BIJELO-PLAVI SE OPROSTILI OD KUPA

Osječani imali sve, ali ne i rješenje za vratara Šubarića
Objavljeno 27. veljače, 2024.
Osijek ispao iako je pola sata imao igrača više i zapucao kazneni udarac

Nogometaši Osijeka završili su svoju odiseju u SuperSport Hrvatskom kupu na bolan način. Svi "kosturi" ispali su Osječanima iz ormara u četvrtfinalnoj utakmici igranoj u zagrebačkoj Kranjčevićevoj. U danu kada su imali 77. rođendan gosti nisu imali ni sreću na svojoj strani. Novi poraz teško je pao i navijačima koji sve više gube živce zbog igara Bijelo-plavih.

Bijelo-plavi su opet primili glup pogodak, a nakon toga su im se ipak otvorila vrata prolaska u polufinale. Imali su pola sata igrača više, imali su kazneni udarac koji Ramon Mierez, za razliku od prije četiri dana, nije uspio pretvoriti u pogodak, imali su još prilika, ali nisu imali rješenje za sjajnog vratara Lokomotive Zvonimira Šubarića, koji je uspio obraniti baš sve što je išlo u okvir njegovih vrata, a neke od tih intervencija bile su gotovo čudesne. Obrano je udarac Miereza s bijele točke, ali i udarce Bralića, Prekodravca i Matkovića, koji su bili i veće prilike od tog penala. Šubarić je tako ispao neočekivani junak jer čovjek ne bi bio na vratima da se u petak nije ozlijedio prvi vratar Lokomotive Nikola Čavlina. Nogomet je još jednom pokazao svoju uzbudljivu stranu.

Samo borbeno

Trener Osijeka Zoran Zekić odlučio je u susret, koji je sam nazvao najvažnijim u dosadašnjem dijelu sezone, ući s dva napadača. Odluka je bila logična jer od krilnih igrača već duže vrijeme Osijek ne dobiva željeni doprinos. Postavio je momčad u romb u kojem je Nejašmić bio zadnji vezni, a Bukvić ofenzivni veznjak, a na lijevom boku, umjesto ozlijeđenog Jurišića, osvanuo je Omerović. Ipak, najjači aduti trebali su biti u samom vrhu napada Almaši i Mierez, čija se suradnja pokazala obećavajućom u nekim ranijim utakmicama. Bijelo-plavi su imali i lijepu podršku s tribina jer je u Kranjčevićevu doputovalo 200-tinjak njihovih navijača.

Trebao je to biti dodatni impuls osječkoj momčadi na putu prema plasmanu u polufinale SuperSport Hrvatskog kupa. Prvi dio susreta bio je sličan kao i u petak. Puno borbe, najviše s elementarnom tehnikom, a malo uzbuđenja. Istina, teren je prilično kumovao tome jer je na njemu gotovo nemoguće bilo promijeniti pravac, što je jedna od najvažnijih stvari u nogometu. Osijek se solidno postavio. Imao je u početku više inicijative u napadačkim akcijama, no svejedno je vratar domaćina Zvonimir Šubarić ostao nezaposlen. Lokomotiva je pokušavala sporadičnim akcijama, no i kod nje je izostala preciznost u pas igri. U takvom razvoju događaja na prva uzbuđenja trebalo je pričekati do sredine prvog poluvremena. Osijek je prvi prijetio u 22. minuti kada je Pušić ubacio iz kuta, a Almaši iz dobre pozicije nije dovoljno dobro zahvatio loptu glavom, pa je udarac bio lak plijen za Šubarića. "Lokosi" su uzvratili odmah u sljedećem napadu, kada je Mudražija poslužio Šotičeka, a njegov udarac s 12-13 metara otišao je visoko preko vrata. Bilo je vidljivo kako nijedna momčad nije željela uzeti previše rizika s obzirom na ulog utakmice. Igra nije baš bila salonska, ali daleko je to bilo od nekakvog praska na terenu.

U 36. minuti opet se javio Osijek, kada je Omerović povratnom loptom tražio Prekodravca, ali mladi veznjak Bijelo-plavih, u padu, nije uspio na pravi način "uhvatiti" to dobro proigravanje, pa je njegov udarac s osam-devet metara ispao bezopasan. Najbolju priliku u prvom dijelu susreta vidjeli smo u 38. minuti kada je Bartolec ubacio zdesna, a Kalaica pucao glavom sa sedam-osam metara, ali i to je išlo ravno u dobro postavljenog Malenicu. Uglavnom, prvo poluvrijeme donijelo je očekivan zaplet. Puno borbe, malo rizika, a za Osijek je bilo čudno što nije bilo previše bočnih ubačaja s obzirom na dva dobra skakača u njegovu vrhu napada. Nakon što je završilo prvih 45 minuta, činilo se kako će to biti dug dan za obje momčad, a i za publiku na tribinama.

Mierez zapucao penal

Ipak, na samom početku drugog poluvremena Osijek je, naravno, dospio u nevolje. Opet je koban bio prekid jer je u 51. minuti Canjuga ubacio, obrana Osijeka nije dobro reagirala na drugoj vratnici, gdje Marić prvi došao do lopte, vratio u peterac, gdje je sam ostao Mudražija, kojem nije bilo teško poslati loptu u mrežu za vodstvo Lokomotive. Osijek je nakon toga morao uzeti više rizika, a u 59. minuti mogao je Prekodravac izjednačiti nakon odličnog pasa Duartea, ali je udarac mladog veznjaka Osijeka bio vrlo mlak. U 62. minuti ukazao se tračak nade za Osijek jer je nakon prekršaja na Mierezu na rubu kaznenog prostora drugi žuti, isključujući karton dobio Mersinaj. Bijelo-plavima je ostalo pola sata igre s čovjekom više kako bi pokušali anulirati rezultatski zaostatak.

Iz tog slobodnog udarca sa 17 metara pokušao je Pušić, no lopta je zapela u "živom zidu" i otišla u korner, iz kojeg je Pušić odlično ubacio na prvu vratnicu, gdje ju je glavom dočekao Bralić. On je pucao pod gredu, ali je Šubarić odlično intervenirao i spriječio izjednačenje. Osijek je, naravno, s igračem više pritisnuo domaćina, a u 75. minuti imao je veliku priliku. Almaši je spustio loptu glavom za Prekodravca, koji je iz voleja pucao s desetak metara, no Šubarić je sjajno intervenirao te spriječio izjednačenje. Prekodravca baš neće prvijenac u seniorskom nogometu. I opet se dogodio sličan rasplet kao u petak. U 83. minuti Omerović je pucao s ruba kaznenog prostora, lopta je pogodila Marića u ruku, a Kolarić je bez razmišljanja dosudio kazneni udarac. Naravno, provjeravala se ta situacija i na kraju loptu je opet na "bijelu točku" stavio Ramon Mierez, no njegov udarac obranio je Šubarić, koji se tako prometnuo u junaka utakmice.

Vratar Lokomotive taj je status potvrdio i u sedmoj minuti sudačke nadoknade, kada je sjajno obranio udarac Matkovića s tri metra, što je bila samo potvrda Lokomotivina prolaska u polufinale SuperSport Hrvatskog kupa.

Dalibor Keler
ZAGREB - Stadion u Kranjčevićevoj. Vrijeme oblačno. Teren loš. Gledatelja: 1000. Sudac: Patrik Kolarić (Čakovec) - 7. Strijelac: 1:0 Mudražija (51). Žuti kartoni: Mersinaj, Mudražija, Marić (Lokomotiva), Gržan, Bralić, Renan Guedes (Osijek). Crveni kartoni: Mersinaj (Lokomotiva)

IGRAČ UTAKMICE: ZVONIMIR ŠUBARIĆ (LOKOMOTIVA)

LOKOMOTIVA

1 (0)

Šubarić 8,5, Bartolec 6,5, Kalaica 7, Mersinaj 5,5, Žilinski 6 (od 63. Leovac), Marić 6, Smakaj 6, Canjuga 6 (od 63. Čop 6), Mudražija 6,5 (od 90. Fetai), Goričan 6, Šotiček 5,5 (od 63. Matić 6).

OSIJEK

0

Malenica 6, Gržan 6 (od 46. Renan Guedes 6), Duarte 6,5, Bralić 6, Omerović 6, Nejašmić 6, Prekodravac 6 (od 76. Čokaj -), Pušić 6 (od 76. Matković), Bukvić 5,5 (od 46. Jugović 6), Mierez 5,5, Almaši 6.
1:0
Canjuga je ubacio iz slobodnog udarca na drugu vratnicu, loptu je Marić glavom vratio pred vrata, gdje je bio Mudražija i iz blizine matirao Malenicu