MINIMALNA POBJEDA NEXE-A U EUROPSKOJ LIGI

Našičani promašili pet sedmeraca, ponovno sjajni Kuzmanović
Objavljeno 13. veljače, 2024.

Vodili su rukometaši NEXE-a cijelu utakmicu protiv mlade i poletne momčadi švedskog Savehofa. Na kraju su slavili s minimalnih 29:28 te tako započeli drugi krug Europske lige. Našićani su iz proga kruga u skupinu prenijeli dva boda koliko i danski Skjern koji je uvjerljivo svladao slovensko Gorenje 45:31.

Švedska je momčad iz svoje skupine prenijela tri boda pa je nakon susreta skupine II drugoga kruga Skjern i NEXE zaposjeo vodeće pozicije, no i susret u Našicama je pokazao kako će borba u skupini biti vrlo neizvjesna.

Kuzmanovićeve obrane

Tijekom predstavljanja igrača najburnije je pljeskom pozdravljen reprezentativni vratar i nova mlada hrvatska sportska zvijezda Dominik Kuzmanović. Izazvao je već tijekom prvog poluvremena novo skandiranje i pljesak krcate našičke dvorane i prava je šteta što NEXE već u prvom poluvremenu raspoloženo izdanje svoga vratara nije bolje iskoristio uvjerljivijim vodstvom od tri razlike koliko je imao na poluvremenu. Krenuo je NEXE u susret sa švedskom momčadi u već uobičajenoj udarnoj sedmorci. Uz Kuzmanovića, s iskusnima Štrlekom i Melićem na krilima, Tomićem na crti, u vanjskoj liniji s Bezjakom na sredini te Moslavcem i Sršenom kojeg je u obrani mijenjao Manci-Mičević. Prikazali su domaći priličnu raznovrsnost u napadu. U 6. minuti Bezjak je donio NEXE-u vodstvo 5:1, tri minute kasnije pogodio je Štrlek iz odbijanca, nakon što je prethodno izvukao se na sredinu i pokušao asistirati Tomiću kojem je švedski vratar Simon Moller obranio čisti šut. Kada je Štrlek pogodio s krila u desetoj minuti za domaće vodstvo 8:3 gostujući trener Michael Apelgren, inače pomoćni trener švedskog izbornika Glenna Solberga zatražio je time-out. Urodilo je to plodom za švedsku momčad. Igrači NEXE-a djelovali su kao da su već pomislili da će ih "voda odnijeti" do pobjede. Smanjili su Šveđani vodstvo NEXE-a na 9:8 pa je u 15. minuti i Branko Tamše zatražio time-out. Došlo je i do promjene u našičkoj momčadi ušli su Gadža, Izraelac Cohen, na lijevo krilo Bakić, a na crtu malo kasnije i Pribetić. Nastavio je Savehof igrati svoju igru u 17. minuti Mittun je sa sredine pogodio za izjednačenje 9:9, a potom su imali napad za vodstvo nakon još jedne obrane također raspoloženog Simona Mollera. Srećom za NEXE gosti su uradili probijanje na crti. Bakić i Pribetić su pogodili uzastopce, Cohen je svoj prvi pogodak postigao nakon celepina s Melićem, a u 22. minuti u listu strijelaca prvi put se upisao i povratnik u Našice Ante Gadža za vodstvo 15:11. I onda je krenuo, Kuzmanović je počeo zaustavljati nemoguće, Iz kontre, s krila, s crte i doista je šteta što ga njegovi suigrači već tada nisu slično popratili u napadu do kraja prvog poluvremena koje je okončano pogotkom Bezjaka za vodstvo NEXE-a 16:13. Do odmora je Kuzmanović več sakupio deset obrana.

Nije se dogodio Prandi

Nisu se uspjeli domaći u nastavku odvojiti premda su ponovno imali nekoliko prilika. Šveđani su zaigrali i sedmog igrača, u obrani su počeli dublje izlaziti na bekove NEXE-a. Činilo se da susret ulazi u mirnije vode nakon trećeg pogotka Manci Mičevića za vodstvo NEXE-a 22:17. Gostujući trener zatražio je time-out. Prije toga vratar Moller obranio je sedmerce Meliću i Marguču, a u 46. minuti i Gadži. Savehof se potpuno primaknuo. Melić je ponovno uzeo loptu za izvođenje sedmerca. Lukavo ovaj put izveo je frk pored Mollerove noge za vodstvo 24:21. Kuzmanović je na sredini igrališta presjekao jednu loptu za pokušaj gostujuće kontre i izazvao nove ovacije gledališta. U trenucima kada je isključen bio Pribetić Savehof je s dva uzastopna pogotka na prazna vrata stigao u 54. minuti na minimalni zaostatak 27:26. Manci-Mičević pogodio je na ulasku u posljednjih pet minuta, dokazavaši kako može kvalitetnu odigrati i napadačku rolu. No, zbog igranja lopte nogomet zaradio je isključenje u završnici susreta. Mladi samo 18-godišnji Mittun postigao je svoj sedmi pogodak za 28:27. Moller je po drugi put obranio sedmerac Meliću da bi minutu i pol prije kraja zabio Sršen za vodstvo NEXE-a 29:27. Uzvraća Spante, a onda velika drama u završnici. Ponovno je dosuđen sedmerac za NEXE i ponovno je loptu uhvatio Melić. I ponovno mu je Moller obranio udarac. Savehof je krenuo po izjednačenje, a 18 sekundi prije kraja njihov trener zatražio je time-out. No, mlada momčad u završnici nije ni zaprijetila Kuzmanoviću. Jedini šut uputio je Mittun nakon isteka vremena. Pokušao je "glumiti Prandija", izvinuo se, ali je loptom pogodio živi zid igrača NEXE-a koji su tako mogli početi još jednom slaviti zajedno sa svojim navijačima. K.Lacković
NEXE  29 16

IK SAVEHOF  28 13

NAŠICE – Dvorana Osnovne škole Kralja Tomislava. Suci: Peter Horvath i Balasz Marton Mađarska.

NEXE: Kuzmanović 15+0, Radovanović, Račić, Bakić 1, Marguč, Sršen 2, Manci-Mičević 4, Velkavrh, Gadža 1, Bezjak 5, Štrlek 2, Moslavac 6, Tomić 2, Cohen 2, Melić 3-1 i Pribetić 1.

IK SAVEHOF: Savinger S. Moller 12+5, Berlin 2, Blanche 1, F. Moller 5, Westby, Wedberg 4, Johansson, Durlanu, Spante 4, Brolin 2, Borisson, Sandberg, Celander 1, Andersson 2-1 i Mittun 7-2.

SEDMERCI: NEXE 5-1, IK Savehof 4-3, ISKLJUČENJA: NEXE 8 minuta Moslavac 2, Pribetić 2+2, Manci-Mičević 2, IK Savehof 4 minute Brolin 2+2.