GOJKO MITIĆ
7.2.2025., 14:09
U GLAZBENOJ ŠKOLI FRANJE KUHAČA U OSIJEKU

Međunarodna glazbena škola: Prilika za mlade glazbenike i njihove mentore da se usmjere na poboljšanje svojih vještina

Pokrivena su sva područja koja naša glazbena škola i nudi, osim plesa i udaraljki

Od 6. do 9. veljače Osijek je domaćin Međunarodne glazbene škole, projekta koji već treću godinu okuplja eminentne glazbene stručnjake i pedagoge iz Hrvatske, Srbije i Slovenije. Ovaj višednevni događaj, koji organiziraju Glazbena škola Franje Kuhača Osijek i Glazbena mladež Osijek, donio je nevjerojatnu priliku za nadarene mlade glazbenike i njihove nastavnike da se usmjere na poboljšanje svojih vještina kroz individualne sate, seminare, radionice i koncerte.

GOJKO MITIĆ

Rado se vraćaju

Svečano otvaranje projekta održano je u četvrtak, 6. veljače, u Arheološkom muzeju Osijek gdje su nastupili predavači i nastavnici Glazbene škole Franje Kuhača Osijek. Tomislava Karačić Šoljić, profesorica flaute i zamjenica ravnateljice, naglasila je proširenje projekta ove godine dodavanjem sektora HarmOS i CordOS.

- Time smo pokrili gotovo sva područja koja naša glazbena škola i nudi, osim plesa i udaraljki, no vjerujem da ćemo se proširiti i u tom sektoru. Dolaze nam eminentni glazbenici te vrhunski izvođači, pedagozi i profesori. Većinu predavača smo slušali na drugim usavršavanjima i tada smo došli na ideju da i našim učenicima iz Slavonije i Baranje, a i šire, pružimo priliku za ovakva predavanja. Pozvali smo ih pismenim putem i odaziv je bio velik. S veseljem nam se svi jave čim stignu, naš odnos se gradi ta četiri dana i na završnom koncertu već možemo reći da smo poput jedne velike obitelji. I profesori i gostujući predavači postali su dijelom kuhačevske obitelji, mi ih zaista tako doživljavamo i, vjerujem, oni nas jer nam se rado vraćaju - govori Šoljić.

GOJKO MITIĆ

Projekt je ove godine uključivao pet sektora: KlavOS (međunarodna pijanistička škola - Tihana Ivanković, Domagoj Maras i Goranka Šenk), ArcOS (međunarodna gudačka škola - Josipa Erhardt), VentOS (međunarodna puhačka i pjevačka škola - Tomislava Karačić Šoljić), CordOS (međunarodna škola gitare i tambure - Aleksandar Gašparović) te HarmOS (međunarodna škola teorije glazbe - Ivančica Hinek). Tijekom četiri dana polaznici će imati priliku učiti od vrhunskih pedagoga i izvođača, što je izuzetna prilika za daljnji profesionalni razvoj.

Tomislava Karačić Šoljić

zamjenica ravnateljice

I profesori i gostujući predavači postali su dijelom kuhačevske obitelji, mi ih zaista tako doživljavamo i, vjerujem, oni nas jer nam se rado vraćaju.

Tihana Ivanković, profesorica klavira i voditeljica sektora KlavOS, istaknula je kako je odaziv ove godine bio izvanredan.

- U prvih nekoliko dana od objave popunili smo sva mjesta, tako da nam dolazi jako puno i aktivnih i pasivnih polaznika iz škola iz okruženja, ali i iz Zagreba, Varaždina i Zadra. Jako smo zadovoljni jer to potvrđuje da radimo pravu stvar. Na individualnim satima s profesorima polaznici uvijek nauče nešto novo, a uz njih i mi učimo. Ja osobno naučila sam da još uvijek ne znam dovoljno i da je potrebno još ovakvih škola. Naše zanimanje i zvanje je tako, to je cjeloživotno učenje, i što sam starija, to više želim učiti. Profesorice s velikim radnim iskustvom uvijek nas podsjete na ono najvažnije, a to je briga o našim učenicima kao cjelovitim osobama - izjavila je Ivanković, dodajući kako su svi polaznici imali priliku učiti ne samo od predavača nego i jedni od drugih.

GOJKO MITIĆ

Suradnja predivna

Josipa Erhardt, profesorica violine i komorne glazbe te voditeljica ArcOS-a, također je podijelila svoja iskustva.

- Prošle godine djeca su bila jako oduševljena profesoricom Vildanom Repše i s veseljem su čekala na ovogodišnje prijave. Drukčiji je to način rada, tako da i mi nastavnici obogaćujemo svoje znanje. Puno toga su učenici naučili, pogotovo kako biti bolji glazbenici i lijepo su se družili, to je jedno zajedništvo koje dijelimo iz Slovenije, Srbije i Hrvatske. Mi smo ponajprije pedagozi i suradnja je predivna. Veselim se svakoj novoj, ove godine imamo i HarmOS i CordOS, tako da smo oduševljeni i veseli. Drago nam je da predavači jedva čekaju doći u naš lijepi Osijek, ovo doista vrijedi truda - zaključuje Erhardt.

Međunarodna glazbena škola u Osijeku ove godine ponovno je dokazala svoju važnost u razvoju glazbene kulture. S obzirom na visoki odaziv i reakcije, sigurno je da će ovaj projekt rasti i dalje, pružajući mladim glazbenicima priliku za profesionalni razvoj i povezivanje s kolegama i mentorima iz cijele regije. Svi oni koji žele poslušati plod njihova rada, mogu to učiniti na završnom koncertu polaznika 9. veljače u 18 sati u dvorani Glazbene škole Franje Kuhača. 

SUDIONICI U PROJEKTU

U projektu sudjeluju: prof. Vildana Repše i prof. Vlatka Peljhan (violina), prof. Vlatka Peljhan (viola), prof. Jelena Očić (violončelo), prof. Vlatka Peljhan (komorna glazba), prof. K. Krpan, prof. R. Kinka, prof. R. Dalibaltayan, prof. D. Bratić i prof. A. Đermanović (klavir), prof. Petar Popović (flauta), prof. Marin Zokić (truba), prof. Xhevdet Sahatxija (gitara), prof. Marijana Marki (tambura), prof. Berislav Jerković (solo pjevanje), prof. Gorana Vidnjević Fabijanić (teoretski glazbeni predmeti, prof. Natalija Jović (Alexander tehnika).

GOJKO MITIĆ