HRVATSKA VJEROJATNO ISPALA S EUROPSKOG PRVENSTVA

Zaccagni nam je u osmoj minuti nadoknade ugasio snove o osmini finala
Objavljeno 25. lipnja, 2024.
Naša je reprezentacija pogodak primila u posljednjim sekundama sudačke nadoknade

Hrvatska nije uspjela. Remizirali smo protiv Italije što znači da se vraćamo kući, ali prvenstvo smo napustili u stilu. Doslovce su nas sekunde dijelile od nastavka putovanja u Njemačkoj, ali dobre vile ovaj put su pogurale Italiju. Vodili smo do posljednje, osme minute sudačke nadoknade, a onda nam se dogodila mala dekocnetracija jer nitko nije izašao na Calaforija koji je pokrenuo akciju za izjednačenje Zaccagnija.

Malo je reći da je to bio šokantan rasplet jer činilo se kako stvari imamo pod kontrolom. Bili smo tako prokleto blizu, a na kraju smo ostali nesretni. Baš šteta, ali ako smo već morali pasti onda smo to učinili doista na hrabar način.

Obostrani oprez

Hrvatski izbornik Zlatko Dalić krenuo je u odlučni susret s Talijanima s četiri nova imena u odnosu na utakmicu protiv Albanije što je zahtjevalo određene pozicijske promjene. U momčad su se vratili Stanišić i Pongračić, Gvardiol je opet bio na lijevom beku, a na krilnim pozicijama osvanuli su Pašalić i Sučić, dok je u vrhu napada ordinirao Kramarić. Kada je u pitanju vezni red Dalić je ostao dosljedan sebi pa nije dirao u trojku Brozović – Modrić – Kovačić. Kod Talijana se, pak, u postavi ipak pojavio Di Marco čiji je nastup bio pod znakom upitnika.

Uvodni dio susreta pripao je našoj reprezentaciji. Konačno nismo imali spori ulazak u susret, a u tom početnom razdoblju uspjeli smo jednom ozbiljno zaprijetiti. U petoj minuti Sučić je potegao s 27 metara, projektil je putovao prema gornjem desnom kutu, ali ga je osujetio vratar Donnarumma koji ga je skrenuo u korner.

Kontrola igre koju smo imali počela je kopniti negdje sredinom prvog poluvremena kada su Talijani počeli kreirati svoje prve prijetnje. Sve se vrtjelo oko Reteguija koji je u 21. minuti opasno pucao glavom, a nakon toga je imao još dva neuspješna pokušaja. Bila je to najava razdoblja u kojem je Italija držala konce igre, a lako je mogla doći u vodstvo. U 27. minuti Barella je poslao odličan ubačaj zdesna, a na drugoj vratnici zaboravljen je ostao Bastoni čiji je udarac glavom pod gredu čudesnom intervencijom iščupao Livaković. Naš vratar bio je siguran i desetak minuta kasnije kada je pucao Pellegrini.

U tom dijelu susreta bili smo posve bezopasni, a glavu smo podignuli u završnici prvog dijela, no bez nekih konkretnijih prijetnji. Zato su završne minute prvog poluvremena začinili naši navijači koji su navijali bez prestanka te na noge podignuli gotovo sve hrvatske pristalice na stadionu. Taj prvi dio susreta izgledao je kao da obje momčadi  ispituju teren i eventualne slabe točke suparnika. U svakom slučaju na odmor su zadovoljniji otišli Talijani jer su u džepu imali bod koji bi im jamčio prolaz u drugi krug natjecanja, a Hrvatskoj je ostalo još samo 45 minuta za postizanje nužne pobjede.

Zaccagni nas šokirao u 98.

Drugi dio susreta oba su izbornika počela s jednom promjenom u momčadi. Dalić je umjesto Pašalića u igru poslao Budimira, a Spalletti Frattesija umjesto Pellegrinija. I baš se taj Frattesi našao u žarištu pozornosti u 51. minuti kada je rukom u kaznenom prostoru zaustavio pokušaj Kramarića. Sudac Makkelle išao je pogledati situaciju nakon čega je dosudio kazneni udarac za Hrvatsku.

Loptu je uzeo Luka Modrić pucao u donji lijevi kut što je Donnarumma pročitao te spriječio vodstvo Hrvatske. No, još nismo ni stigli pasti u očaj zbog promašenog kaznenog udarca, a stadion u Leipzigu je eksplodirao od radosti. Samo minutu nakon što je zapucao penal Modrić se iskupio.

U 55. minuti Sučić je ubacio slijeva, Budimir je pucao nogom, ali je Donnarumma sjajno to obranio, no lopta se odbila do Modrića koji ju je iz blizine zakucao pod gredu. Kakva je samo ludnica zavladala na tirbinama. Letjele su čaše pune piva na sve strane, urnebes na sve strane jer se oslobodila silna energija iz hrvatskog navijačkog tijela. Došli smo do željenog vodstva, ali imalo se još puno za igrati.

Talijani su očekivano navalili prema našim vratima. Opet je Bastoni bio opasan, no njegov udarac glavom nakon kornera završio je preko vrata. Igra se posve preselila pred naš kazneni prostor. Trebalo je izdržati taj nalet Talijana što smo nekako uspjeli iako je bilo gadno. Ubrzo je naš izbornik Zlatko Dalić krenuo mijenjati ne bi li na taj način razbio ritam Italije. Uspio je u tome jer je pritisak ipak amortiziran.

Makkelle je označio osam minuta nadoknade, dobro smo kontrolirali to vrijeme sve do posljednje akcije. Po sredini terena je prošao Calafori, dao loptu do Zaccagnija koji je iz prve s 15-ak metara neobranjivo pogodio gornji lijevi kut za izjednačenje. Naši su popadali po travi od očaja, ispali smo na najbolniji način pogotkom koji smo primili doslovce u posljednjim sekundama susreta jer je Makkelle odmah nakon što je lopta krenula s centra označio kraj tog šokantnog susreta. D.Keler

LEIPZIG – Leipzig stadion. Vrijeme i teren pogodni za igru. Gledatelja: 48.678. Sudac: Danny Makkelle (Nizozemska) – 6,5. Strijelci: 1:0 Modrić (55), 1:1 Zaccagni (90+8). Žuti kartoni: Sučić, Modrić, Ivanušec, Pongračić, Stanišić, Brozović (Hrvatska), Calafori, Fagioli (Italija).