DERBI BEZ POBJEDNIKA I POGODAKA NA OPUS ARENI

Bijelo-plavi nastavili niz bez prvenstvene pobjede
Objavljeno 2. prosinca, 2023.
Osijek je bio bolji u prvom dijelu susreta, a u nastavku ga je od poraza spasio vratar Marko Malenica

Niz nogometaša Osijeka bez pobjede produžio se na pet utakmica nakon borbenog remija u derbiju protiv Rijeke. Bio je to susret s dva različita poluvremena. Osijek je bio bolji u prvom, a Rijeka u drugom dijelu susreta, ali nijedna momčad nije iskoristila svoje prilike. I jedni i drugi imali su po jedan čisti zapucani "zicer", a nakon svega prikazanog remi je najpravdeniji ishod. Osijek je prilično popustio u drugom dijelu, a pokrenuti ga nisu mogle ni brojne zamjene koje je povlačio Zekić. Previše je neforsiranih pogrešaka bilo u igri bijelo-plavih, ali one su ostale nekažnjene zahvaljujući sigurnom Marku Malenici na vratima. Rijeka je, pak, svoj niz pozitivnih rezultata produžila na 11 susreta.

Obostrano otvoreno

Trener Osijeka Zoran Zekić iznenadio je izborom momčadi u koju je od prve minute postavio mladog Marina Prekodravca. Prvo poluvrijeme proteklo je u obostrano otvorenoj igri, a u takvim okolnostima svaki od suparnika imao je svoja razdoblja u kojima je kontrolirao igru. Utakmica je zanimljiva, a za potpuno zadovoljstvo nedostajali su pogoci. Moglo ih je biti jer su jedni i drugi imali svoje prilike koje su ostale neiskorištene.

Osijek je bolje počeo, ali prvi udarac uputila je Rijeka u petoj minuti preko Pašalića koji je u svom karakterističnom stilu prošao po desnoj strani, pa ušao u sredinu, pa pucao s 15-ak metara izravno u Malenicu. Pet minuta kasnije istu smo scenu vidjeli na drugoj strani kada je Pušić pokušao iskosa s 14-15 metara, a ishod je bio isti, udarac je završio u Labrovićevom naručju. Osijek je nakon toga u dvije minute imao dvije dobre situacije koje su se mogle bolje završiti. Prvo je Mierez vukao loptu kroz sredinu, a kad je došao na rub kaznenog prostora umjesto udarca odlučio se za dodavenje Bukviću koji je bio u težoj situaciji pa je prilika propala, a u 17. minuti lijepu su akciju odigrali Osijekovi poletarci Prekodravac i Bukvić, a udarac ovog potonjeg otišao je visoko preko vrata.

Nakon te uvodne dominacije Osijeka gosti su preuzeli konce igre u svoje ruke, pa je u 20. minuti bilo gusto pred Malenicom kada se Fruk spretno probio po lijevoj strani, prevario dva suparnika, pa pucao nisko pored lijeve vratnice. Rijeka je u tom razdoblju uspjela primiriti utakmicu, a Osječani kao da su malo punili baterije za novi juriš koji je uslijedio u posljednjih desetak minuta prvog dijela. U 33. minuti Drambajev je odličnom loptom pronašao Prekodravca u kaznenom prostoru, ali mladi Osijekov veznjak umjesto udarca pokušao je pronaći Miereza ali nije to učinio precizno. Najbolja prilika prvog poluvremena stigla je u 38. minuti nakon što je Bukvić odlično ubacio pred vrata Rijeke, gdje posve sam i zaboravljen ostao Bralić na osam-devet metara, ali Osijekov stoper nije dobro zahvatio loptu glavom pa je ona otišla pored vrata.

Osijek je dobro kombinirao u tih prvih 45 minuta, no ostao je dojam kako je previše komplicirao u završnici akcija. Trebalo je više šutirati posebno jer je teren bio još brži i klizak zbog kiše koja ga je natapala. No, na koncu na odmor se otišlo bez pogodaka iako sama igra nije razočarala.

Malenica spašavao

Prvi put otkako se vratio na klupu Osijeka Zoran Zekić nije imao razloga na poluvremenu obaviti promjene u momčadi što samo govori kako je bio zadovoljan onim što je njegova momčad prikazala u prvih 45 minuta bez obzira što nije uspjela steći rezultatsku prednost. Međutim, nakon samo pet minuta u nastavku Zekiće je ipak bio primoran povući potez. Naime, ozlijedio se Ivan Fiolić i to u čudnoj situaciji kada je presjekao loptu na 30-ak metara od Rijekinih vrata, ali je naletio na Miereza zbog čega je morao napustiti igru, a zamijenio ga je Brlek.

Osijek je nakon toga zapao u probleme jer je počeo previše griješiti. Prvo je iz svog auta poklonio loptu Rijeci, Pašalić se sjurio prema vratima pucao s 20-ak metara, a Malenica je taj udarac skrenuo u korner. Nakon toga su griješili Brlek i Bralić u čistim situacijama, ali Osječani su nekako uspjeli preživjeti tu mini-krizu na početku drugog dijela susreta. Osijek nikako nije uspjevao uhvatiti ritam iz prvog dijela, pa je Zekić opet posegnuo za ljudima s klupe. Ušli su Caktaš i Matković, a izašli Bukvić i Prekodravac. Nastavile su se i neforsirane pogreške Osijeka, pa je u 73. minuti Duarte poklonio loptu Fruku, razvila se brza akcija u kojoj je Pašalića izbio sam pred Malenicu, ali vratar Osijeka odličnom intervencijom spriječio je vodstvo gostiju. Rijeka je opasna bila i nekoliko trenutaka kasnije kada je glavom pucao Mitrović, ali taj je udarac bio lak plijen za vratara Osijeka.

U biti, drugo poluvrijeme bilo je prilično rastrgano, a i kiša je već ozbiljno natopila teren pa je lopta puno vremena provodila ui zraku, a oba su trenera u tim trenucima vukli poteze koji su sugerirali kako su zadovoljni "vrapcem u ruci" točnije jednim bodom koji su imali. Tako je na koncu i završilo bez pobjednika i pogodaka. D.Keler

Obilježen Dan Grada

Svečano je bilo u uvodu utakmice koja se igrala na Dan Grada Osijeka. Mladi glazbenik Martin Delić na Bisernici je odsvirao i otpjevao pjesmu Moj Osijek, a direktor NK Osijek Vladimir Čohar predao je sliku gradonačeniku Ivanu Radiću čime je osječki klub čestitao Dan Grada. Na istočnoj tribini iz istog razloga pojavila se velika zastava s natpisom "Osijek - Nepokoreni grad".

OSIJEK - Opus Arena. Vrijeme kišovito. Teren odličan. Gledatelja: 7425. Sudac: Mateo Erceg (Benkovac) - 6. Strijelci: Žuti kartoni: Bralić, Mierez (Osijek), Smolčić, Pašalić, Janković, Dilaver, Obregon (Rijeka). Crveni kartoni: -

IGRAČ UTAKMICE: MARKO MALENICA (OSIJEK)