Objavljeno 9. rujna, 2023.
Zaslon dijagonale 6,67 inča je AMOLED tipa, uz rezoluciju od FHD+ sa 120Hz stopom osvježavanja te tankim okvirima
Autora ovih redaka, s obzirom na gotovo dva desetljeća u tech novinarstvu, svatko tko zna i ne zna često upita za poneki savjet. Nemali broj upita uglavnom se odnosi na pametne telefone, a pitanje je gotovo uvijek isto: što kupiti za skroman budžet. Moj novi favorit u toj kategoriji je novi Honor Magic5 Lite, koji sam upravo testirao.
Privlačan izgled
Honor Magic5 Lite svojim izgledom osvojit će sve. Blago zakrivljena staklena prednjica prema desnom i lijevom bridu povezana je tankim metalnim obručem s plastičnim stražnjim dijelom. Iako je izrađena od plastike, stražnja strana uvjerljivo izgleda izrađena kao od stakla. Pod prstima ostavlja fin osjećaj zahvaljujući mat-finišu, popu brušenog stakla. Iznenađujuća je kvaliteta izrade koja je na razini premium flagship modela koji Honor Magic5 Lite cjenovno nadmašuju za gotovo pet puta veći iznos. Postava je uobičajena, pa su tako na desnom boku osnovne tipke, na dnu USB-C ulaz, a na poleđini kamere smještene unutar svojevrsnog prstena. Prednost plastične poleđine ovog telefona očituje se i u laganoj masi. Iako bismo očekivali znatno teži uređaj, Honor Magic5 Lite neočekivano je lagan, a to nam se itekako sviđa. Minus cijeloj ovoj priči ide samo zbog toga što u pakiranju nema i punjača. Nepopularan trend koji su nametnuli telefoni iz premium segmenta, ponajprije Apple, a potom i drugi, nažalost ulazi pomalo i među telefone srednjeg razreda. No, ipak, s obzirom na povoljnu cijenu, ovaj nedostatak punjača lako je preživjeti.
Uključivanjem telefona nastavlja se oduševljenje ovim telefonom. Naime, zaslon dijagonale 6,67 inča je AMOLED tipa, a uz rezoluciju od FHD+ sa 120Hz stopom osvježavanja te tankim okvirima itekako nas je osvojio kvalitetom prikaza i općim dojmom. Baš kao i kod izgleda, ovaj zaslon nikako ne bismo svrstali među telefone srednjeg cjenovnog razreda. Podržan je i AlwaysON prikaz s dosta opcija prilagodbe, što je svakako dodatan plus. Ispod vanjštine Magic5 Lite se oslanja na Snapdragon 695 uparen sa 6 GB RAM-a i 128 GB podatkovne memorije. Ovakva postava čini rad i obavljanje svakodnevnih zadaća glatkim i bez muke za telefon. Usuđujemo se reći kako će gotovo svi prosječni korisnici biti više nego zadovoljni onim što Magic5 Lite pruža. Nakon zaslona i hardverske podrške, dobra priča nastavlja se i kod ugrađenih kamera. Straga su 64 MP glavna, 5 MP ultraširoka i 2 MP makrokamera. Snimljene fotografije, bez obzira na to koju kameru koristili, bit će više no dobre, posebice u uvjetima dobrog osvjetljenja. Video je ograničen na 1080p pri 30fps-a i kao takav izgleda zadovoljavajuće. S prednje strane u rupici na zaslonu nalazi se 6 MP kamera kojom se snimaju više no dobri slefiji, pa i portreti sa zamućenom pozadinom.
...i cijena
Honor Magic5 Lite isporučuje se s Androidom 12 i Magic UI 6.1 sučeljem preko njega. Sučelje je dobro poznato još od vremena kada su Honor i Huawei bili pod istim krovom, a nudi hrpu mogućnosti prilagodbe, kao i privlačan izgled. Priču o Honor Magic5 Lite završavamo odličnom autonomijom za koju Honor tvrdi da može ići do tri dana. Možemo potvrditi ovu tezu uz uobičajeno korištenje telefona, a čak i uz intenzivno računajte na dva dana autonomije. Osim baterije kapaciteta 5.100 mAh, za ovakve rezultate zaslužna je i odlična optimizacija. I sam šećer na kraju – cijena. Spremni? Na ovakav opis i dojmove koje nam je ostavio Honor Magic5 Lite malo tko bi dao cijenu od samo 369 eura, a može se pronaći i po nižoj od ove preporučene. Stoga, kao što smo u uvodu spomenuli, s obzirom na sve što nudi i privlačnu cijenu, teško je nekome ne preporučiti Magic5 Lite. Na pitanje koji telefon kupiti za malo novca, naša nova preporuka je tu.
Marin Režić