PRVI SUSRET 2. PRETKOLA KONFERENCIJSKE LIGE

Odluka u Gradskom vrtu: Osijek kući ne nosi prednost, ali i dalje je sve u njegovim rukama
Objavljeno 22. srpnja, 2021.
Pogon i Osijek odigrali susret bez rizika, pa nije čudo što je završio bez pogodaka

Nogometaši Osijeka su u Szczecinu izborili rezultat koji im je ostavio dobre izglede da u uzvratu koji se za šest dana igra u Gradskom vrtu izbore plasman u sljedeću, 3. kvalifikacijsku rundu Konferencijske lige. No na sličan način vjerojatno razmišljaju i u redovima poljskog Pogona.

Tih 0:0 na stadionu Florian Krygier zapravo je bilo 90 i nešto minuta ispipavanja snaga. Nijedna momčad nije uzela gotovo nikakav rizik u igri prema naprijed. Važnije im je bilo ne primiti pogodak i odluku o konačnom pobjedniku tog dvomeča odgodili su za osječki okršaj. Osijek je igrao rezervirano. U prvom poluvremenu čistu "zihericu", a duhove je na terenu uzburkao tek ulazak Amera Hiroša, koji je svojim bosanskim vicom i driblinzima malo razmaknuo "žabokrečinu" u koju je sve više tonula utakmica. Osječani su u završnici mogli doći do pobjede, ali te večeri neriješeni ishod utakmice bez pogodaka ipak je najobjektivniji prikaz onoga što su pružili suparnici.

Obostrani oprez

Trener Osijeka Nenad Bjelica odlučio se postaviti momčad s tri centralna braniča, a od prve minute krenuli su reprezentativci Mile Škorić i Laszlo Kleinheisler. Od početka je bilo očito kako su obje momčadi zauzele vrlo oprezan pristup. Bjelica je vjerojatno želio kontrolu sredine terena, što je u većem dijelu prvog poluvremena i dobio, no Osijek je taj dio susreta odigrao bez imalo rizika u igri prema naprijed. Pas-igra jednostavno nije funkcionirala, puno je bilo neprisiljenih pogrešaka, pa Dante Stipica na vratima Pogona nije imao potrebu nijednom intervenirati. S druge strane njegov kolega Ivica Ivušić imao je tek nešto malo više posla, ali i to je bio lagan posao za njega. Bilo je to čisto taktičko nadmudrivanje dvojice trenera u kojem se čekala nekakva pogreška koja se nije dogodila. Najozbiljniju prijetnju u prvom poluvremenu Osijek je imao odmah na njegovu početku, kada je Čeberko dugom loptom izbacio Miereza, Argentinac je ušao u šesnaesterac s lijeve strane, stvorio si prostor za udarac s 12-13 metara u kojem nije bilo preciznosti. I domaćini su svoju jedinu pravu priliku imali u tom početnom razdoblju susreta. U sedmoj minuti Kowalczyk je nakon nekoliko ne baš sretnih intervencija obrane Osijeka dobio priliku za udarac s desetak metara, no u padu je pucao mlako, pa Ivušić nije stavljen na veće iskušenje. I to su bile jedine dvije situacije vrijedne spomena. Pomalo nas je iznenadila nedorečena igra bijelo-plavih prema naprijed. Nikako im nije polazilo za nogom složiti nekakvu ozbiljniju napadačku akciju. Nedostajalo im je više odlučnosti i krvi, a nerijetko i ideje, pa se često dugim loptama tražilo Miereza, što nije dalo rezultata. Nije ni Pogon pokazao nešto posebno, pa je taj prvi dio susreta zapravo bio čisti "prazan skup". Jednostavno, obje su momčadi uporne bile samo u jednoj stvari - jako su uspješno gard držale vrlo visoko i igrale krajnje disciplinirano gotovo bez imalo rizika, a takav nogomet teško će razgaliti srca navijača. Respekt je obostrano bio suviše izražen, pa je prvo poluvrijeme moglo dobiti samo jednu ocjenu - siromašno.

Hiroš unio živost

U nastavku susreta prvi pokušaj prema vratima imao je Osijek kada je Bohar u 58. minuti tukao slobodan udarac s 22-23 metra iskosa s lijeve strane. Pokušao je prebaciti "živi zid", što mu je uspjelo, ali je prebacio i vrata. Što se same igre tiče, nije se puno toga promijenilo u odnosu prema prvom dijelu susreta. I dalje se igralo oprezno, a prvi potez je povukao Nenad Bjelica, koji je u igru umjesto Kleinheislera, koji očito još nije uhvatio pravi ritam, poslao Marina Pilja. Ubrzo su uslijedile nove promjene, pa su na teren ušli Nejašmić i debitant Hiroš. I baš je Hiroš konačno na muke stavio obranu Pogona. Lijepim je driblinzima prošao dvojicu suparnika, došao gotovo do "peterca", ali je njegov udarac na kraju ipak blokiran. Bilo je to najbolje što smo od Osijeka dotad vidjeli. S druge strane domaćini su u dva navrata od vrlo dobrog suca Fesnica tražili kazneni udarac, no bez pravog razloga, pa je Rumunj u obje situacije hladno odmahnuo rukom. I onda je Pogon gotovo ni iz čega došao do lijepe prilike za vodstvo. U 76. minuti okliznuo je Lončar u kaznenom prostoru, što je dalo mogućnost Kowalczyku za čisti udarac s 14 metara iskosa, no učinio je to kao i na početku utakmice prilično mlako, pa je Ivušić bez problema zaustavio taj pokušaj. Desetak minuta kasnije imao je i Osijek svoju priliku za pogodak. Nejašmić je uzeo loptu na 30-ak metara od vrata, proslijedio do Hiroša, koji je, pak, pravovremeno pronašao Žapera na desnoj strani, no Osijekov veznjak nije se odlučio na udarac s desetak metara, već je želio uputiti povratnu loptu u sredinu, što je osujetila obrana Pogona. Možda bi bilo bolje da je Žaper pucao u toj situaciji jer je bio neometan. Nekoliko trenutaka kasnije još jednom je Hiroš napravio pomutnju u obrani poljske momčadi, ali ni u toj situaciji Stipica nije imao potrebu intervenirati jer je Zach izbio loptu ispred Hiroša u korner.

Ubrzo nakon toga stigao je i posljednji sudački zvižduk, susret je završio bez pogodaka, pa će odluka o putniku u 3. pretkolo Konferencijske lige pasti u Gradskom vrtu.

Dalibor Keler
SZCZECIN - Stadion Florian Krygier. Vrijeme i teren pogodni za igru. Gledatelja: 9000. Sudac: Horatiu Fesnic (Rumunjska) - 7. Strijelci: Žuti kartoni: Kurzawa (Pogon), Hiroš (Osijek). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: MILE ŠKORIĆ (OSIJEK)

POGON

0

Stipica 6, Bartkowski 6, Triantafyllopoulos 6,5, Zach 6,5, Mata 6 Dabrowski 6, Kowalczyk 6 (od 80. Drygas -), Kozlowski 6 (od 68. Carlos Silva -), Gorgon 6, Kurzawa 6, Zahovič 6 (od 80. Prazyszek -).

OSIJEK

0

Ivušić 6,5, Lončar 6,5, Škorić 7, Čeberko 6,5, Miloš 6 (od 81. Gržan -), Žaper 6,5, Jugović 6 (od 70. Nejašmić -), Kleinheisler 6 (od 58. Pilj 6), Jurčević 6, Bohar 6 (od 70. Hiroš 6,5), Mierez 6 (od 81. Mance -).

Cijepljeni i necijepljeni
Stadion Floiran Krygier u Szczecinu bit će vrlo lijepo zdanje kada bude dovršen. Za utakmicu s Osijekom kapacitet mu je bio 9500, a što je posebno zanimljivo, postojali su odvojeni sektori za cijepljene i necijepljene navijače. Dakle, u Poljskoj nema nikakvih restrikcija o pitanju dolaska na stadion.

MESZAROS POSJETIO BIJELO-PLAVE
Nogometaše Osijeka u Szczecinu uoči susreta protiv Pogona posjetio je glavni sponzor Lorinc Meszaros. U njegovoj pratnji, naravno, bio je predsjednik osječkog kluba Ferenc Sakalj. U hotelu su se zadržali u ugodnom razgovoru s klupskim dužnosnicima i klupskim menadžerom Nenadom Bjelicom. Jasno, kasnije su došli na stadion Floriana Krygiera te pružili podršku bijelo-plavima u nastojanjima da ostvare što povoljniji rezultat uoči osječkog uzvrata koji se igra za šest dana.

remi
POLJSKA UTAKMICA ZAVRŠILA BEZ POGODAKA

BILO JE I NAVIJAČA OSIJEKA
Osijek nije bio bez podrške na stadionu u Szczecinu. Unatoč dalekom putu i silnim resktirkcijama zbog koronavirusa, nekolicina navijača bijelo-plavih ipak je pronašla način kako nazočiti utakmici protiv Pogona. Osim njih podršku osječkoj momčadi došla je pružiti i jedna simpatična navijačica u dresu s "kockicama". Ime joj je Andrea Mandić, rođena je u Poljskoj, a ljubav prema Hrvatskoj dolazi iz toga što joj je otac Hrvat, a majka Poljakinja. Ima puno rodbine u Hrvatskoj, a među nju je pripadao i nedavno preminuli zagrebački gradonačelnik Milan Bandić.