OSIJEK VRLO SRETNO DOŠAO DO BODA U VARAŽDINU

Bralić u drugoj minuti sudačke nadoknade pogodio za bod
Objavljeno 10. prosinca, 2023.
Osijek nije imao plan kako oplemeniti rano vodstvo, pa se morao spašavati poraza

Nogometaši Osijeka u dramatičnim okolnostima došli su do boda u Varaždinu kojem se teško njegovi navijači mogu radovati.

Bijelo-plavi su rano poveli, ali ostat će tajna zbog čega su nakon toga jednostavno odbili igrati nogomet. Previše je bilo nabijanja, a u tome premalo podrške usamljenom Ramonu Mierezu. Artentinac je odradio svoj posao na terenu koji mu očito odgovara, ali ostatak momčadi nije. Loše je igrao Osijek, zamjene koje je vukao Zekić nisu donijele novu energiju, nego nove probleme, pa se opasno živjelo i preživjelo. No ostat će opor dojam načina na koji je Osijek igrao. Zekić je u najavi rekao "hrabro i pametno". Ni jedno se od toga nije ostvarilo, a osvojeni bod tek je plod slučajnosti i čiste sreće.

Rano poveli pa stali

Osijek je bio življi i poduzetniji na početku susreta, što je brzo uspio materijalizirati. Već u šestoj minuti Lovrić je poslao odličnu dubinsku loptu prema Mierezu koji je prošao kroz obranu Varaždina pa precizno pogodio sam lijevi kut. Radost bijelo-plavih bila je odgođena jer je VAR dugo provjeravao situaciju Miereza priliko prijema lopte, a nakon gotovo tri minute sudac Fran Jović na kraju je pokazao na centar, što je značilo rano vodstvo Osijeka. No to kao da je svezalo noge Osječanima umjesto da ih opusti. Umjesto iskorištavanja tog šoka za domaćine Osijek se povukao, prepustio im inicijativu te im pružio mogućnost oporavka od tog nokdauna u koji ih bacio. Malo-pomalo domaćini su preuzeli konce igre u svoje ruke. Istina, dugo je Malenica bio posve besposlen, ali iritiralo je što Osijek nije ni pokušao učiniti nešto kroz kombinatoriku već se oslonio na dugačke lopte koje su uglavnom tražile usamljenog Miereza u napadu. Bilo je nekih pokušaja poput Lovrićeva koji je završio visoko preko vrata, ali generalno Osijek nije nakon vodstva pokazao previše napadačke ambicije. Zadovoljili su se bijelo-plavi tom minimalnom prednošću, a ona se pokazala varljivom jer domaćin je do poluvremena uspio doći do izjednačenja praktično ni iz čega. U 37. minuti Duarte je prekršajem zaustavio Pilja na 18-19 metara od vrata. Slobodan udarac izveo je Mitrovski, lopta je nedvojbeno pogodila Lovrića u ruku, ali je Jović u prvi mah pokazao na udarac iz kuta. No javila se VAR soba, Jović je otišao pogledati tu situaciju, pa se predomislio i pokazao na bijelu točku. Dvojbena je bila situacija i ostaje pitanje je li Lovrić proširio obujam tijela rukama ili ga je štitio. No Postonjski je ubrzo izveo kazneni udarac iz kojeg je prevario Malenicu, te donio izjednačenje iz prvog i jedinog udarca Varaždina prema vratima u prvih 45 minuta. Osijek si je za to sam bio kriv jer je igrao igru "tko nabije, taj dobije", a taj način rijetko donese dobre stvari. Osim toga, Osječani su opet djelovali nekako šlampavo i nespretno u duelima, a često su i kasnili na ničije lopte, pa su zbog toga izgubili bitku na sredini terena, a time i mogućnost prave kontrole utakmice. U biti, bez obzira na to što nije bio u rezultatskom zaostatku, Osijek je pomalo razočarao idejom i načinom igre u tih prvih 45 minuta.

Dramatično izjednačenje

I zato je trener Zoran Zekić na poluvremenu opet morao posegnuti za dvije zamjene. Mijenjao je indisponiranog Bukvića te Drambajeva, a ušli su Gržan i Omerović, a isto je učinio trener domaćih Nikola Šafarić, koji je u igru poslao svog prvog strijelca Brodića te Boršića. I dugo se igralo bez nekih uzbuđenja, a onda je Osijek počeo neshvatljivo griješiti u čistim situacijama. U 65. minuti Duarte je spašavao u posljednji trenutak ispred Brodića, a tri minute kasnije Brlek je izgubio čistu loptu na sredini terena iz koje je sijevnula kontra u kojoj je Šego proigrao Brodića, koji se našao sam pred Malenicom, ali je vratar Osijeka odličnom intervencijom spriječio vodstvo domaćina. No samo minutu kasnije ni vratar bijelo-plavih više nije mogao popraviti niz pogrešaka koji se dogodio ispred njega. Prvo je Guedes naivno ispao u duelu sa Šegom, Duarte nije mogao presjeći dodavanje, već ga je samo dodirnuo, Brodić je propustio loptu na koju je iz drugog plana uletio Pilj, zaobišao Malenicu, pa pogodio praznu mrežu za potpuni preokret Varaždina. I opet stara priča kada je Osijek u pitanju "tko će kome, nego svoj svome". Pilj nije slavio pogodak, ali slaba je to utjeha za Osječane bila. Nakon toga Osijek više nije imao što čekati. Zekić je u napad prebacio i stopera Bralića, uzeo konačni rizik, a napokon je njegova momčad bar pokušavala kombinirati. Bilo je uzbuđenja pred Zelenikom, ali na većim iskušenjima bio je njegov kolega na drugoj strani. U 82. minuti Malenica je s dvije sjajne intervencije spriječio Varaždince u osiguravanju pobjede. Zaustavio je u istoj akciji dva pokušaja Mitrevskog te svojim suigračima dao priliku za izbjegavanje poraza. I oni su je iskoristili u drugoj minuti sudačke nadoknade kada je Bralić ubačaj Lovrića pretvorio u dramatično izjednačenje. No ni tu nije bio kraj uzbuđenjima jer je nadoknada trajala šest minuta. Prvo je Osijek tražio kazneni udarac jer je Mierez pao u duelu s Nekićem, ali povlačenje je bilo obostrano, pa Joviću nije palo na pamet tu situaciju okarakterizirati prekršajem, a u četvrtoj inuti sudačke nadkonade Malenica se prometnuo u junaka utakmice jer je upravo čudesno obranio udarac koji je glavom uputio Nekić nakon ubačaja Postonjskog.

Na kraju svakome po bod, ishod kojim ni jedan od suparnika neće biti zadovoljan jer nisu prekinuli svoje serije bez pobjede.

Dalibor Keler

Standings provided by Sofascore
VARAŽDIN - Stadion Varteks. Vrijeme prohladno, teren sklizak, težak za igru. Gledatelja: Sudac: Fran Jović (Zagreb) - 6,5. Strijelci: 0:1 Mierez (6), 1:1 Postonjski (38-11m), 2:1 Pilj (69), 2:2 Bralić (90+3). Žuti kartoni: Zelenika (Varaždin), Caktaš, Duarte (Osijek). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: MARKO MALENICA (OSIJEK)

VARAŽDIN

2 (1)

Zelenika 6, Vukčević 6,5, Jelenić 6, Škaričić 6, Bručić 6 (od 46. Boršić 6), Postonjski 7, Pilj 7,5 (od 90. Mištrafović -), Belcar 5,5 (od 46. Brodić 6,5), Mitrovski 6,5 (od 83. Nekić -), Drožđek 6 (od 64. Marina 6), Šego 6.

OSIJEK

2 (1)

Malenica 7,5, Renan Guedes 5,5 (od 77. Matković -), Duarte 6, Bralić 6,5, Drambajev 5,5 (od 46. Omerović 6), Nejašmić 6 (od 61. Jugović 6), Prekodravac 6, Bukvić 5,5 (od 46. Gržan 6), Caktaš 5,5 (od 61. Brlek 5,5), Lovrić 6,5, Mierez 7.

0:1

Lovrić je poslao dugu loptu za Miereza koji je ušao u kazneni prostor, prevario dvojicu čuvara, pa preciznim udarem s 13-14 metara pogodio lijevi kut