







Rally Croatia
Hrvatska je inovacija prihvaćena: Za sigurnost gledatelja uz staze automobilističkih natjecanja zaslužan je hrvatski tim
Hrvatski tim stručnjaka razvio je napredni sustav za detekciju gledatelja na rizičnim pozicijama uz automobilističke staze
Na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER), uz podršku organizatora Croatia Rallyja te Hrvatskog auto i karting saveza, predstavljen je Caliradov AISC - napredni sustav za detekciju gledatelja na rizičnim pozicijama uz staze automobilističkih natjecanja. Sustav je razvila tvrtka Calirad d.o.o. u suradnji sa Svjetskom automobilističkom federacijom (FIA).
Riječ je o hrvatskoj inovaciji, točnije sustavu koji koristi kamere ugrađene u natjecateljska vozila i metode strojnog učenja za prepoznavanje gledatelja koji se nalaze u potencijalno opasnim zonama uz ceste ili staze na kojima se održavaju automobilistička natjecanja. Sustav omogućuje pravovremeno alarmiranje sigurnosnih službi i potencijalnu intervenciju, čime se znatno povećava sigurnost publike, ali i samih natjecatelja. Sustav je već implementiran na više utrka u Europi i svijetu.
- Naša vizija bila je razviti alat koji primarno povećava sigurnost, ali i omogućuje organizatorima uvid u distribuciju gledatelja, planiranje i marketing. Smatramo kako ovakav sustav ima potencijal postati industrijski standard. FIA ga je već prepoznala, a mi ćemo ga nastaviti razvijati i širiti - istaknuo je dr. sc. Marin Vuković, izvanredni profesor na FER-u i suosnivač tvrtke Calirad tijekom prezentacije.
- FER je posvećen tehnološkom razvoju Hrvatske i stvaranju inovacija koje rješavaju složene izazove. U tom procesu izuzetno nam je važno poticati studente, istraživače i profesore na poduzetničko razmišljanje i djelovanje. Calirad je izvrstan primjer kako se znanstveno znanje i istraživački rad mogu pretočiti u globalno relevantnu tehnologiju s velikim društvenim utjecajem - izjavio je dekan FER-a, prof. dr. sc. Vedran Bilas.
Osim profesora Vukovića na razvoju inovacije radio je i Juraj Peršić, postdoktorand i vanjski suradnik FER-ova Laboratorija za autonomnu mobilnu robotiku (LAMOR), čije je iskustvo u kalibraciji kamera znatno pridonijelo razvoju konačnog rješenja. Sustav Calirad prošao je 2023. godine i Nuqleusov program za startupe koji djeluje u sklopu Inovacijskog centra Nikola Tesla na FER-u. Proces im je pomogao da dodatno razviju svoju ideju i otkriju nova potencijalna područja primjene ovog naprednog sustava.
Calirad djeluje na principu tzv. edge računarstva, gdje se detekcija opasnih situacija odvija direktno u vozilu, bez potrebe za stalnom internetskom vezom, što je ključno za primjenu u zabačenim i teško dostupnim područjima. Fotografije s detekcijom šalju se u centralni sustav odnosno oblak, gdje ih osobe zadužene za sigurnost analiziraju i donose odluke o daljnjim koracima – uključujući moguće privremene obustave utrka.
Calirad je primjer kako hrvatska znanost i tehnološke inovacije mogu postaviti nove sigurnosne standarde na svjetskoj razini i istovremeno otvoriti prostor za širu primjenu u drugim sektorima gdje su detekcija i nadzor u stvarnom vremenu ključan izazov.