EUROPSKO PRVENSTVO 2012.

Slavlje pa razlaz velike i neponovljive momčadi
Objavljeno 17. svibnja, 2024.
Španjolska treći put na europskom tronu. Bio je to kraj jedne velike generacije
Trebao je to biti "naš" Euro. Ušli smo s Mađarima u zajedničku kandidaturu za organizaciju završnog turnira Europskog prvenstva 2012. godine.

Iako je tadašnji predsjednik HNS-a Vlatko Marković uvjeravao javnost kako je to gotova stvar, kandidatura Hrvatske i Mađarske na glasovanju UEFA-ina Izvršnog odbora u Cardiffu doživjela je fijasko. Nije dobila nijedan glas, a Euro je otišao u ruke Poljske i Ukrajine. Kvalifikacije nisu donijele iznenađenja, uz organizatore Poljsku i Ukrajinu, kojoj je to bio prvi nastup, na Euro su se plasirali pobjednici kvalifikacijskih skupina, Njemačka, Italija, Nizozemska, Španjolska, Engleska, Danska, Francuska, Grčka i Rusija, najbolja drugoplasirana reprezentacija u kvalifikacijama Švedska, dok su ostale drugolasurane selekcije morale u dodatne kvalifiakcije kroz koje su prošli Hrvatska, Irska, Češka i Portugal. Nama je taj play-off bio posebno sladak jer smo izbacili Tursku, koja nam je donijela toliko suza četiri godine prije u Beču.

Teška skupina za nas

Mnogi će reći kako je taj Euro 2012. bio jedan od najjačih uopće. Nijedan favorit nije izostao, a bilo je puno reprezentacija koje su imale velike planove. Ipak, najveći izgledi za osvajanje naslova prognozeri su dali Španjolcima, koji su bili aktualni svjetski i europski prvaci. Ždrijeb je Hrvatsku svrstao baš u skupinu sa Španjolskom, a tu su još bile Italija i Republika Irska. Poslije će se pokazati kako će baš naša skupina dati oba finalista. Ostali smo kratki, iako smo odigrali dobar turnir. Pobijedili smo Irce, remizirali s Talijanima te izgubili od Španjolske u posljednjim minutama utakmice koju smo morali pobijediti. Svega je bilo, ali na kraju su u četvrtfinale otišle Španjolska i Italija. Po imenima najneuglednija je prva skupina s Poljskom, Češkom, Rusijom i Grčkom iz koje su u nokaut-fazu prošle Češka i iznenađujuće Grčka. "Gadna" je bila B skupina, gdje su igrali Njemačka, Portugal, Danska i Nizozemska. Nijemci su dominirali osvojivši svih devet bodova, a s njima je dalje prošao Portugal. Iz D skupine dalje su otišle Francuska i Engleska, a ispale su Ukrajina i Švedska. Tako se dogodilo da nijedan od domaćina nije uspio izboriti drugi krug natjecanja, a bilo je to jedno od mirnijih prvenstava kada je grupna faza u pitanju. Svi susreti su bili nekako obični.

Flamenco u finalu

U četvrtfinalu Njemačka je lako eliminirala Grčku (4:2), sudar divova Španjolske i Francuske pripao je Furiji (2:0), a Portugal je polufinale izborio minimalnom pobjedom protiv Češke koju mu je donio, a tko drugi nego Cristiano Ronaldo. Jedini susret koji nije odlučen unutar 90 minuta bio je onaj između Italije i Engleske. Nakon 120 minuta nije bilo pogodaka pa su odlučivali jedanaesterci. Taj rulet, kao i nebrojeno puta dotad, bio je koban za Engleze koji su zapucali dva udarca s "bijele točke", pa su Talijani otišli među četiri najbolja unatoč tome što su i oni jednom bili neprecizni. U polufinalu je došao red da i Španjolska jedan susret riješi pucanjem jedanaesteraca. Utakmica s Portugalom nije donijela pobjednika nakon 120 minuta, a u raspucavanju s bijele točke Španjolska je bila mirnija te otišla u finale. Drugi polufinale donio je drukčiji susret. Iako su mnogi Njemačku vidjeli kao favorita u susretu protiv Italije, predviđanja se nisu pokazala točnima. Nijemce je raznijela talijanska "tempirana bomba" Mario Balotelli. Taj genijalni, ali često i divlji napadač zabio je oba pogotka za Azzure u pobjedi od 2:1. Izgleda tijesno, ali Nijemci su svoj pogodak postigli tek u sudačkoj nadoknadi. Finale je odigrano na Olimpijskom stadionu u Kijevu i opet je "prevarilo" prognozere. Očekivala se tvrda utakmica između Španjolske i Italije. U skupini je njihov međusobni susret završio 1:1, a u finalu se pretvorio u jednosmjernu ulicu. Španjolska je već do poluvremena imala 2:0, završilo je 4:0, što je bila najuvjerljivija pobjeda u finalu na Europskim prvenstvima u povijesti.

I nije samo taj podatak ostao u povijesnim knjigama. Naime, Španjolci su postali prva reprezentacija kojoj je uspjelo obraniti europski naslov. Uzeli su ga i četiri godine prije u Austriji i Švicarskoj. To je prvenstvo na neki način označilo i kraj velike španjolske generacije predvođene Xavijem, Iniestom, Fabregasom, Piqeom, Torresom, Casillasom...

Dalibor Keler
TORRES NAJBOLJI OD JEDNAKIH
Zanimljiv slučaj dogodio se vezano uz najboljeg strijelca Eura 2012. Čak je šest igrača završilo s tri pogotka - Mario Mandžukić (Hrvatska), Mario Gómez (Njemačka), Mario Balotelli (Italija), Cristiano Ronaldo (Portugal), Alan Džagoev (Rusija) i Fernando Torres (Španjolska). Na kraju je naslov najboljeg strijelca pripao Torresu, a dodatni kriterij bile su prvo asistencije, po čemu su Torres i Gomez bili izjednačeni (jedna), a na kraju je presudilo što je Torres na terenu proveo 92 minute manje od Gomeza.