noge, šutnula bih te", u kojoj nastupa i popularni televizijski komičar i talk show zvijezda Conan O'Brien; njemačka psihodrama "Što Marielle zna" o djevojčici s telepatskim sposobnostima, koja čita misli svojih roditelja, što unosi nemir u skladnu obitelj; austrijski psihološki triler "Majčino dijete" o 40-godišnjoj ženi koja počinje sumnjati da nije majka svoga djeteta; francusko-belgijski špijunski triler "Odraz u mrtvom dijamantu" o bivšem 70-godišnjem špijunu koji se susreće s demonima vlastite prošlosti te argentinski film ceste "Poruka o djevojčici", čiju sposobnost komunikacije sa životinjima roditelji žele unovčiti.
- Berlinale je politički festival, oduvijek je bio, baš kao što je u tkivo Berlina utkana politika, i od toga ne možemo niti želimo bježati. Pokrenut je prije sedamdeset i pet godina kao manifestacija na kojoj će se svijet okupiti oko filma, ali i omogućiti Nijemcima da se upoznaju i povežu s drugim kulturama. Danas ponovno živimo u razjedinjenom svijetu, u kojem nam je zajedništvo itekako potrebno, a film je medij i platforma koja spaja svijet i pomaže nam da se razumijemo, ali Berlinale je mnogo više od politike. To je prije svega filmski festival koji svake godine prikazuje stotine filmova iz cijelog svijeta i vjerujem da će pozornost publike i medija i ove godine prije svega biti usmjerena na filmove, autore i umjetničke vizije - izjavila je nova šefica Berlinalea Tricia Tuttle, koja je na poziciju umjetničke direktorice došla iz direktorske fotelje London Film Festivala.
Je li 75. Berlinale ujedno i novi početak jednog od najvažnijih svjetskih filmskih festivala saznat ćemo u sljedećim godinama. Tricia Tuttle, Amerikanka koja je karijeru u filmskoj industriji ostvarila u Ujedinjenom Kraljevstvu, skupljajući iskustvo u Britanskom filmskom institutu, BAFTA-i te kao višegodišnja direktorica London Film Festivala, dovedena je s ciljem da Berlinaleu vrati prestiž kao jednom od - uz Cannes i Veneciju - tri najvažnija svjetska festivala, ali i medijsko značenje i zvjezdani glamur kao neizostavne elemente velikih festivala, s čime se Berlinale već dulje vrijeme muči.
Mnoge zvijezde
Od slavnih i poznatih na Berlinale stižu Robert Pattinson s bizarnom znanstvenofantastičnom crnom komedijom "Mickey 17" korejskog hitmejkera Bong Joon Hoa; Timothée Chalamet s biografskom dramom "Bob Dylan: Potpuni neznanac" u režiji Jamesa Mangolda; Ethan Hawke i Margaret Qualley predstavljaju "Plavi mjesec" Richarda Linklatera; Marion Cotillard, koja tumači filmsku zvijezdu u drami "Ledeni toranj" u režiji Lucile Hadžihalilović; Jessica Chastain promovira dramu "Snovi" provokativnog meksičkog autora Michela Franca, a Benedict Cumberbatch dolazi s mračnom obiteljskom dramom s nadnaravnim elementima "Pernato stvorenje" ("The Thing With Feathers").
Crvenim tepihom prošetat će i Toni Collette, Rebecca Hall, Vicky Krieps, Jason Isaacs, Rose Byrne, Sam Riley, Andrew Scott, Chloë Sevigny i Ben Wishaw, a kultna škotska glumačka zvijezda Tilda Swinton na otvaranju festivala primit će počasnog Zlatnog medvjeda za životno djelo. Žirijem glavnog natjecateljskog programa 75. Berlinalea, koji će 23. veljače dodijeliti Zlatne i Srebrne medvjede najboljim ostvarenjima, predsjeda poznati američki filmaš Todd Haynes.
Podsjetimo i da hrvatska kinematografija ima dva predstavnika u Berlinu: dramu "Zečji nasip" u režiji Čejen Černić Čanak u natjecateljskom programu Generation 14plus posvećenom fimovima o mladima i za mlade te manjinsku hrvatsku koprodukciju "Dobre djevojke" slovenske redateljice Urške Djukić u novom festivalskom programu Perspectives u kojem se prikazuju naslovi mladih debitanata.