KOŠARKAŠI HRVATSKE POLOVIČNO ODRADILI PRVI KVALIFIKACIJSKI PROZOR

Viza za Eurobasket vadi se protiv BiH
Objavljeno 28. veljače, 2024.

Prvi od tri kvalifikacijska "prozora" za Eurobasket odrađen je prema očekivanjima. Hrvatska je u dvije utakmice ostvarila polovičan učinak. Iako bi svi željeli da je on bio maksimalno uspješan, nekako smo i prije prvih utakmica u sklopu E skupine znali da je ovo i najrealniji scenarij. Bilo bi sjajno da smo na premijeri zaskočili prvog favorita na njegovu parketu, ali Francuska je opravdala svoju ulogu u Brestu (73:61). Hrvatski košarkaši, pak, potvrdili su tu ulogu tri dana poslije u Rijeci, protiv jedne od najslabijih reprezentacija Starog kontinenta. Međutim, za razliku od preostalog terceta u skupini, oni ne moraju razbijati glavu oko rezultata i plasmana na završnu smotru, jer Cipar je jedan od domaćina. Oni su sigurni, Francuzi također dobro kotiraju, a, kako sada stvari stoje, za drugo mjesto borit će se Hrvatska i Bosna i Hercegovina.

Dvoboj u Rijeci ponudio je ono što se od njega i očekivalo. Domaćin se od početka postavio čvrsto, ali ipak se nije moglo i bez opuštanja. Ono se dogodilo u trećoj dionici, pa nam je suparnik ubacio čak 26 poena, dva više nego ukupno u prvom poluvremenu. No ne treba tu tražiti zamjerke, jer kada igraš utakmicu u kojoj ništa ne može biti sporno, tada i trenuci opuštanja nisu za kritiku. Za pohvalu je pak reakcija nekih igrača, koji nisu bili u kadru za Francusku, ali su minutažu protiv Ciprana odlučili iskoristiti na najbolji način. To je prije svih napravio Roko Prkačin, prvi strijelac i skakač dvoboja. Za 20 i pol minuta ubacio je 24 poena, uz deset skokova i dvije blokade. Devet minuta više igrao je kapetan Mario Hezonja (primio prije početka priznanje za najboljeg hrvatskog košarkaša prošle godine u anketi Večernjeg lista), ubacio je 22 poena uz također deset skokova i četri asistencije. Veseli pristup kapetana, ali možda nije morao toliko vremena provesti na parketu protiv slabašnog protivnika. Svi su dobili minutažu osim Danka Brankovića, prekobrojan je bio Marin Marić, a Jaleen Smith bio je pošteđen nepotrebnih napora te se stavio klubu na raspolaganje.

- Dominantno smo odigrali utakmicu. Od samog starta smo imali potrebnu energiju. U trećoj četvrtini su se pojavili mali problemi u obrambenom dijelu, nismo se dobro vraćali u obranu i Ciprani su to iskoristili za svoju seriju. Bilo je to najlošije razdoblje, no ulazak u posljednju četvrtinu bio je odličan, protok lopte jako dobar i utakmica je otišla u smjeru u kojem je i trebala otići. Napravili smo večeras sjajan posao u radnom dijelu, ali moram naglasiti i 29 asistencija. To znači da je napad bio fluidan, da je lopta išla. Bilo je dosta šutova koje nismo pogodili. To nas je u Francuskoj koštalo, danas nije. Startali smo s Ivanom Vranešom jer smo znali da ima potrebnu agresiju. Gdje je on stao, nastavio je Roko Prkačin. Dečki su doista napravili sjajan posao, baš kao i Mario Hezonja. To što Danko Branković nije igrao ne znači ništa, takav je bio plan utakmice. Idemo dalje, korak po korak. Eurokvalifikacije ostavljamo po strani, okrećemo se onima za Olimpijske igre - rekao je nakon riječkog dvoboja izbornik Josip Sesar.

Prvo ćemo pokušati osigurati vizu za Pariz, a nakon toga u studenom slijede dvije odlučujuće utakmicu u borbi za mjesto na EP-u. Ugostit ćemo BiH 21. studenoga, a tri dana poslije gostujemo kod istog protivnika. S dvije pobjede treći prozor u veljači sljedeće godine mogli bismo dočekati spokojni.

Nino Benčina
HRVATSKA       92

CIPAR       63

RIJEKA - Dvorana Zamet. Gledatelja 2.500. Suci: Vojinović (Crna Gora), Velikov (Bugarska) i Mavisu (Turska).

HRVATSKA: Perković 7, Filipović 4 (1-2), Kapusta, Prkačin 24 (4-4), Kalajžić, Hezonja 22 (3-3), Vraneš 10 (2-2), Badžim 9, Branković, M. Drežnjak 5, D. Drežnjak 11, Nakić.

CIPAR: Loizides, Simitzis 17 (1-1), Pasiali 4 (2-2) Michail 5, Iliadis 3, Jung, Giannaras, Tigkas 1 (1-2),Tretiakov 2, Willis 16 (4-6), Mantovani, Stylianou 15.

REZULTAT PO ČETVRTINAMA: 22:8, 26:16, 22:26, 22:13