





/Galerija/ Proslavljen drugi rođendan Muzeja bećarca: “Godine smo proslavili dvije, dođite nam tko još bio nije”
PLETERNICA - “Godine smo proslavili dvije, dođite nam tko još bio nije” – poruka je s velike rođendanske torte na proslavi drugog rođendana Muzeja bećarca, gdje su se okupili brojni gosti, suradnici i veseljaci koji vole bećarac. Ravnateljica gradske Javne ustanove Jasna Hoffmann je u pozdravnoj riječi dobrodošlice istaknula kako poslije godine od osnivanja nisu bili ni svjesni koliko su velik korak napravili.
Svjećice na torti ugasila je, zajedno s Marijom Pavković Snašom i Šimom Jovanovcem, uz nazdravičarsku rakiju. Rođendanskom slavlju nazočili su gradonačelnica Marija Šarić i županica Antonija Jozić, a u glazbenom dijelu programa nastupili su Marija Pavković i Šima Jovanovac uz pratnju Tamburaškog sastava „Rubato“.
O dosadašnjim uspjesima Muzeja tijekom dvije godine djelovanja govorila je Jasna Hoffman i podsjetila na veliki broj projekata kojima se povezali ljude i institucije.
„Muzej je svojom prvom izložbom o bećarcu prošao diljem Lijepe naše, a danas je ovdje postavljena druga izložba na kojoj su predmeti naših vjernih kazivača. Zanimljivim aktivnostima zapjevali smo i zasvirali bećarac na ne tako tradicionalnim instrumentima, snimili smo ih već nekoliko, a i dalje snimamo baštinske filmove koje želimo ponuditi našim posjetiteljima. Tu su projekti i aktivnosti oko našeg Bećarskog šora i Ljetnog tamburaškog kampa, a zapravo čuvamo tradiciju tamburaške glazbe.“, rekla je Hoffman.
Autor spomenute izložbe je zamjenik gradonačelnice Domagoj Katić, a posjetitelji mogu vidjeti fotografije koje su prvi put postavljene.
Voditeljica Službe za UNESCO Ministarstva kulture Republike Hrvatske Rut Carek je istaknula kako je UNESCO među mnogim izričajima još 2011. godine prepoznao bećarac kao iznimnu formu, ne samo na našoj nego i na svjetskoj razini.
„Imala sam priliku biti na različitim mjestima u svijetu, ali ovo je jedan od najljepših i najuspješnijih projekata koji na taj način prikazuje jedno nematerijalno dobro, a to je dobro bećarca. To uistinu nije lako ako znamo da se nematerijalna baština zove živuća baština i da je to jedan trend koji se treba uhvatiti i interpretirati“, rekla je Rut Carek.