vrt vrt
Ustupljena fotografija
11.8.2024., 22:53
Mnoge blagodati luka

Odličan diuretik, ali i sprječava krvne ugruške

Luk je niskokalorična začinska biljka prepoznatljive arome koja potječe iz Azije i s Bliskog istoka. Koristi se za jelo, ali i u ljekovite svrhe već oko 5000 godina. Poboljšat će okus svakom jelu bez obzira na to preferirate li svježe komadiće u salati i sendviču, pirjane u juhama, varivima i gulašima ili pečene s mesom. Uz mrkvu i celer smatra se osnovnom namirnicom poznatog "kulinarskog trojstva". U svježem obliku luk je ljut, no ako ga podvrgnete dugotrajnoj termičkoj obradi na laganoj temperaturi, postat će sladak i karameliziran.

U najviše zdravstvenih dobrobiti luka uživat ćete ako ga jedete u sirovom obliku. On, naime, sadrži brojne hranjive tvari, od vitamina A, C i E do kalcija, kalija i magnezija, koje imaju blagonaklono djelovanje na ljudski organizam. Luk sadrži kvercetin, koji snižava visoki krvni tlak, sprječava stvaranje plaka na stijenkama arterija, ali i formiranje krvnih ugrušaka te tako smanjuje mogućnost od bolesti srca i krvožilnog sustava. Bogat je antioksidansima, koji osnažuju imunitet tijela. Djeluje protuupalno. Dobar je izvor kalcija – minerala koji je nužan za zdravlje kostiju. Konzumacija sirovog luka povećava razinu testosterona kod muškaraca i pomaže kod problema erektilne disfunkcije. Iako ga mnogi izbjegavaju jesti zbog neugodnog zadaha, istraživanja su pokazala da on pridonosi zdravlju zubi. Odličan je diuretik te potiče rad bubrega.

vrt vrt
Ustupljena fotografija

Crveni luk smatra se najbogatijim izvorom flavonoida u ljudskoj prehrani. Ima i antioksidacijsko djelovanje, koje ovisi o sadržaju fenolnih komponenata i o sadržaju flavonoida, a smanjuje se od vanjskih ovojnica prema unutarnjim. Od flavonoida je bitno istaknuti kvercetin, koji se intenzivno proučava jer se pokazalo da deaktivira neke tvari koje potiču rast tumora. Za crveni je luk u jednom istraživanju, koje je obuhvatilo 28 vrsta povrća i devet vrsta voća, utvrđeno da sadrži najveći postotak kvercetina. Kvercetin također ometa rast stanica osjetljivih na estrogen, koje nalazimo kod karcinoma dojke. Istraživanja su pokazala da kvercetin u kombinaciji s vitaminom C može imati i antivirusno djelovanje.