Objavljeno 23. siječnja, 2023.
Vozači apeliraju na građane da pripreme točan iznos da ne bi gubili vrijeme na vraćanje kusura
VUKOVAR - Slanje kune u povijest i uvođenje eura mnogi su u Hrvatskoj iskoristili za podizanje cijena svojih usluga i proizvoda, što je posljedično rezultiralo negodovanjem građana i izazvalo udar na kućne budžete.
Dakako, ima i onih koji su doslovce izvršili konverziju valute, a u takve pripada i poduzeće Čazmatrans u Vukovaru, koje je cijenu karte za prijevoz na gradskim linijama s 5 kuna, koliko je iznosila do početka godine, "prebacilo" u 66 centi. Matematički posve precizno, no putnici koji nemaju mjesečnu kartu nego ih pojedinačno kupuju u autobusima, kažu kako su s jedne strane zadovoljni što je iznos tehnički ostao isti, ali s druge im je donijelo ponešto problema budući da, kako na kupnju karte ne bi potrošili previše vremena, a što bi moglo izazvati kašnjenje autobusa, trebaju pripremiti točan iznos.

- Svaka im čast što nisu pokušali loviti u mutnom. Znam da je u nekim gradovima bilo pokušaja dizanja cijena i pretpostavila sam kako će i kod nas probati naći način da cijenu zaokruže na 70 centi, međutim, stvarno su fer i nisam čula da su tražili mogućnost zaokruživanja. Mnogima od nas, posebice starijim ljudima, nije još uvijek lako snaći se s kovanicama eura, pa pažljivo gledamo u brojeve na njima. Evo, sad sam vozaču dala 67 centi misleći kako sam dobro izbrojila - s osmijehom nam je rekla starija Vukovarka, pokazujući cent koji je dobila za kusur.
Dodala je da se često vozi gradskim prijevozom i u nekoliko je navrata vidjela kako putnici nisu skloni pripremiti točan iznos za kartu, a kada ih je na jednom stajalištu više, dođe do manjeg zastoja.
- Vjerujem da to ne bi trebao biti problem, jer nam u prodavaonicama i trgovačkim centrima vraćajući kusur daju popriličnu količinu kovanica, i onih od 10 i 20 centi, ali i onih od 1 i 2. Oni koji se voze autobusom lako mogu pripremiti 66 centi za kartu, olakšati vozačima i riješiti se sitnog novca - navela je.
Druga nam je izjavila kako se još uvijek nije priviknula na kovanice eura.
- Prije je bilo lakše, jer smo one od jedne, dvije i pet kuna lako raspoznavali. Sad pažljivo gledam, prevrćem svaku na dlanu da vidim što piše. Za kartu ću uvijek pripremiti točan iznos. Lakše je i vozačima, a i riješim se sitniša kojeg sam već počela odvajati u kući u posebnu posudicu, jer nemam u novčaniku dovoljno mjesta za sitniš koji mi vraćaju prilikom kupnje - rekla nam je putnica.
Dragana Korpoš
RAZLIČITE REAKCIJE NA “NOVU” CIJENU
Iz razgovora s dvojicom vozača na gradskim linijama u Vukovaru doznali smo kako su reakcije građana na cijenu u novoj valuti bile različite. Neki su po dva puta pitali “koliko”, valjda misleći da prvi put nisu dobro čuli, neki su se nasmijali i šaljivo komentirali, a neki bez riječi počeli brojiti kovanice.
- Nema većih problema, novac je novac i ne treba oko toga filozofirati. Činjenica je da nam je lakše kada ljudi pripreme točan iznos, ali snalazimo se i kada to nije tako. Uglavnom ne ulaze s krupnijim novčanicama, međutim, ima primjera da plaćaju novčanicom od 10 eura. Vjerujem da to neće postati praksa, pogotovo što mnogi u novčanicima imaju dovoljno sitniša za cijenu karte - rekli su Čazmatransovi vozači.