
Magla, tišina i introspektivna mašta Zvonimira Tanockog
U predvorju Gradske knjižnice i čitaonice Vinkovci otvorena je izložba fotografija naslovljena "Dohvati svoje snove", uglednog vinkovačkog autora Zvonimira Tanockog, koji je ponovno uspio publiku provesti kroz poseban vizualni svijet – ovaj put ne onaj dokumentarni i ratni, po kojem je već dobro poznat, već svijet magle, tišine i introspektivne mašte.
O njegovu radu govorila je Lana Skender, povjesničarka umjetnosti s Akademije za umjetnost i kulturu u Osijeku, koja je i autorica predgovora u katalogu izložbe.
- Ova izložba odskače od njegovih dokumentarnih radova. Ona prikazuje jedan gotovo nadrealni doživljaj svakodnevice. Fotografije su crno-bijele, čime autor postiže snažan kontrast i atmosferu. Ta maglovita ambijentalnost ne prikazuje samo pejsaže nego se dotiče i pitanja ljudske egzistencije. Čovjek u tim radovima djeluje usamljen, gotovo izgubljen u prirodi koja ga nadilazi, ali upravo to stvara poetičnost cijele serije – pojasnila je Lana Skender dodajući kako je upravo taj kontrast između prirode i čovjeka, između jasnoće i neizvjesnosti, ono što ovu izložbu izdvaja i svaka fotografija djeluje kao prizor iz sna, a ipak je uhvaćena u stvarnom prostoru – u ulicama, parkovima i rubovima Vinkovaca. Iako se izložba u ovom obliku prvi put predstavlja javnosti, dio materijala već je bio izlagan u Oranžeriji u Vukovaru, gdje je Tanocki pripremio retrospektivu svih svojih tematskih opusa.
No ova izložba nosi posebnu emocionalnu i umjetničku težinu jer autor je stvarao iz zadovoljstva, bez pritiska da nešto mora, nego iz potrebe da podijeli svoj pogled na svijet, ispričao je autor.
- Fotografije govore da se ja vrlo dobro snalazim u oba paralelna svijeta. U realnom sam se potvrdio kroz dokumentarne izložbe – poput onih o Domovinskom ratu ili poplavi u Gunji – a ova izložba prelazi u svijet mašte. Dio je opusa koji godinama stvaram, a sada sam izabrao 50-ak radova koji stanu u prostor knjižnice – kaže Zvonimir Tanocki i ne skriva entuzijazam ni u tonu ni u kadru i svaka fotografija nosi pažljivo doziranu atmosferu, često snimljenu u maglovitim jutrima. Kada modeli nisu dostupni, autor ne oklijeva – uz pomoć drona i vlastite siluete dopunjuje kadar. I to, kako sam ističe, ne kao selfie, već kao sastavni dio kompozicije. Izložba, kako kaže, još uvijek nije dovršena.
- Dok su ratne izložbe vremenski i tematski zaključene, ova i dalje traje. Svake jeseni i proljeća, kad magle prekriju Slavoniju, dodajem nove fotografije. Lokacije biram unaprijed, one koje su mi likovno zanimljive, a onda čekam ono "svoje jutro", a ono što izložbu čini dodatno intrigantnom je to što su svi motivi snimljeni u okolici i u samim Vinkovcima, no pažljivo zamagljeni, gotovo enigmatični – kaže Tanocki.