EUROPSKO RUKOMETNO PRVENSTVO

Nadoknadili "minus pet" pa
ispustili "plus pet" i - slavili
Objavljeno 24. siječnja, 2022.
Konačno smo u susretu protiv Islanda, koji nam ništa bitno nije odlučivao, dočekali vratara Ivana Pešića

Sustigli smo "minus pet". Poveli "plus pet" pa sve prosuli. Na kraju, ipak, u posljednjoj minuti, došli do pobjede. Hrvatskim rukometašima pobjeda nad Islandom na Europskom prvenstvu za nešto veliko više nije pomogla, ali veselje igrača, zagrljaj Hrvoja Horvata i Ivana Balića, pokazali su koliko im je ona bila važna za "psihičko zdravlje". Hrvatska pobjeda nad Islandom (23:22) ide u red iznenađenja, jer Islanđani su samo dva dana ranije potpuno "razoružali francuske rafale".

Velika većina hrvatskih navijača još je tijekom vikenda napustila Budimpeštu, oni malobrojni koji su ostali iskoristili su susret s Islandom još jednom zahvaliti ovoj malootočnoj zemlji na sjeveru Europe što je bila prva koja je priznala samostalnost Hrvatske.

Konačno Pešić

Hrvatska je krenula odmah s 5-1 s Marinom Jelinićem na prednjem, povela preko Martinovića, a onda je Halrgrimsson s tri obrane podsjetio na sjajno izdanje protiv Francuske, dva dana ranije. Srećom, Ivan Pešić krenuo je odlično. Čekali smo ga, tražili smo idealnu vratarsku kombinaciju, pa je Ivan Pešić tek sada dokazao zbog čega je već godinama u kombinacijama za reprezentaciju. Mučili smo se u napadu. Nakon onog vodećeg gola Martinovića, bili smo sedam minuta bez gola. U 9. minuti zabio je Cindrić za smanjenje islandskog vodstva na 3:2. Deset minuta kasnije već je bilo 9:4 za Island. Zaigrali smo 6-0 s Gojunom i Srnom u sredini. Zvonimir Srna izišao je iz izolacije pa se "ukazao" u momčadi. Krenula je u napadu serija Čupićevih pogodaka iz sedmerca. Zabio ih je četiri. U napadu smo igrali "sedam na šest" s dva pivota. I napad se malo stabilizirao. A i obrana, pa smo postupno smanjivali islandsku prednost. Do odmora smo na kraju stigli na dva pogotka zaostatka. Tin Lučin zabio je izvana pod prijetnjom "sirene" za 12:10 za Island nakon 30 minuta.

Gadža pogađa

Još čudnijih bilo je drugih 30 minuta. Hrvatska je nastavila u obrani 6-0 s Gojunom i Srnom, s tim da je Srna znao izići na prednjega i u 5-1. I to je očito iznenadilo umorne Islanđane, koji se također na ovom Prvenstvu bore s COVID-om. Martinović je u 36. minuti doveo Hrvatsku u vodstvo (14:13). Pešić je bio sjajan, skinuo kontru Kristjanssona, a Halgrimsson uzvratio na sličan način obranivši šut Martinoviću, čime je propuštena prigoda za odlazak na "plus tri". Nismo dugo čekali na odlazak na tri pogotka razlike. To se dogodilo u 42. minuti, kada je Lučin zabio nakon "cepelina". Marić je zabio s crte, a Jelinić na prazan gol za odlazak u 45. minuti za 19:14. Činilo se tada da plovimo prema "mirnim vodama", posebice znajući za stanje Islanđana, koji su u rosteru imali samo 14 igrača. Njihov izbornik Gudmundur Gudmundsson zatražio je drugi put time-out. Zaigrali su Islanđani 7-6, no u život ih je vratio Gudjonsson s desnog krila. Uključio se i Asgeirsson s lijevog vanjskog, a u napadu počeli smo brzati. Napravili smo i nekoliko pogrešaka, poput Načinovićeva prekršaja u napadu, Cindrićevih koraka pa potom i probijanja, Marićeva prijestupa. Island je to sve iskoristio. Thorkelsson je pet minuta prije kraja s lijevog krila potpuno preokrenuo za vodstvo 22:21. Hrvoje Horvat odlučio je riješiti situaciju napadom s dva pivota. Jedan od njih Načinović zabio je za 22:22 dvije minute prije kraja. Uslijedio je težak promašaj Asgeirssona, koji je dao prigodu Hrvatskoj za pobjedu. Iskoristio ju je Ante Gadža 12 sekundi prije kraja. Islanđani su krenuli po izjednačenje. Naša obrana na vrijeme radi prekršaj, vrijeme je isteklo, ostala je tek mogućnost islandskog šuta preko (ili pokraj, nap. a) živog zida. Pokušao je Asgeirsson pokraj, ali pogodio je u blok. Hrvatskoj predstoji još susret s Nizozemskom, na kojoj zaključuju rukometni EURO koji nazivaju "Euromikron"!

Krešimir Lacković
HRVATSKA   23 (10)

ISLAND   22 (12)

BUDIMPEŠTA – MVM Dome. Gledatelja: 2.000. Suci: Robert Schulze i Tobias Tonnies (Njemačka).

HRVATSKA: Pilipović, Pešić (13+0), Marić 2, Gadža 1, Gojun, Maraš, Načinović 1, Čupić 5(5), Cindrić 1, Lučin 6, Martinović 5, Šipić, Ćavar, Glavaš, Srna 1 i Jelinić 1.

ISLAND: Gustavsson, V. Halgrimsson (11+0), Kristjansson, Gislason 1, Magnusson 4(2), Vidarsson 1, Gudjonsson 5, K.O. Kristjansson, Einarsson, Thorkelsson 6, Asgeirsson 4, Magnusson 1, Aronsson i Jonsson.

SEDMERCI: Hrvatska 5(5), Island 2(2); ISKLJUČENJA: Hrvatska 6 minuta (Lučin 2, Gadža 2, Srna 2), Island 4 minute (Aronsson 2, Vidarsson 2),