ČUDA SU IPAK MOGUĆA

Noćna mora Đakova, kraj Uljare se slavilo
Objavljeno 27. studenog, 2023.
Posljednje ovogodišnje kolo Treće NL Istok ponudilo je pravu dramu i iznenađenje te (ne)očekivanog jesenskog prvaka

U ovakav rasplet prvog dijela prvenstva Treće nogometne lige Istok nitko nije vjerovao, pa ni jesenski prvak Čepin, koji je Svačić dočekao s porukom: Pokušat ćemo ih pobijediti i zadržati drugo mjesto na tablici. Čepin je uspio u svom naumu, pokraj Uljare je svladao goste iz Starog Slatnika s 2:0, ali Valpovka je napravila čudo na gostovanju kod Đakovo Croatije i pobjedom od 6:1 promovirala Čepinčane u jesenske prvake.

Posljednju dionicu jesenskog dijela prvenstva Treće NL Istok najavili smo riječima: Prvoplasirani Đakovčani će, ako se ne dogodi neko čudo, prezimiti na vrhu poretka, čak i ako izgube, drugi Čepin trenutačno ima "minus tri" boda, ali i mnogo slabiju gol-razliku". I dogodilo se čudo. Veliko i teško ponovljivo u izvedbi Valpovke.

Valpovačka simfonija

Na đakovačkom Pazarištu sve je bilo spremno za proslavu naslova prvaka jeseni na trećeligaškom istoku. Đakovo Croatia prvi dio prvenstva igrala je jako dobro, najefikasnija je momčad lige, suparnici nikad nisu znali s koje im strane prijeti opasnost, a kad bi shvatili, već je bilo prekasno, jer su bili potučeni. U tom raspoloženju Đakovčani su dočekali Valpovku, momčad iz sredine tablice, koja ima dobar sastav i igra jako dobar nogomet, mnogi se slažu najljepši i najatraktivniji u ligi, ali je mana što ima i velike oscilacije iz utakmice u utakmicu. Đakovčani su u posljednjem jesenskom kolu branili tri boda prednosti i "plus 6" u gol-razlici ispred drugog Čepina. Nitko nije sumnjao da će to obraniti, ali Valpovčani su došli s visokim gardom, hrabro se upustili u nadigravanje s favoriziranim domaćinom i to "naplatili" sa senzacijom od 1:6. Domaćini su u blatu Pazarišta ostali tužni, razočarani i potučeni do nogu. No sami su si krivi, u utakmici u kojoj su morali biti pravi pružili su najlošiju igru i jesenski naslov preusmjerili u Čepin. Valpovka je krenula žestoko od prve minute, domaćin se još nije ni zagrijao, a već je gubio. Dino Paulić je u 8. minuti zabio za 0:1, ali bila je to tek najava fantastičnog prvog poluvremena gostujuće momčadi. U 32. Matej Jelić je pogodio za 0:2, a onda opet Paulić za 0:3. Dezorijentirani domaćin je na poluvrijeme otišao s minusom od četiri pogotka, jer je u 45. zabio i Karlo Begović. Gosti su u drugom poluvremenu nastavili gaziti, Škorić je povisio na 0:5, a u 70. je Mesić zabio gol za domaćine. Ipak, Valpovka je do kraja još jednom poentirala (Žaja) i ubila nadu domaćina da će prezimiti na vrhu poretka.

Netko se šali s nama

Čepinčani su kraj utakmice sa Svačićem dočekali u slavljeničkom raspoloženju, dobili su derbi s 2:0, prvi pogodak je zabio Zvonimir Tulumović, a potom se u strijelce upisao stoper Salvatore Bilobrk, koji je dokaz kako dobar stoper može biti i ubojit strijelac. Bilobrku je to bio šesti pogodak ove polusezone, na toj brojci mu zavide mnogi napadači u ligi. Čepin je slavio svoju pobjedu, a kad je stigla vijest o potopu Đakovčana, zeleni su u prvi mah mislili da ih netko zaj..... Jednostavno, nisu vjerovali da je takvo što moguće. No rapsodija Valpovke i potop Đakovčana doista su se dogodili, pa je slavlje pokraj Uljare dignuto na viši nivo, jer momčad Josipa Milardovća - Cige neočekivano je postala jesenski prvak Treće NL Istok.

Bilo je u posljednjem jesenskom kolu još zanimljivih rezultata, posebice onaj u Požegi, gdje je Slavonija pobijedila Bedem s 4:3, ali svi su ostali u sjeni onog što se događalo u Đakovu.

Ivana Liović

Standings provided by Sofascore
Rezultati 15. kola
Đakovo Croatia - Valpovka (Valpovo) 1:6, Čepin - Svačić (Stari Slatnik) 2:0, Sloga (Nova Gradiška) - Oriolik (Oriovac) 0:2, Slavonija (Požega) - Bedem (Ivankovo) 4:3, Tomislav (Cerna) - NAŠK (Našice) 2:2, Kutjevo - Slavija (Pleternica) 1:2, Tomislav (Donji Andrijevci) - Borac (Kneževi Vinogradi) 3:1 i Graničar (Županja) - Vuteks Sloga (Vukovar) 1:1.