Objavljeno 19. studenog, 2022.
Europska unija izrazila je spremnost za kompromis u pogledu financijske pomoći za štete od klimatskih promjena u ranjivim zemljama, jednom od nekoliko neriješenih pitanja na UN-ovoj konferenciji COP27, koja je prema prvim planovima trebala završiti u petak, no još traje. EU je predložio osnivanje posebnog fonda za pokrivanje štete u najranjivijim zemljama koji bi se financirao iz "široke donatorske baze", što bi moglo riješiti tvrdokorni zastoj oko financijske pomoći zemljama pogođenima klimatskim katastrofama. Tu bi trebala pridonijeti gospodarstva s visokim emisijama stakleničkih plinova poput Kine, umjesto samo bogatih zemalja, koje su kroz povijest najviše pridonijele globalnom zagrijavanju. "Predložili bismo uspostavu fonda za štete za najranjivije", rekao je potpredsjednik EK-a zadužen za klimu Frans Timmermans. Više od 130 zemalja u razvoju traži dogovor o novom fondu. Bogati, uključujući SAD i EU, prethodno su se usprotivili uspostavi novog fonda u strahu da ih to može izložiti pravnoj odgovornosti za doprinos emisiji stakleničkih plinova. Shauna Aminath, ministrica s Maldiva (prijeti im potop zbog razine mora), kaže da prijedlog EU-a budi nade klimatski ranjivih zemalja.
Uvjeti prijedloga EU-a su i da zemlje moraju pristati postupno prestati koristiti sva fosilna goriva i ukinuti proizvodnju energije iz ugljena što je prije moguće.
I.B./H
RANJIVIMA, NE KINI
Prijedlog EU-a u suprotnosti je s prijedlogom zemalja u razvoju i Kine koji poziva da sve zemlje u razvoju imaju pristup fondu. Tu koriste UN-ovu definiciju koja bi omogućila Kini da prima, a ne da uplaćuje novac. Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je u Berlinu da se zemlje ne mogu skrivati iza EU-a kad je riječ o borbi protiv klimatskih promjena. “Želimo rješenje koje pomaže ranjivim zemljama sada, a ne za nekoliko godina. Koristi bi trebale imati samo države kojima to doista treba, a ne one koje su u razvoju samo na papiru”, ističe. Taj prijedlog ide dalje od onoga što je SAD rekao da bi bio spreman prihvatiti. Dogovor mora podržati svih gotovo 200 zemalja sudionica.