DVOJAKI OSJEĆAJI: IGRA DOBRA, A IPAK UPISAN PORAZ

Zekić: Neću sad kukati nad situacijom, jer momčad se počela mrdati nabolje
Objavljeno 27. studenog, 2023.
Osijek se u Maksmiru predstavio u dobrom svjetlu. Bio je hrabar, odlučan, ali nažalost i - neprecizan

S tugom, ali i ponosom nogometaši Osijeka vratili su se s gostovanja kod Dinama. Bijelo-plavi su bili nadomak osvajanja jednog boda, ali im se još jednom ponovila priča koja ih prati kroz cijelu ovu sezonu.

Nekoliko puta su već bili prokleto blizu, a ostali bez ičega. U Maksimiru su do 90. minute imali 1:1, igrali su vrlo dobro, bez respekta prema Dinamu, ali na kraju nisu uspjeli izdržati tih 20-ak minuta nakon što su izjednačili. Vidović je zabio u 90. minuti pobjedonosni pogodak za Dinamo, a Osijek se ni nakon toga nije predao jer je Caktaš u petoj minuti nadoknade mogao izjednačiti, ali nije bio precizan.

Promašaji

Ostat će žal za propuštenim, iako treba priznati kako su domaćini također imali svojih prilika. No teško je očekivati kada igraš na Maksimiru da ćeš ostaviti Dinamo na suhom kada su u pitanju prilike za pogotke. Osijek je u toj utakmici pronašao balans između obrane i napada, stvorio je nekoliko dobrih prilika, ali što Zagorac, a što nepreciznost ostavili su bijelo-plave na samo jednoj egzekuciji. No nisu gosti iz Slavonije razočarali. Stav je bio dobar, Osijek je izgledao onako kako bi trebao, tražio je igru, nije se zavukao u "mišju rupu", a uz samo malo više sreće mogla je ta hrabrost biti nagrađena i nekakvim plijenom.

- Odigrali smo dobru utakmicu, prije svega puno hrabriju negoli dosad. Stvorili smo dosta prilika, samo u prvom poluvremenu smo imali tri čiste šanse, na poluvremenu smo se dogovorili što ćemo i kako ćemo zaigrati u nastavku. Rekao sam dečkima ako izjednačimo, da ćemo krenuti po pobjedu. Osim izjednačenja u nastavku smo imali još dvije-tri situacije jedan na jedan, iz kojih na kraju nismo ni uputili udarac, a duboko u sudačkoj nadoknadi Caktaš je imao udarac s 15 metara koji je otišao pokraj vrata. Dinamo je takav udarac zabio, a mi nismo, i to je učinilo razliku. Drugi smo pogodak primili pomalo naivno jer bilo nas je dovoljno u kaznenom prostoru, ali splet okolnosti je utjecao na drugačiji razvoj te akcije. Osim nekih sitnih taktičkih stvari momčadi nemam što zamjeriti. Bili smo dobri, možda je nedostajalo malo više mirnoće i svakako preciznosti, ali način na koji smo se postavili daje nadu za utakmice koje dolaze - rekao je Zoran Zekić, trener nogometaša Osijeka.

Osijek posljednjih godina na Maksimiru nije igrao tako hrabro, a kamoli da je stvorio toliki broj prilika kao ove subotnje večeri. No sve to mu nije bilo dovoljno za izbjegavanje poraza. Opet su bijelo-plave koštale mlake reakcije u duelima kod oba pogotka. U tom segmentu Osijek ima problema od početka sezone, a sve što Osječanima treba jest odlučniji ulazak na igrača s loptom. Osijek je bio sudionik tog derbija, a ne samo nijemi promatrač, i to je nešto što svakako može veseliti.

Mladi lavovi

Način na koji je Osijek postigao izjednačujući pogodak je ono što mu inače nedostaje. Brze okomite lopte na koje će ulijetati brzanci. Osijek nema previše igrača tog tipa, pa je Zekić prilike počeo pružati mladim lavovima. Anton Matković je zabio svoj prvijenac u HNL-u, Zekić je "u vatru" bez razmišljanja gurnuo još jednog juniora Marina Prekodravca. I to su također dobre vijesti jer Osijek vapi za novim, svježim imenima, a posebno je važno ako će to biti igrači iz Škole nogometa.

- Raduje me energija koju nam donose ti mladi igrači kada uđu na teren. Međutim, još više bi me radovalo kada bih takve stvari dobio od naših nositelja igre. Nekoliko sam puta već ponovio kako mladi igrači ne bi trebali biti ti koji vade kestenje. No na kraju nije bitno kako se zoveš ili koliko godina imaš, već koliko dobro igraš - zaključio je trener bijelo-plavih, pa dodao:

- Neću kukati nad situacijom, jer momčad se počela mrdati, pa vjerujem kako ćemo u preostala tri nastupa ove jeseni imati isti ovakav hrabar gard. Nema predaje, borit ćemo se do kraja i pokušati popraviti svoj status.

Malo-pomalo vidljivo je kako Zekić mijenja lice bijelo-plavih. Osijek ne smije izgledati plašljivo i dekadentno, a u Maksimiru to nije bio. Jasno, poraze nikada ne treba slaviti, ali ovaj definitivno može ući u kategoriju onih za koje se kaže da su donijeli dosta toga dobrog. Prije svega te mlade snage, ali i solidne predstave Miereza, Nejašmića, Bralića, Duartea. Problema je bilo na bočnim pozicijama, što već odavno znamo. Zekić je prvi put, otkako se vratio, od prve minute u prvenstvenom susretu priliku dao Kristijanu Lovriću. Vadio ga je već na poluvremenu, pa se može zaključiti kako ga Lovrić nije baš oduševio. No ne treba sad očekivati da će Matković biti rješenje. Znate kako to ide s mladim igračima. S njima treba biti strpljiv i nastaviti ih polako uvoditi u seniorski nogomet. Nažalost, strpljenja danas ima najmanje. Žudi se za novim imenima, a u toj histeriji jako puno mladih igrača jednostavno izgori. Osijek sad nakon dužeg vremena opet promovira vlastite igrače, što je odlična vijest, ali uvijek će ostati lebdjeti to pitanje strpljenja. Prije svega kod igrača, jer Zekić je već ranije pokazao kako ima osjećaj i znanje koji su potrebni za razvoj mladih snaga.

Ova sezona, zasad, ne ispunjava želje navijača bijelo-plavih, ali ako se nastavi kretati u smjeru koji smo vidjeli na Maksimiru, tko zna kakva nam uzbuđenja tek predstoje...

Dalibor Keler

Standings provided by Sofascore
ZAGREB - Stadion u Maksimiru. Vrijeme hladno. Teren odličan. Gledatelja: 5402. Sudac: Duje Strukan (Split) - 7. Strijelci: 1:0 Bulat (24), 1:1 Matković (74), 2:1 Vidović (90). Žuti kartoni: Gržan Drambajev, Lovrić, Brlek (Osijek)

IGRAČ UTAKMICE: MARKO BULAT (DINAMO)