Kolumne
TVFAN(atik) Piše: Adrian Andrejek
Između nogometa i “TLZN”
Datum objave: 21. studenog, 2014.

Prošli tjedan na našim televizijama nije se moglo pogledati baš puno stvari koje su vrijedne spomena, ali svakako ga je obilježila utakmica Italija - Hrvatska, četvrta u kvalifikacijskom ciklusu za Europsko prvenstvo 2016. i posljednja ove godine kad je riječ o hrvatskoj reprezentaciji. Iako je rezultatom 1:1 i jednim osvojenim bodom na San Siru Hrvatska ostala prva na ljestvici skupine H s boljom gol-razlikom od Italije, ovaj susret svima će ostati u pamćenju po skupini huligana koji su osramotili većinu navijača i cijelu Lijepu Našu. Tekma je dva puta bila prekidana zbog toga što su hrvatski “navijači” bacali baklje na tribine i teren, jednom u prvom poluvremenu, a zatim u posljednjih dvadesetak minuta kad je morala intervenirati talijanska policija. Malo je nedostajalo da se utakmica potpuno prekine, no prekid je trajao “samo” deset minuta i na kraju je odlučeno o tri minute produžetka. Inače, hrvatska repka u utakmicu je krenula vrlo ambiciozno, a povesti je mogla već u šestoj minuti. Najveće šanse u sljedećih nekoliko minuta imali su Vida, Perišić i Modrić, a onda je u 11. minuti Italija povela iz akcije koja nije puno obećavala. No, našim susjedima sreća nije dugo potrajala jer je već u 15. minuti Ivan Perišić, pokriven s nekoliko igrača, s trinaest metara udarcem po zemlji zabio za izjednačenje. Vatreni su imali još jednu stopostotnu priliku u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena, ali je nisu baš dobro iskoristili. Ipak, najbolje prilike Hrvatska je imala u drugom poluvremenu. Kad se čekao novi gol koji bi nam donio pobjedu, umiješali su se divljaci s tribina koji su potpuno ohladili naše igrače i pokvarili sve šanse. Istina, Vatrenima je nedostajalo konkretnosti pred samim golom, ali nije ni to lagano protiv obrambeno orijentiranih domaćina. Bilo kako bilo, Kovačeva reprezentacija ostavila je više nego dobar dojam, a i u samim potezima izbornika vidi se priznavanje vlastitih pogrešaka iz Brazila zbog kojih su ga gotovo razapeli na križ. Sljedeća kvalifikacijska utakmica, ona protiv Norveške, čeka nas 28. ožujka sljedeće godine, a s Italijom ćemo se ponovno suočiti 12. lipnja, i sve to na domaćem terenu.

Glavna konkurencija utakmici na Drugom programu Hrvatske televizije bila je nova epizoda emisije “Tvoje lice zvuči poznato” na Novoj TV (odnosno, utakmica je u nedjelju bila velika konkurencija emisiji). Prošlog tjedna na redu je bio svojevrsni specijal s atraktivnim i popularnim eurovizijskim hitovima. Pobjedu je, zahvaljujući ocjenama ostalih natjecatelja, zasluženo odnijela komičarka i radijska voditeljica Andrea Andrassy, koja se transformirala u Severinu i izvela njezin hit “Moja štikla”. Za petama joj je bila Vanda Winter, koja je zamalo treći put pobijedila transformacijom u Loreen, pobjednicu Eurosonga 2012. godine. Lijepa i talentirana Vanda od svih članova žirija dobila je najveći broj bodova, dvanaesticu, no situacija se okrenula u posljednji trenutak kad su o sudbini pobjednika, dodjeljivanjem pet bodova, odlučivali kolege natjecatelji. Ovo je Andrei druga pobjeda (u petoj emisiji oduševila je žiri i publiku u ulozi Shakire), a Vanda je slavila u trećoj i šestoj emisiji kad je nakratko ušla u kožu Florence Welch iz grupe Florence and the Machine, odnosno Axl Rosea iz Guns N' Roses. Andrea i Vanda zasad su jedine natjecateljice koje imaju više od jedne pobjede. Prema ukupnom poretku nakon sedme emisije “TLZP“, na prvom je mjestu miljenica Vanda Winter, drugo mjesto zauzeo je zabavljač Mario Petreković, a na trećoj poziciji je Minea, koja je odmah u prvoj emisiji probila led transformacijom u suprotni spol te oduševila gledatelje, žiri i kolege u ulozi Joleta. Fotorulet je na kraju emisije natjecateljima donio nove izazove, a među najzanimljivijima ponovno bi mogle biti Andrea Andrassy u ulozi kralja popa Michaela Jacksona i Minea kao Billy Idol.