SRETNA VEČER NA OPUS ARENI

Bijelo-plavi nakon velike borbe svladali Rijeku i osigurali plasman u Europu
Objavljeno 19. svibnja, 2024.
Osijeku su put prema još jednom plasmanu na europsku scenu pogocima prokrčili Roko Jurišić i Anton Matković

Uh, kako je to bilo teško. Nogometaši Osijeka su na radost svojih desetak situća navijača uspjeli pobijediti Rijeku i time potvrditi plasman u Europu. Riječani su na Opus Arenu došli u šarenom sastavu, ali su itekako namučili Bijelo-plave. Posebno se to odnosi na drugi dio susreta u kojem je Osijek na trenutke grčevito branio minimalnu prednost koju mu je na samom početku susreta donio Roko Jurišić svojim prvim pogotkom u Bijelo-plavom dresu. Kasnije je bilo svega, ponajviše grča u igri Osijeka, ali onda se ukazao novi Bijelo-plavi dragulj Anton Matković te drugim pogotkom riješio sve dvojbe oko pobjednika. Nije bilo lako gledati sve što se zbivalo na terenu u tih 90 i nešto minuta, ali na koncu su Bijelo-plavi s terena ispraćeni ovacijama gledatelja koji su na koncu poslali jasnu poruku Ramonu Mierezu vezanu uz njegovu budućnost skandiranjem "Ramon ostani".

Jurišić zabio u otvaranju

Najvažniju dvojbu vezanu uz momčad trener Osijeka Zoran Zekić riješio je postavljanjem Slavka Bralića u sredinu obrane, a zamijenio je uloge na bokovima, pa je Bukvić krenuo desno, a Omerović lijevo. Navijači Osijeka su na početku jasno poručili što očekuju od Bijelo-plavih skandiranjem "hoćemo pobjedu". Osijek je tako i krenuo, pa je već u prvom napadu je zaiskrilo pred vratima Rijeke. Bukvić je ubacio zdesna na drugu vratnicu gdje je Mierez loptu vratio u sredinu prema Matkoviću, a mladi napadač Osijek bio je nesebičan pa glavom vratio loptu na tri-četiri metra pred vrata, a tamo Pušić nije ni skočio, pa je prilika propala. No, nije dugo trebalo da se lopta ipak nađe iza leđa gostujućeg vratara. U petoj minuti Osijek je odigrao akciju koja na prvi pogled nije puno obećavala. Omerović je tražio Jurišića, ali mu je dao loptu iza leđa, no loše je reagirao Labrović koji je ispustio loptu, što je Jurišić iskoristio, te s desetakl metara pogodio lijevi kut za vodstvo Osijeka i erupciju oduševljenja na Opus Areni.

Bio je to Jurišićev prvijenac u dresu Bijelo-plavih. No, ubrzo se stadionom proširila jeza jer je u osmoj minuti nakon ubačaja iz kuta Dilaver ostao sam na šest metara od vrata, ali je loše zahvatio loptu glavom pa je ona otišla preko vrata. U 13. minuti imala je Rijeka novu veliku priliku. Petrovič je u nju gurnuo Obregona koji je iskosa s lijeve strane izašao sam pred Kolića, gađao prvi kut ali je pogodio vanjski dio vratnice. Nakon entuzijastičnog početka utakmica se ipak malo smirila. Bilo je sporadičnih pokušaja s obje strane, poput Čokajeve bombe s 25 metara koju je Labrović morao odbiti. U 23. minuti Matković je lijepo prošao po lijevoj strani, pa tražio Miereza u sredini, ali spreman je na to bio Dilaver te raščistio situaciju. Rijeka je igrala otvoreno što se i očekivalo jer nije imala posebnog rezultatskog imperativa. Organizirala je nekoliko finih akcija, ali obrana Osijeka uvijek je bila na mjestu. Kad već nije išlo kroz igru, Grgić je u 36. minuti pokušao iznenaditi Kolića udarcem s preko 20 metara. no bio je to lak plijen za vratara Osijeka. Pokušao je kasnije i Bukvić dalekometnim udarcem koji nije bio uopće loš, ali je taj pokušaj zapeo na glavi Radeljića koji ga je skrenuo u korner. Do odmora više se ništa nije posebno događalo, pa su Osječani na njega otišli s minimalnom prednošću.

Matkovićev "bronhi"

Rastrgano je Osijek počeo drugo poluvrijeme. Previše je bilo neforsiranih pogrešaka, a nakon jedne takve nakon što je Omerović pogrešno bacio aut stigla je prilika za Rijeku u kojoj je Grgić iz dobre pozicije pucao preko vrata. Osjetio je trener gostiju Željko Sopić Osijekove probleme, pa je u igru poslao svježe napadačke snage Mirka Marića i Franju Ivanovića. Mučio se Osijek u tom razdoblju susreta. Ubrzo je Sopić poslao na teren još jednog jakog aduta Tonija Fruka. Rijeka je zagospodarila terenom, a Osijek je griješio i griješio zbog čega se našao u konstatnom pritisku. Iz njega je na trenutak izašao kada je Matković srušen u solo-prodoru na 25 metara od vrata. Iz slobodnjaka je pokušao Pušić, lopta je na putu prema Labroviću nekoga okrznula, ali ne dovoljno kako bi prevarila vratara Rijeke. Ipak, u 72. minuti Osijek je uspio zabiti drugi pogodak. Morao je Bralić iz obrane povući akciju, uz malo odbijanja i loše reakcije Bande, lopta je došla do Matkovića koji je mirno zabio svoj peti prvoligaški pogodak kojim je Osječane doveo na prag plasmana u Europu.

Bio je to pravi "bronhi" za Osječane i njihove navijače jer su opasno živjeli u tim trenucima. Ubrzo nakon toga mogao je Osijek zabiti i treći pogodak nakon što se Mierez lijepo oslobodio pratnje, ali je pogodio Labrovića u rame. S druge strane Kolić je iskazivao prilične nesigurnosti kod izlazaka na ubačene lopte, pa je bilo neugodnosti pred njegovim vratima koja su srećom po Osijek nisu kažnjene. Kako se primicao kraj utakmica se zaoštrila se utakmica, pa je sudac Duje Strukan morao strasti smirivati javnim opomenama koje su uglavnom dobijali gosti. No, više ništa nije bilo važno jer Opus Arenom se krenula razlijegati pobjednička pjesma jer Osječani su u jednoj teškoj i turbulentoj sezoni uspjeli iščupati plasman u Europu. U posljednje kolo ulaze s tri boda više i boljim međusobnim omjerom od Lokomotive što znači da su postali nedostižni za nju koja im je bila jedini konkurent u toj neizvjesnoj europskoj utrci.  D.Keler

Standings provided by Sofascore

Mierezu treći put Kohortina nagrada

Obzirom da je utakmica protiv Rijeke bila posljednja na Opus Areni ove sezone Kohorta je uoči njezinog početka dodijelila nagradu za najboljeg igrača sezone po njezinom izboru. Posve očekivanp taj trofej otišao je u ruke Ramona Miereza koji će po drugi put u dresu Bijelo-plavih biti najbolji strijelac SHNL-a. Ramonu je to bila treća nagrada Kohorte u četiri godine koliko je već u redovima osječkog kluba. Prvi put ju je dobio u sezoni 2020./21. kada je prvi put bio prvi strijelac naše lige s 22 pogotka, a tada ju je podijelio s vratarom Ivicom Ivušićem. Argentinac je nagradio dobio i prošle sezone, a s trećim trofejom se izjednačio s nekadašnjim kapetanom Bijelo-plavih Ivom Smojom. Ramonu Mierezu zlatnu kopačku predao je Ivica Polih-Ita jedna od istinskih legendi osječke navijačke scene.

Ovacije juniorskoj momčadi

Uoči početka utakmice NK Osijek je na travnjak Opus Arene poslao svoju juniorsku momčad koja je nedavno osvojila Kup Hrvatske u svom uzrastu pobijedivši u finalu Slaven Belupo. Gledatelji su, naravno, mlade nade Bijelo-plavih pozdravili s velikim pljeskom, ali i s nadom kako će iz te generacije izaći još igrača koji će u budućnosti postati prvotimci jer već sad ih je zavidan broj. Uz Prekodravca i Matkovića koji su se već ustalili u prvoj momčadi za susret protiv Rijeke trener Osijeka Zoran Zekić je u zapisnik uvrstio još tri igrača iz te momčadi Krešimira Vrbanca, Filipa Živkovića i Antu Grgića.

OSIJEK - Opus Arena. Vrijeme i teren pogodni za igru. Gledatelja: 10112. Sudac: Duje Strukan (Split) - 7. Strijelci: 1:0 Jurišić (5), 2:0 Matković (72). Žuti kartoni: Omerović, Prekodravac (Osijek), Čabraja, Banda, Fruk, Smolčić, Dilaver (Rijeka). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: ROKO JURIŠIĆ (OSIJEK)