NA DANAŠNJI DAN PRIJE TOČNO GODINU DANA

Marquinhos pogodio u vratnicu, a cijela Hrvatska pala u delirij!
Objavljeno 9. prosinca, 2023.
Brazilci su u Katar došli po naslov prvaka svijeta, ali naletjeli su na Hrvatsku i kući se vratili uplakani

Marguinhos! Marquinhos je promašio, idemo u polufinale. Izgovorio je na današnji dan prije točno godinu dana negdje oko 18.30 prema hrvatskom vremenu komentator HRT-a Marko Šapit. Na travnjaku Education City stadiona u Dohi uslijedila je jurnjava za Dominikom Livakovićem, a po Hrvatskoj jurnjava prema trgovima, ulicama.

Brazilske suze

Gradovi i sela su nam već bili okićeni božićnim ukrasima. Kao i sada, bio je adventski ugođaj i baš kao i danas, ulice po mnogim hrvatskim gradovima zabijelio je snijeg. Utakmice Svjetskog nogometnog prvenstva umjesto u ljetnim mjesecima uz hladno pivo pratili smo uz kuhano vino. Bila je to prva svjetska nogometna smotra odigrana kalendarski u kasnu jesen, a unatoč tome što je Hrvatska pobjedom nad Marokom u susretu za treće mjesto treći put osvojila medalju na SP-u, ipak ćemo s prošlogodišnjeg Mundijala u Kataru najviša pamtiti taj 9. prosinca. Dan kada je pao veliki Brazil. Najveća svjetska nogometna sila koja je u pustinju samouvjereno i pomalo bahato došla po pokal pobjednika, a kući se vratila u suzama.

Pribojavali smo se da nam Brazilci neće na Education City stadionu održati edukaciju iz nogometa. Sjećam se i danas suprugina pogleda kada sam pomalo "coprao" pitanjem "a što ako opet budu penali". Pogled u stilu "što ti pričaš, pa to je Brazil". Koji je započeo Svjetsko prvenstvo pobjedom nad Srbijom 2:0 u utakmici u kojoj su susjedi čak dobro i prošli. Po sistemu samo da smo bolji od njih potpisali bi neki u četvrtfinalu čak i manje izraženi poraz od Brazilaca. Oni su do susreta s Hrvatskom svladali minimalno Švicarsku, a dopustili su si luksuz poraza od Kameruna u posljednjem kolu skupine. Do susreta s Hrvatskom stigli su svojom najuvjerljivijom pobjedom na SP-u nad Južnom Korejom od 4:1. Hrvatska je prethodno u skupini odigrala dvije utakmice bez pogodaka s Marokom i Belgijom te svladala Kanadu s 4:1. Realno, u drugi krug ušli smo i zbog dekoncentracije belgijskog napadača Romela Lukakua, ali i sjajnim intervencijama Joška Gvardiola, koji si je tada priskrbio titulu najpoželjnijeg hrvatskog neženje, a na svjetskom nogometnom tržištu najpoželjnijeg stopera. U osmini finala u Kataru nastavili smo niz iz Rusije. Svladali smo Japan nakon jedanaesteraca, nakon 120 minuta bilo je 1:1. Umjesto Danijela Subašića dobili smo novog junaka i majstora penala Dominika Livakovića.

Dan za pamćenje

Bio je Livi i jedan od junaka susreta s Brazilom. Imali smo ih više. Jer nakon prvog poluvremena bilo je jasno da se ipak Brazil na Svjetskom prvenstvu namjerio na najtvrđeg suparnika. Bilo je to potpuno ravnopravno prvo poluvrijeme u kojem je naš vezni red, kojem znamo tepati "najbolji na svijetu", potpuno iskontrolirao odnose snaga. Utakmicu života odigrao je Josip Juranović. Legenda kaže da je poslije utakmice iz džepa izvadio ključeve, mobitel i Viniciusa juniora, novu nadolazeću brazilsku zvijezdu koji je već tada imao privilegij trenirati s najboljim veznim igračem današnjice - Lukom Modrićem. U nastavku je ipak svoj doprinos dao Livaković, dokazavši stoti put kako nije vratar koji zna samo braniti penale. Spašavao je nakon udaraca Neymara, Viniciusa, Paquete, čak je morao jednom intervenirati kada mu je "zaprijetio" Gvardiol. Izdržali smo 90 minuta bez pogodaka protiv Brazila, ali nismo izdržali do kraja prvog produžetka. Na njegovu isteku - pad koncentracije, Neymar se prošetao našom obranom i zabio za vodstvo. Uveo je uoči drugog produžetka Zlatko Dalić u igru Mislava Oršiča, prije toga još tijekom regularnog dijela igre Nikolu Vlašića i Brunu Petkovića. Pokazat će se svi oni bili su pravi jokeri s klupe. Jer u 117. minuti Vlašić je na sredini terena povukao kontru, dodao na lijevom krilu do Oršića, a on u sredini pronašao svoga tada suigrača iz Dinama Petkovića, koji uz pomoć Marguinhosa pogađa za 1:1. Potrčali su svi igrači i oni s klupe prema Petkoviću, Vida ga je naskočio, kao Mandžukića četiri godine prije, a jedino je još nedostajao Yuri Cortez da i ovaj trenutak zauvijek ovjekovječi. Nije bilo još ništa gotovo. Opet se išlo u lutriju penala. Vlašić je kao i u osmini finala protiv Japana prvi namjestio loptu i pogodio. Rodrygu, još jednom mladom Modrićevu suigraču, Livaković je obranio udarac. Za Brazilce su pogađali Casemiro i Pedro, kod nas sigurni su bili Majer, Modrić i Oršić. I onda je loptu na bijelu točku namjestio Marguinhos. I ostalo je povijest... Pogađa stativu i donosi nam još jedan trenutak u kojem ćemo točno znati gdje smo bili i što smo radili kada je lopta udarila u vratnicu. Sjećat ćemo se toga ne samo godinu dana poslije nego dok smo živi. Ponovilo se!

Krešimir Lacković
KRALJEVI DRAME
Hrvatski nogometaši u Rusiji 2018. nakon dramatičnih završnica, lutrija penala i produžetaka stigli su do finala SP-a, a u tom stilu nastavili i u Kataru 2022. U nokaut-fazi na penale su dobili Japance, zatim i Brazilce. U Rusiji smo imali junaka Subašića, u Kataru Livakovića. Hrvatsku je pratila sreća, ali velika ostvarenja nisu samo plod puke sreće. Hrvatska je majstor drama, kad je bilo najteže, bila je najbolja i najhrabrija. I za to je nagrađena