SENZACIONALNI TUNIŽANIN

Jedva je ušao u finale, pa onda osvojio zlato
Objavljeno 26. srpnja, 2021.
Ono što se u nedjelju dogodilo zaista se rijetko viđa. Tunižanin Ahmed Hafnaoui kreirao je jednu od najvećih plivačkih senzacija u povijesti Olimpijskih igara nakon što je osvojio zlatnu medalju u utrci na 400 metara slobodno. Taj 18-godišnji Tunižanin bio je totalni autsajder, a u finalu je otplivao utrku života i prvi stigao do cilja ostavivši iza sebe favoriziranog Australca Jacka McLoughlina, koji se morao zadovoljiti samo srebrom. Treći je bio Amerikanac Kieran Smith. Hafnaoui je plivao u najtežoj, osmoj stazi, jedva se kvalificirao u finale, čitavu utrku bio je u zaostatku za favoritima, ali onda je na fantastičan način odradio posljednjih 50 metara i nadoknadio 40 stotinki zaostatka. Finalnu utrku završio je u vremenu 3:43.36, što je gotovo dvije i pol sekunde brže nego u kvalifikacijama te je postao tek treći plivač u povijesti koji je zlato osvojio iz staze broj 8. To je prvo zlato za Tunis u ovoj disciplini i treće plivačko u povijesti.

- Jednostavno ne mogu vjerovati. Ovo je ostvarenje svih mojih snova. Nikad u životu nisam bolje plivao nego ovaj put. Posvećujem svoju medalju mami, tati i sestrama. Želim da budu ponosni na mene - kazao je nevjerojatni Hafnaoui. I. Li.