
Svatovski su običaji Šokaca bogati i treba ih očuvati za budućnost
Da Šokci u cijeloj Slavoniji imaju jedinstveni meni, podsjetila je Ljubica Pilipović u izlaganju “Kuvarice, kaki su rezanci…”
Svatovski običaji u tradicijskoj kulturi Šokaca i Bunjevaca središnja su tema dvodnevnog, 20. Međunarodnog okruglog stola "Urbani Šokci", koji je zajedno s partnerima organizirala osječka udruga Šokačka grana s ciljem očuvanja, dokumentacije i prezentacije baštine Šokaca i Bunjevaca koji žive na području Slavonije, Baranje, Srijema, Cvelferije, Bačke, Banata i Mađarske.
Različiti profili
Marija Raguž Vinković, organizatorica osječkog dijela 20. MOS-a "Urbani Šokci", koji je održan u Osijeku, podsjeća da je ovaj okrugli stol pokrenula pokojna predsjednica Šokačke grane Vera Erl s ciljem dubljeg istraživanja šokačke tradicijske kulture.
- Lani smo imali predsvatovske običaje s obzirom na to da su svatovski običaji Šokadije vrlo bogati, pa smo to morali podijeliti na dva puta. Sva istraživanja i radovi koji su predstavljeni na ovom okruglom stolu bit će objavljeni u Zborniku zajedno s prošlogodišnjom temom predsvatovskih običaja - kazala je Raguž Vinković dodajući da su na ovom panelu predstavili Zbornik Advent u tradicijskoj kulturi Šokaca s okruglog stola od prije dvije godine.
Tvrdi da Udruga organizacijom okruglih stolova nastoji pokriti sve aspekte tradicijske kulture Šokaca, u čemu pomažu i različiti profili izlagača.
- Većina naroda koji žive na ovim prostorima ima slične običaje kao Šokci, ali razlika je u tome što Šokci jako cijene tekstil i daju veliku važnost odijevanju. Još je tu glazba, tamburaši, mnogo raznovrsne hrane - naglasila je Raguž Vinković.
Da Šokci u cijeloj Slavoniji imaju jedinstveni meni, podsjetila je Ljubica Pilipović u svojem izlaganju "Kuvarice, kaki su rezanci…" ističući da se i kod mlade i kod mladoženje ujutro kuhao paprikaš.
- Kod mlade pileći paprikaš, a kod mladoženje od prasećih nogu i ušiju, koji su se jeli nakon povratka od kuma. U nekim se dijelovima kod mlade ručalo. U svatovima je meni bio tradicionalan, juha, kuhano meso, sarma i pečenka. To je razdoblje do 60-ih godina prošlog stoljeća jer su se već 70-ih godina svatovi počeli praviti zajednički - podsjeća.
Takvih običaja kaže, nažalost, više nema nigdje u Slavoniji i Baranji jer se svatovi održavaju samo navečer.
- Ono što mi smeta je da se mladi danas stide tog menija i u današnjim svatovima su na stolovima šnicle u umacima. Izbacili su slijed kuhanog mesa. Nekada se nakon darivanja služi i druga večera, sarma i prasetina, a u Požeštini topla jenjetina ili ovčetina - zaključuje Pilipović.
O ritualima i vjerovanjima vezanima uz svadbe u Baranjskom Petrovom Selu govorili su Željko Predojević i Marijana Kuna navodeći kako je jedan od najvažnijih rituala prijelaza obred svadbe kada mlada prelazi iz svoje kuće u kuću mladoženje.
- U tom je trenutku ona ranjiva, a ti su rituali obično vezani uz rituale plodnosti. Nekada nisu bili ni sigurni zašto čine te rituale, a činili su se kako bi se zaštitili u braku, da bi imali djece, obilja… - objašnjava Predojević.
Ritual plodnosti
Jedno takvo vjerovanje bilo je i ono kada bi snaša došla u kuću mladoženje, postavili bi ju uz ognjište i onda bi njoj u krilo sjelo neko dijete. Ako bi to prvo bilo žensko dijete, onda će imati žensko dijete, odnosno ako bi bilo muško, onda bi rodila muško dijete.
Također ritual plodnosti je bio takav da kada je snaša ulazila u kuću, stavljali bi joj dva kruha pod pazuh, u jednu ruku čašu vina, a u drugu čašu vode.
- To su elementi koji nose obilje plodnosti. Sve su to simbolička značenja iz slavenske mitologije koja iz te božanske službe prelaze u ljudsku ritualnu službu. Cijeli taj ritualni proces trebao je pomiriti tu fazu koja dolazi iz mira preko kaosa do ponovnog mira. Tu se javljaju neki božanski motivi, jabuka, žito koji su značili plodnost - zaključuje Predojević.
Otvorenju 20. Međunarodnog okruglog stola nazočio je i zamjenik gradonačelnika Osijeka Dragan Vulin, koji je ocijenio da se na ovaj način može očuvati doista bogata kulturna baština Šokaca za buduće generacije. U glazbenom su programu nastupili ženski i muški pjevački sastavi Šokačka grana Osijek.
Nastavak okruglog stola o istoj temi slijedi u subotu u Vinkovcima, gdje će se govoriti o instituciji kuma u svatovima, tradicijskom odijevanju, ženskoj spremi za svatove i svadbenim pismama Bunjevaca. n