VESLANJE

Medalja je u džepu, a sad kreću pripreme za lov na Olimpijske Igre
Objavljeno 3. svibnja, 2021.
Bila je to uspješna premijera na zagrebačkom jezeru Jarun. Veslačka elita okupila se u Hrvatskoj, gdje je na Jarunu održan prvi Svjetski kup, a dojmovi nakon premijere više su nego pozitivni. U Hrvatskom veslačkom savezu pucaju od ponosa, što zbog besprijekorne organizacije u ovim teškim pandemijskim vremenima, što zbog medalja koje su ostale kod kuće.

Braća Valent i Martin Sinković, prema očekivanju, osvojili su zlatnu medalju u dvojcu bez kormilara, ponovno im nitko nije bio ravan, ni u kvalifikacijama, ni u finalu. U A finalu su slavili s vremenom 6:22.55, uvjerljivo ispred drugih Francuza Thibauda i Gauillaumea Turlana (6:28.39). Zlatom su se okitile i sestre Ivana i Josipa Jurković, također u "dvojcu bez". Do pobjede su došle s vremenom 7:11.12, ispred Čehinja Anne Santruckove i Pauline Famlikove (7:16.43).

Hrvatski četverac bez kormilara, koji su činili Ivan Piton, Marko Ukropina te osječka braća Anton i Patrik Lončarić, osvojio je broncu i pokazao da ima potencijala. Prvo mjesto zauzela je francuska posada s vremenom 5:59.88, drugi su bili Poljaci sa 6:01.40, a hrvatski mladići ciljem su prošli u vremenu 6:02.25. Prva je to medalja novog hrvatskog četverca bez kormilara, koji je nedavno na Europskom prvenstvu u Vareseu, opterećen zdravstvenim problemima, zauzeo 12. mjesto. Posada je, uz trenericu Jasminku Kraljević-Čolić, bila zadovoljna rezultatom i odveslanom utrkom.

- Dali smo sve od sebe tu pred domaćom publikom, osvojili broncu, što je velik uspjeh za nas i dobra stepenica za dalje. Sad se spremamo za Svjetski kup u Luzernu, koji je na rasporedu za dva tjedna. To će natjecanje okupiti brojno i kvalitetno društvo jer se na njemu vade posljednje dvije vize za Olimpijske igre u Tokiju. Od naših konkurenata, svjetski prvaci Poljaci i Švicarci (koji su u Zagrebu bili četvrti) već su se plasirali u Tokio. Najveći konkurenti našoj posadi u Luzernu bit će pobjednici na Jarunu Francuzi, ali i još nekoliko posada, poput Austrije i Rusije. No mi se nadamo najboljem, idemo sad maksimalno trenirati i pokušati otići u Tokio - kazao je jedan od članova "četverca bez" Patrik Lončarić.
Na Jarunu je nastupao još jedan veslač Iktusa, David Šain, ali zbog zdravstvenih problema nije mogao dati sve najbolje od sebe. U kvalifikacijama i repesažu bio je daleko od mjesta koje vodi u A finale, a u C finalu samaca nije nastupio zbog već spomenutih zdravstvenih problema. No Hrvatska ima medalju u samcu, a osvojio ju je olimpijski doprvak Damir Martin. On je bio treći u finalu, gotovo cijele utrke držao je treće mjesto, iza sjajnog Nijemca Olivera Zeidlera, koji je dominantno stigao do pobjede, te Norvežanina Kjetila Borcha, koji je utrku završio drugi. Već na sredini staze Zeidler je imao 3.55 sekundi prednosti ispred Borcha, odnosno 5.38 sekundi ispred Martina, 500 metara prije cilja situacija je bila gotovo jednaka. Na kraju je Damšo u cilj ušao s vremenom 6:55.37, prvi Zeidler s 6:49.78, a drugi Borch s vremenom 6:54.29 minuta. I. Liović
Braća Lončarić sad se spremaju za utrku u Luzernu, gdje se vade vize za Igre u Tokiju