RK OSIJEK OSTAJE PREMIJERLIGAŠ

Iskustvo koje će dobro poslužiti, ova momčad ima vrlo dobar temelj
Objavljeno 28. svibnja, 2024.
Osječani su porazom u Sisku zaključili sezonu, ali on je bio potpuno bezbolan, jer najvažniji je cilj ostvaren
Porazom su rukometaši Osijeka okončali sezonu 2023./2024, ali je taj poraz donio na kraju slavlje. U uzvratnom susretu dodatnih kvalifikacija za Paket24 Premijer ligu Osječani su u nedjelju poraženi u Sisku 22:21. Četiri dana ranije slavili su na svom terenu 33:23, što je bilo više nego dovoljno da i treću sezonu zaredom igraju u Premijer ligi. Prijetili su Siščani. Na poluvremenu je bilo 13:9 za domaćine. Dobro znamo da su Osječani tek u završnih deset minuta prvoga susreta stigli do onako uvjerljive razlike. U nastavku ipak gosti nisu dopustili Siščanima da se do kraja razmašu. Na svaki pogodak ili dva domaćina, gosti su uzvratili istom mjerom i na kraju doživjeli minimalni poraz 22:21 za kraj sezone pa ćemo i sljedeće gledati Premijer ligu u osječkoj dvorani Zrinjevac.

Nervoza, pa slavlje

Jako teška utakmica za sve nas. Igralo se na mali broj golova, obrane su igrale jako dobro. Nervozno smo otvorili prvo poluvrijeme. Odustali smo od svoje standardne igre gdje kroz tranziciju završavamo veliki broj napada. Znali smo da imamo veliku prednost i nismo htjeli ništa riskirati. Čestitke na kraju dečkima na odlične dvije utakmice. Ovo će im iskustvo sigurno donijeti puno u budućnosti, poručio je trener Osijeka Frano Veraja, iza kojeg je također sezona u kojoj je prvi put vodio premijerligaša.

Možemo reći nakon svega da su se u konačnici mogle i izbjeći dodatne kvalifikacije. Bilo je kikseva tijekom sezone, čak i u ovoj "mini Ligi za ostanak". Međutim, kada imate situaciju da je kolo prije kraja samo jedna momčad sigurni putnik za niži rang, a sljedećih sedam-osam momčadi prijeti ili ispadanje ili igranje u dodatnim kvalifikacijama, onda Osječani na kraju mogu biti zadovoljni ostvarenim. Liga ja nevjerojatno izjednačena. Posljednjih godina klub koji uđe u Premijer ligu uglavnom u njoj sljedeće sezone i ostaje. Osijek je dobar primjer, a još zorniji primjer je u susjedstvu, u Vinkovcima. Bjelin-Spačva Vinkovci prošle se godine vratila među premijerligaše i odmah u istoj sezoni ostvarila plasman u Europu i nastup na Final Fouru Kupa Hrvatske. Predstojeće sezone stižu u Premijer ligu klubovi koji su nekada bili vrlo respektabilni u hrvatskom rukometu - Čakovec i Zamet.

Ima pozitive

Hrabro bi bilo reći da će nakon ove sezone Osijek sigurno sljedeće odigrati ligu bez stresa. Ima u momčadi Frane Veraje, koji će sigurno i sljedeće sezone voditi momčad, dosta temelja za lijepe stvari. Mlada je to momčad. Ove godine pokazali su se Maganić i Vuković, igrači iz U17 momčadi, priliku je dobivao i Noa Kovačević, a i ostatak momčadi je vrlo mlad, pa će prije svega trebati poneko iskusnije ime. Svakako bi bilo važno da dio momčadi ostanu Tomislav Babić i Domagoj Nedić. Vidjelo se kada su se vratili na polusezoni koliko je njihovo iskustvo bilo važno za momčad, posebice u ove dvije ključne utakmice u dodatnim kvalifikacijama. Još poneki igrač slične kvalitete i iskustva odlično bi došao. Neće to biti lako privući. Kažu nam da Sisak, koji će i sljedeće sezone igrati drugi razred, ima veći proračun od Osijeka. Uostalom, jedan Slovenac David Špiler sigurno se ne bi za "kikiriki" u četrdesetima "potucao" po drugoj ligi. Ono što bismo voljeli vidjeti i sljedeće sezone je češće atmosferu kakva je bila na posljednjim utakmicama Osijeka i Siska. Sjajno je bilo i u Osijeku i u Sisku, gotovo puna dvorana u obje utakmice uz bučno navijanje. Posljednje dvije utakmice samo su nam potvrdile kako publiku privlači kada se momčadi bore za nešto konkretno, premda nešto se pozitivno događalo u osječkom rukometu u pitanju dolaska publike otkad su u završnici sezone utakmice premještene na nedjeljni popodnevni termin. Vrijedilo bi isto testirati i u sljedećoj sezoni.