Novosti
HRVATSKA POMAŽE STRADALIMA U TURSKOJ I SIRIJI

U pripravnosti dio osječkog Crvenog križa te HGSS-a
Objavljeno 8. veljače, 2023.

Dok i dalje traje borba s vremenom za spas stradalih pod ruševinama, na područje pogođeno potresom stižu interventne ekipe iz svih krajeva svijeta. Hrvatski Crveni križ pokrenuo je apel za pomoć stanovništvu stradalom u potresu u Turskoj i Siriji.



Oba društva Crvenoga polumjeseca od prvoga su trenutka na terenu i pomažu tisućama stradalih te im osiguravaju hranu, vodu, higijenske potrepštine, deke, šatore, psihosocijalnu podršku... Usto, timovi Crvenoga polumjeseca sudjeluju i u potrazi i spašavanju osoba zarobljenih pod ruševinama. Hrvatska je odmah nakon tragedije aktivirala Državnu interventnu postrojbu civilne zaštite MUP-a čiji je tim od 40 pripadnika modula srednje kategorije za urbano traganje i spašavanje iz ruševina i 10 potražnih pasa krenuo u ponedjeljak prema Gaziantepu u Turskoj. Hrvatski tim će pomoći u spašavanju unesrećenih iz ruševina.


Modul koji je samodostatan u pogledu smještaja i prehrane ima opremu za spašavanje iz ruševina, s visina i iz dubina, tehničku pretragu i pretragu sa psima. Na stradalom području primit će ih UNDAC, tim UN-a za procjenu katastrofa i koordinaciju. Turska je preko Koordinacijskog centra za odgovor na hitne situacije (ERCC), mehanizma Unije za civilnu zaštitu Europske komisije, zatražila međunarodnu pomoć, a Hrvatska je ponudila pomoć modula za urbano traganje i spašavanje srednje kategorije (MUSAR), koju je Turska prihvatila. Zvonko Grgec, pročelnik Područnog ureda civilne zaštite Osijek, kazao je kako je s ovog područja u Tursku otišao zapovjednik Državne interventne postrojbe i jedan tehničar civilne zaštite. Podsjeća da je Hrvatska, kao i Turska, dio Mehanizma civilne zaštite Europske unije koji ima središnju točku u Bruxellesu i gdje zemlja pogođena velikom katastrofom, kao što je to slučaj sada, iznese svoje potrebe. Taj mehanizam je tako organiziran da ne bi dolazilo do nepotrebnog gomilanja ili čak do nemogućnosti prihvata opreme zbog opterećenja pristupnih putova, aerodroma i cesta, pojašnjava Grgec dodajući da su sve ekipe samodostatne kako ne bi bile na teret domaćinu. Tim koji je poslan u Tursku nakon određenog vremena u ovim teškim uvjetima trebat će zamjenu tako da se sada već pripremaju novi timovi. "I Gradsko društvo Crvenog križa Osijek ima dio djelatnika i volontera u pripravnosti", rekla je Martina Hećimović, ravnateljica osječkog Crvenog križa, napominjući kako je sve to ipak organizirano na razini Hrvatskog Crvenog križa. Isti je slučaj i s osječkim HGSS-ovcima koji, bude li potrebe, spremni čekaju na poziv za pomoć stradalima. T.Prusina
DONACIJE
Građani donacije mogu uplatiti na žiroračun otvoren u Erste&Steiermärkische banci:

IBAN: HR5424020061500126075

POZIV NA BROJ

ZA APEL: 751

SWIFT CODE

(ZA UPLATE IZ

INOZEMSTVA): ESBCHR 22

Građani mogu pomoći i pozivom na broj 060 90 11 (0,83 eura po pozivu, PDV uključen, kao i naknada teleoperatoru)

Prikupljena sredstva HCK uplaćuje na račun Međunarodne federacije društava Crvenoga križa i Crvenoga polumjeseca, odnosno nacionalnim društvima Crvenoga polumjeseca u Turskoj i Siriji.

POMOĆ PRIKUPLJA I HRVATSKI CARITAS

 

Hrvatski Caritas izvijestio je u utorak da zajedno s mrežom nad/biskupijskih Caritasa u Hrvatskoj provodi akciju prikupljanja donacija za stradale u potresima u Turskoj i Siriji, a u akciju se građani mogu uključiti pozivom na donacijski telefon. Građani mogu donirati financijska sredstva pozivom na donacijski telefon Hrvatskog Caritasa 060 90 10 (0,83 eura po pozivu, PDV uključen). H

Možda ste propustili...

BIVŠI PREDSJEDNIK VRHOVNOG SUDA REPUBLIKE HRVATSKE

Sessa vodi udrugu sudaca 94 zemlje

RAVNATELJ HRVATSKOG ZAVODA ZA JAVNO ZDRAVSTVO KRUNOSLAV CAPAK

Bez novih mjera protiv COVID-a

Najčitanije iz rubrike
DanasTjedan danaMjesec dana