KRŠ I LOM PA POBJEDA DOMAĆEG VOZAČA

Charles Leclerc slavio na ulicama Monte Carla
Objavljeno 26. svibnja, 2024.
Vozač Ferrarija, Monežanin Charles Leclerc razbio je vlastito prokletstvo Monaka i na ulicama Monte Carla proslavio svoju prvu domaću pobjedu u Formuli 1. Ukupno šestu u F1 u karijeri. Leclerc je sigurno trijumfirao na Velikoj nagradi Monaka, koja je bila uglavnom nespektakularna, iza njega je završio vozač McLarena Oscar Piastri i Carlos Sainz u drugom Ferrariju. Leclerc je trijumfom smanjio zaostatak za vodećim u Svjetskom prvenstvu Maxom Verstappenom, koji je završio na šestom mjestu, na 31 bod.

Leclerc, rođen u Monaku i stanovnik Monaka, pobijedio je s pole positiona na legendarnoj uličnoj stazi, na Côte d‘Azuru, nakon što je već startao s prvog mjesta 2021. i 2022. godine. Do sada je kod kuće osvojio samo četvrto mjesto, ali sada je 26-godišnjak ispunio san svojom šestom GP pobjedom u karijeri. Početak utrke zasjenio je teški sudar te krš i lom na stazi. Vozač Red Bulla Sergio Perez počeo je utrku sa 16. mjesta, a Kevin Magnussen u Haasu ga je u punoj brzini zakucao u barijere nakon prvog zavoja. Bolid Red Bulla zaustavio se potpuno uništen, ali Perez je prošao neozlijeđen. Magnussen i njegov momčadski kolega, Nijemac Nico Hülkenberg također nisu mogli nastaviti, kao ni Esteban Ocon nakon pretjerano motiviranog manevra pretjecanja. Utrka je bila prekinuta zbog popravka barijere, a vozači su iskoristili besplatni pit stop tijekom pauze za promjenu guma.

Leclerc je potom iskoristio prednost prvog mjesta na startu i obranio svoje vodstvo. Sainz je imao sreće, na prvom startu oštetio je bolid i zaostao, ali mogao je završiti utrku i nakon ponovnog starta bio je treći.

Leclerc je prošao prvi, a na cilju ga je dočekala nogometna superzvijezda Kylian Mbappé, koji je mahao kockastom zastavom na cilju Monte Carla. Za dva tjedna je Velika nagrada Kanade u Montrealu. H