FRANCUSKA BEZ KRIVOG KORAKA

Nizozemci pucali 51 put prema suparničkom golu
Objavljeno 28. ožujka, 2023.
Nogometaši Francuske, aktualni svjetski doprvaci, upisali su u drugom nastupu i drugu pobjedu u kvalifikacijskoj skupini B za odlazak na Europsko prvenstvo iduće godine u Njemačkoj. Nakon domaćih 4:0 protiv Nizozemske, ovaj put je Francuska slavila u Dublinu protiv Irske sa 1:0. Čvrsti Irci su odolijevali do 50. minute. Dotad su zaustavili Mbappea, Griezmanna, Girouda i ostale francuske zvijezde, ali tada ih je matirao Benjamin Pavard. Iskusno su Francuzi smirili utakmicu u drugom poluvremenu i na uvijek teškom gostovanju ugrabili važna tri boda iako su u 90. minuti mogli ostati bez njih. Collins je dobro pucao glavom, ali je sjajno reagirao francuski vratar Maignan. Nakon teškog poraza od Francuske Nizozemska je iskoristila idealnu utakmicu za premijernu kvalifikacijsku pobjedu. U Rotterdamu su Nizozemci dočekali Gibraltar, te su suparnici Hrvatske u polufinalu Lige nacija slavili sa 3:0. Strijelci su bili Depay u 23. i Ake dva puta, u 50. i 82. minuti. Nizozemska je imala čak 51 udarac prema suparničkim vratima, a od toga 12 u okvir vrata. S druge strane, Gibraltar nije zaprijetio ni jednom.

U skupini E Češka je gostovala u Kišinjevu kod Moldavije, prilično osokoljena startnom domaćom pobjedom protiv Poljske od 3:1. No ovaj put je Češka napadački zakazala, te nije uspjela probiti domaću obranu za svih 90 minuta, ogled je završio bez golova. Poljska i njezin novi izbornik Fernando Santos uspjeli su se oporaviti od poraza kod Češke. Na domaćem terenu u Varšavi Poljaci nisu briljirali, ali su pobijedili Albaniju sa 1:0. Jedini pogodak postigao je Swiderski krajem prvog dijela. U skupini F švedski su nogometaši imali loš ulaz u kvalifikacije jer su poraženi na domaćem terenu od Belgije sa 0:3, u drugom domaćem nastupu Šveđani su ispravili startnu pogrešku i svladali su Azerbajdžan 5:0. Estonci su dugo vremena, u sklopu skupine F, prijetili iznenađenjem u Linzu. Naime, golom Sappinena u 25. minuti vodili su protiv favorizirane Austrije sve do 68. minute. Kainz je zabio za 1:1, a Gregoritsch u 88. minuti za konačnih 2:1 i drugu pobjedu Austrije u ovim kvalifikacijama. I. Li.