“Sinners”
Filmovi “Sinners” i “One Battle After Another” glavni su favoriti za Critics Choice
Film "Sinners" Ryana Cooglera skupio je najviše, čak 17, nominacija za Critics Choice Awards, uključujući i one za najbolji film, najboljeg redatelja, najboljeg glumca, za Michaela B. Jordana, i širok raspon ostalih kategorija, koji obuhvaća kameru, scenografiju, vizualne efekte, zvuk i drugo.
Slijedi film Paula Thomasa Andersona "One Battle After Another" s 14 nominacija, koji je učvrstio svoj status favorita nakon snažnih nastupa na dodjelama nagrada Gotham i New York Film Critics Circle te uvrštavanjem u Top 10 filmova godine Američkog filmskog instituta. Anderson je nominiran za najboljeg redatelja i najbolji adaptirani scenarij, a glumačka je postava višestruko nominirana, uključujući Leonarda DiCaprija za najboljeg glumca, Chase Infiniti za najbolju glumicu, Teyanu Taylor za najbolju sporednu glumicu te Benicija del Tora i Seana Penna za najboljeg sporednog glumca. Film je nominiran i za montažu, glazbu, zvuk i drugo.
Netflix je i dalje važna sila s ukupno 27 nominacija (iza Warnerovih 36), za filmove poput "Frankenstein", "Train Dreams" i "Jay Kelly", koji su se našli u kategoriji za najbolji film uz filmove "Bugonia" i "Hamnet" studija Focus Features, "Marty Supreme" A24, Neonov "Sentimental Value" i Universalov "Wicked: For Good". Neobično, "Sentimental Value" nominiran je za najbolji film, ali ne i za strani, zbog novog pravila, koje isključuje filmove koji se natječu u glavnoj kategoriji.
Dobitnik Zlatne palme, film “It Was Just An Accident” Jafara Panahija, nije uspio ući u utrku za najbolji film ili režiju, unatoč globalnom priznanju. Ove godine uvode se četiri nove kategorije na Oscarima – zvuk, dizajn kaskadera, casting i ansambl – proširujući priznanje i za rad koji je prethodno zanemarivan.