NOGE NOGE
PEXELS
30.6.2025., 7:05
Slična stanja, različit pristup

Kako prepoznati, a potom i liječiti limfedem i lipedem

Limfedem i lipedem dva su kronična stanja koja izazivaju otečenost udova, ali nastaju zbog različitih razloga i zahtijevaju potpuno drukčiji pristup u liječenju.

I dok limfedem nastaje zbog oštećenja ili zastoja u limfnom sustavu, lipedem je poremećaj raspodjele masnog tkiva koji zahvaća gotovo isključivo žene, najčešće na području nogu i bokova. Oboje može dovesti do znatne nelagode, ograničenja u pokretljivosti i psiholoških posljedica, osobito ako se ne dijagnosticira na vrijeme.

Povećanje volumena udova često je prvi znak koji pacijente dovede do liječnika. No iza tog simptoma mogu se skrivati različita stanja, limfedem i lipedem. Iako naizgled slični, ova dva poremećaja imaju važne razlike.

- Kod limfedema i lipedema dolazi do povećanja volumena udova, obično nogu ili ruku. Međutim, razlika je što je limfedem asimetričan, a lipedem je simetričan - pojašnjava izv. prof. dr. sc. Ana Poljičanin, specijalistica fizikalne medicine i rehabilitacije.

- Kod limfedema dolazi do nakupljanja međustanične tekućine, a kod lipedema do hipertrofije masnog tkiva. Često pacijenti s lipedemom dolaze jer su im noge umorne, bolne i otečene, što ih natjera da potraže pomoć. Kod limfedema češće čujemo izjave poput "jedna noga mi je narasla" - dodaje dr. Poljičanin.

Osim po bolnosti i uzroku oticanja, lipedem se razlikuje i po zahvaćenosti dijelova tijela.

- Kod lipedema nikada neće biti zahvaćena stopala ili šake, osim ako se ne razvije sekundarni limfedem. Osobe često imaju uzak struk, a izrazito naglašene bokove i noge - ističe dr. Poljičanin.

Iako lipedem ne ugrožava život, znatno narušava njegovu kvalitetu.

- To nije bolest od koje će pacijentica umrijeti ako se odmah ne liječi, ali može znatno otežati svakodnevicu - ističe dr. Mirko Dozan, specijalist plastične, rekonstrukcijske i estetske kirurgije.

- Osim konzervativnog liječenja, tu je važna i prehrana bogata proteinima i s manje ugljikohidrata, tjelesna aktivnost, a konačna opcija je liposukcija - govori. No nije riječ o estetskoj liposukciji.

- Operativno liječenje lipedema mora biti radikalnije i prilagođeno ovom specifičnom stanju. Iako lipedem ne možemo izliječiti, istraživanja pokazuju da pravilno izvedena operacija može znatno smanjiti simptome, i to na razdoblje od 10 do 12 godina - ističe dr. Dozan.

Kod limfedema, naglasak je na drukčijem terapijskom pristupu.

- Limfna drenaža osnova je liječenja, izvodi se bez ikakvih ulja ili krema, samo rukama, uz precizan i stalan pritisak - objašnjava Ivana Klarić Kukuz, magistra fizioterapije.

- Pokreti su blagi i prilagođeni količini edema. Terapija počinje otvaranjem limfnih putova od centra prema periferiji, a zatim slijedi obvezno bandažiranje i korištenje kompresivne odjeće - dodaje.

Kompresija sama po sebi nije dovoljna.

- Da bi bila učinkovita, mora se kombinirati s aktivacijom mišićno-zglobne pumpe, pokretima koji stimuliraju cirkulaciju limfe. To uključuje jednostavne vježbe poput dizanja na prste, stiskanja i opuštanja šaka, rotacije trupa i, naravno, abdominalno disanje - zaljučuje.