Vežite se, slijećemo i druge “radosti”
Često se kao putnici opustimo, pritom zaboravljajući da kršimo neka pravila i da bismo zbog toga mogli biti kažnjeni. Mnogi se boje leta i nakon toliko muke u zraku jedva dočekaju da slete, odvežu sigurnosne pojase, ustanu, spreme krunicu ili molitvenik, pokupe prtljagu i krenu prema izlazu iz zrakoplova. Naravno da sam primijetio kako je takvih putnika sve više, posebno na letovima Ryanaira i Wizzaira.
Kazne za žurenje
Stoga je još veće iznenađenje nedavna vijest da bi Turkish Airlines, cijenjena turska avikompanija koja visoko kotira među putnicima zbog obilnih i finih obroka, ljubaznosti i udobnosti – mogla putnike kažnjati sa šezdeset eura, ili 2603 turske lire!? Dobro ste pročitali, sve koji otkopčaju pojas i iziđu ranije u prolaz nakon slijetanja zrakoplova kažnjavat će se prema novom pravilniku koji je donijela Državna uprava za zrakoplovstvo Turske. Točnije, zakon je na snazi od svibnja, ali bi se trebali kažnjavati i putnici koji svojeglavo jure prema izlazu unatoč tomu što putnici u redovima ispred njih još nisu spremni. Upute su poslane stjuardesama Turkish Airlinesa, a sve kompanije koje se ne budu pridržavale pravilnika na letovima prema Turskonj bit će administrativno kažnjene, iako ne razumijem kako, neće valjda zaposliti špijune i nagrađivati izdajice. Potpuno podržavam tursku ideju jer je na letovima strašni košmar, ali mislim da baš neće naplatiti puno kazni jer bi to navuklo bijes redovitih klijenata. Nervozni i neuki putnici redovito skaču sa sjedala čim avion stane, otvaraju pretince za prtljagu, pa koferi padaju po glavama drugih putnika, a onda trče prema izlazu iz zrakoplova iako se vrata otvaraju za desetak minuta, a i prednost uvijek imaju putnici poslovnog razreda! Takvi nestašni putnici beskrupulozno uđu i u prostor biznis-klase, a stjuardese ih često vrate. Imaju običaj i remetiti mir u biznisu, pa se koriste toaletima rezerviranima za putnike koji su kartu platili puno više! Nikada mi neće biti jasno zašto putnici ustaju desetak minuta ranije i stoje pokraj sjedala umjesto da sjede i uživaju u trenutku. Onda uzdišu, preokreću očima i bune se jer se vrata ne otvaraju. Postoje sigurnosni protokoli kojih se posada treba pridržavati. Iz aviona se izlazi redom, a ne kao iz punog blatnog autobusa u nekoj selendri i red se treba znati. Zato, bravo, Turska, i već jedva čekam da se slično pravilo prenese i u druge zemlje, s pretpostavkom da će do Hrvatske stići u sljedećem stoljeću. Ono što mi još smeta, mijenjanje je sjedala u avionu. Ako netko dobije sjedalo 17B, nemoguće je da se nađe na sjedalu 14A, koje je možda "emergency row" sjedalo, koje se dodatno naplaćuje. Ako je to sjedalo prazno, vjerojatno za to postoji i razlog. Bolesni putnici i djeca te svi koji nisu spremni pomoći u slučaju nesreće, tamo ne mogu sjediti. Ako imate obično sjedalo i neizmjerno ste ljubazni, na čekiranju uvijek možete zamoliti da vas besplatno smjeste na takvo sjedalo. Noge će vam biti zahvalne jer ih možete ispružiti, posebno na interkontinentalnim letovima.
Pravi biser
Danas je teško biti putnik. Ne možemo kako hoćemo. Trebamo se pridržavati nekih regula, a možemo platiti i kaznu za nepoštovanje reda te završiti u zatvoru, pa ne zaboravite policu putnog osigiranja, koja može biti od pomoći. Baš simpatično, ali nemojte da vas to sputa u nastojanju da nekamo odletite. Ljeto se bliži, Karibi zovu, a ni Egejsko more nije daleko, lijena je Grčka – pravi biser. Velika je pomama hrvatskih putnika za Zanzibarom, Sejšelima ili Maldivima. Ako niste iskusni, dobro se informirajte o zamkama putovanja. Miran odmor u Zanzibaru teško je ostvariv, kao i u većini zemalja Afrike, u kojima su očiti stranci – dobra meta za gnjavažu i nuđenje proizvoda na plažama ili oko turističkih atrakcija. Na samom vrhu popisa je i Egipat. Ako želite miran odmor, Karibi su nešto skuplje, ali civilizirano mjesto, a Brazil je jedna od mojih omiljenih destinacija. Zato, sretan put, mirno nebo i ne zaboravite ostati pojasom vezani do kraja! n