DERBI 14. KOLA SUPERLIGE ODBOJKAŠA IMAO OČEKIVAN EPILOG

Mursa-Osijek treći put bolja od Kaštelana, “jedinica” učvršćena
Objavljeno 6. veljače, 2023.

Derbi 14. kola Superlige odbojkaša nije ponudio neizvjesnost, lider je u tri seta nadjačao najbližeg pratitelja. Ribola Kaštela doživjela je i drugi poraz sezone, a "krvnik" je isti i zove se Mursa-Osijek. Gdje god igrali, Osječani ove sezone imaju recept za Kaštelane. Nakon prvenstvene pobjede u Dalmaciji te one u Zagrebu, u sklopu MEVZA lige, Mursaši su hat-trick potvrdili i kod kuće. U SD Jug završilo je istom rezultatom kao i u prethodna dva okršaja, nije se igralo više od tri seta.

Odmah se domaćin postavio kao gazda na parketu. Serija 6:0 bila je odličan impuls. Nije početni zaostatak demoralizirao goste, koji su se potrudili smanjiti rezultatski zaostatak. Stigli su na 17:16, ali Osječani tada ponovno ubacuju u brzinu više. Uzimaju tri poena u nizu, ubrzo i set uspješno privode kraju. Bilo je jasno u kojem smjeru ide derbi, ali trebalo je tako i nastaviti. A igrači Marija Tepperta nisu posustali u nastavku. Odmah se preuzelo vodstvo i u drugom setu, nakon 12:6 bilo je teško očekivati da domaćin ubrzo neće povesti 2:0. Isto tako, moglo se očekivati da će i Teppertov sastav imati krizne trenutke. Oni su se dogodili u trećem setu, koji je bio i najzanimljiviji. Prvi put semafor je pokazivao prednost gostiju, 5:9 bio je najveći zaostatak odbojkaša s Drave, koji su imali problema s koncentracijom na prijamu servisa. Tada je trener domaćina napravio promjenu (Đirlić umjesto Lizaneca na primaču), koja je stabilizirala igru te se ubrzo i uhvatio priključak. Kod 16:18 uslijedila je serija koja je sve prelomila. Dobar servis, dva dobra bloka vratila su samopouzdanje Osječanima, koji su treći set zaključili furioznom serijom 9:1. Mursa-Osijek je tako i nakon 14 odigranih superligaških dvoboja na maksimlanom broju pobjeda, "jedinica" bi trebala ostati u vlasništvu do kraja osnovnog dijela sezone.

U ostalim dvobojima ove runde igrali su: Kitro Varaždin - Marosnia 3:1 (25:23, 23:25, 25:16, 25:20), Medicinar Trnje - Split 3:2 (25:20, 25:18, 29:31, 23:25, 15:9), Mladost - Centrometal 3:0 (25:17, 25:20, 25:14), Sisak - Rijeka 2:3 (25:23, 17:25, 26:24, 9:25, 9:15) i Rovinj - Zadar 3:2 (26:28, 25:12, 25:23, 21:25, 16:14).

Nino Benčina
MURSA-OSIJEK       3

RIBOLA KAŠTELA       0

OSIJEK - SD Jug. Gledatelja: 100. Suci: Rajković i Ramić.

MURSA-OSIJEK: Bogdanović, Škugor, Kraljević (L), Dugandžić, Đirlić, Da Silva Santos, Garchet, Majer, Lizanec, Viloria, Šoš, Vuković, Busak Vidaković (L), Verasto.

RIBOLA KAŠTELA: Daca, Barać, Stevanović, Mustapić, Strugar, Kulušić, Cvijović, Aganović, Mehić, Stojić, Jureta, Jurković (L), Romić (L), Martinko.

OSJEČANKE ZASLUŽILE VIŠE, VUKOVARKE PROSULE 2:0
Slavonske odbojkašice upisale su poraze u sklopu 14. kola. Osijek je drugi put ove sezone ostao bez seta protiv Kelteksa, ali u Karlovcu su igračice Tome Pauna bile potpuno ravnopravne. No, u tri set-završnice nije bilo mirnoće i koncentracije. Osječanke su sve setove izgubile na razliku, a u drugom nisu uspjele zadržati vodstvo 15:21. Nije prvi put da se ostalo praznih ruku u situacijama kada se nešto moralo osvojiti. Karlovčanke su iskoristile sve poklone i slavile 3:0 (25:23, 25:23, 26:24). Iz pobjede u poraz otišla je Enna Vukovar, koja je prosula veliki kapital i vodstvo protiv Ribola Kaštela. Neiskorištene su ostale dvije set-meč-lopte u petom setu. Završilo je 2:3 (25:21, 25:22, 23:25, 20:25, 19:21). U poretku, Vukovarke su sedme (7-7, 21 bod), a Osijek deveti (4-10, 14).