Novi kućni red može unijeti mir u zgrade?
Sve stanare zgrada koji već godinama muku muče s nekulturnim susjedima razveselit će vijest da je ovoga lipnja stupio na snagu Pravilnik o kućnom redu u zgradama. Tragično je da se nekim pravilnikom moraju propisati poželjna ponašanja koja bi uljuđenom čovjeku trebala biti normalna i podrazumijevajuća. No nisu svi stvoreni za ugodan suživot, pa im neke stvari moraš "nacrtati", priprijetivši im kaznama.
Jednostavno je, kućnog reda zgrade mora se pridržavati svatko tko se koristi stanovima ili zajedničkim dijelovima zgrade, nazovimo ih "stanari". Svaki je stanar odgovoran za pridržavanje kućnog reda i za treće osobe koje su mu u posjetu ili se koriste njegovim stanom. Svi su stanari obvezni koristiti zgradu pažnjom dobrog gospodara, bez ometanja drugih stanara. Uređaji u zgradi, okućnica i zajednički prostori (dvorište, prostorije za sastanke, sušionice, praonice, bazeni, biciklarne) moraju se koristiti u skladu s njihovom namjenom, tako da se čuvaju red, mir i čistoća.
Pitanje buke u brojnim zgradama velik je problem. Zabranjeno je vikom, slušanjem ili reproduciranjem glazbe stvarati neprimjerenu buku i narušavati red i mir u zgradi. Kućni red i mir osobito se ne smiju remetiti radnim danom od 15 do 17 sati te od 22 do 7 sati, a neradnim danom odnosno vikendom i blagdanom od 13 do 17 sati te od 22 do 9 sati. Planirate li kakvu proslavu, trebate ju najaviti dva dana prije održavanja i ne bi trebala trajati duže od ponoći. Izvodite li radove u stanu, o njihovu izvođenju morate obavijestiti druge stanare minimalno dva dana prije početka radova (uz navođenje vrste radova, početka i trajanja). Samo izvođenje radova dopušteno je isključivo u razdoblju od 8 do 20 sati radnim danom, a subotom od 9 do 19 sati. Nedjeljom nije dopušteno.
Ni pojedinim vlasnicima kućnih ljubimaca nije naodmet ponoviti da su obvezni počistiti izmet nakon svojih ljubimaca sa svih dijelova zgrade i okućnice te brinuti se da ne uznemiravaju ostale stanare. Zabranjeno je i hranjenje životinja koje nemaju vlasnika, na što su mi se potužili mnogi Osječani čiji susjedi ostavljaju hranu za mačke i pse bez vlasnika, a ta hrana onda posljedično privlači štakore i žohare koji se razmnožavaju i u samoj zgradi. Novost je i da je postavljanje tendi, roloa ili sjenila (koji se pričvršćuju na zajedničko pročelje) na pročeljima zgrada, balkonima, lođama i terasama dopušteno samo uz odluku natpolovične većine suvlasnika o njihovu izgledu. No to se ne odnosi i na tende, roloe ili sjenila postavljene prije stupanja na snagu Pravilnika o kućnom redu u zgradama.
Otpad treba odlagati isključivo u za tu svrhu namijenjene zajedničke kante, kontejnere ili prostorije. U stanovima je zabranjeno prikupljanje otpada i stvari koje neugodnim mirisom ometaju druge stanare ili su opasnost za sigurnost i zdravlje. Zabranjeno je i prolijevati tekućine, isprašivati stolnjake, posteljinu, tepihe i krpe te bacati predmete i opuške kroz prozore, vrata, balkone i lođe zgrade. Držite li u stanovima ili zajedničkim dijelovima zgrade biljke, moraju biti u posudama koje zadržavaju vodu i osigurane su od pada, a zalijevanje ne smije oštećivati balkone, prozore, pločnik i pročelje zgrade. U zajedničkim dijelovima zgrade mogu se držati uredno postavljene posude s cvijećem, ako je o tome donesena odluka natpolovičnom većinom suvlasnika.
Zapadne li snijeg, stanari su dužni organizirati čišćenje snijega i leda s krovova i pločnika, kako bi se spriječila šteta drugim stanarima i trećim osobama, i to na svim površinama koje se nalaze na građevinskoj čestici zgrade. Zatim nešto što mi nikako nije jasno: stanari koji vrata svoje zgrade ostavljaju širom otvorenima! Pa nije tvoja odgovornost samo sigurnost tvojega stana već i sigurnost cijele zgrade. Zar bi i vrata svojega stana ostavio tako otvorenima da se svaki prolaznik "šmuca na izvol'te"? Ne bi. Zašto onda za sobom ne zatvaraš i vrata zgrade, kako bi spriječio ulazak uljeza, provale, krađe ili uriniranje po hodnicima? I sam Pravilnik propisuje da ulazna vrata zgrade i zajedničkog dvorišta moraju biti stalno zatvorena i osigurana električnom bravom ili zaključana na način da onemoguće ulaz neovlaštenim trećim osobama u zgradu ili zajedničko dvorište, o čemu su se dužni brinuti svi korisnici zgrade.
Stanari su obvezni voditi brigu o načinu korištenja dizala u zgradi, čuvati ga od oštećenja i brinuti se o njegovoj čistoći, a koristiti ga u skladu s njegovom nosivošću. Svi se stanari imaju pravo koristiti i zajedničkim dvorištem i okućnicom, uz dužnost da ih održavaju urednima. Ondje ne smiju trajno odlagati građevni materijal, otpad i neispravna vozila, stvarati neprimjerenu buku, prati vozila (osim uz odluku natpolovične većine suvlasnika) i parkirati vozila tako da onemogućavaju ulazak i izlazak drugih vozila.
U kućnim vežama, prolazima, zajedničkim hodnicima, terasama, tavanima i stubištima, kao i u okućnici zgrade, stanarima nije dopušteno ostavljati bicikle, skutere, motocikle, romobile i otpad. Iznimno, bicikli i romobili mogu se ostavljati na za to prethodno predviđenim mjestima u zajedničkom podrumu, tavanu, okućnici te hodniku, uz natpolovičnu odluku većine suvlasnika. Upravitelji zgrade obvezni su u roku od 60 dana od stupanja na snagu Pravilnika učiniti ga vidljivim svakome tko ulazi u zgradu, na način da se on ispiše i u obliku zidne ploče postavi na zid na vidljivom mjestu u zajedničkom prostoru zgrade. Što ako se pojedini stanari ne pridržavaju odredbi kućnoga reda? Tu su novčane kazne propisane Zakonom o upravljanju i održavanju zgrada i međuvlasničkim ugovorom. Ali nastojmo ne kršiti kućni red ne zbog kazni, već zbog dužnog poštovanja prema susjedima.